T, 17.05.2022

Ainulaadne päästeoperatsioon

Hilda Sabbo
Ainulaadne päästeoperatsioon
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Esimene lennuk Abhaasia kodusõjast päästetud eestlastega maandus Tallinnas 25. oktoobril 1992. aastal.
Esimene lennuk Abhaasia kodusõjast päästetud eestlastega maandus Tallinnas 25. oktoobril 1992. aastal. Foto: Eesti Filmiarhiiv / Erik Prozes

Abhaasia-Gruusia sõda algas 14. augustil 1992. Vägede sissetoomisest sain teada Vene ajalehest Аргументы и Факты. Meeles on kummaline artikkel, mis ilmus augusti keskpaiku. Lugesin selle mitu korda üle ja tulin järeldusele, et Abhaasias on päris sõda.

Artikli autor oli Gagra linna puhkama tulnud Moskva sõjaväelane. Ta kirjutas, et vaatas hommikul kohvi juues aknast välja hoovi ja tänavale. Korraga nägi, et kaks meest rabelevad ühe mullika juures, mõlemad tirivad looma jõuga enda poole. Ta arvas, et need on mingid filmivõtted. Kui hommikueine söödud, läks ta toast välja, et lähemalt uurida, mis film siis tuleb. Alles siis taipas ta, et käimas on sõda, mitte filmivõtted. Läks tuppa, pani asjad kokku ja sõitis läbi raskuste – igal pool valitses suur paanika – Sotši, sealt rongiga Moskvasse ja kirjutas lehte sõnumi.

Mina sain sellest artiklist aru, et tuleb Abhaasia eestlasi aidata. Ja kuidas, oli samuti selge: tuleb nad Eestisse tuua. Varem Punase Risti Seltsi keskkomitees töötades olin mõningates küsimustes ettevalmistuse saanud ja nii hakkasingi tegutsema.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles