Soome kiriku persona non grata

Kai Sadinmaa (keskel) koos Raul Medina (vasakul) ja Hannu Virtaneniga, kelle Sadinmaa selle aasta 1. märtsil, ehk samal päeval kui Soomes jõustus sooneutraalne abieluseadus, kiriklikult laulatas. FOTO: Titta Halinen.

Helsingi vastuolulisim kirikuõpetaja, 53-aastane Kai Sadinmaa juhindub enda sõnul Jeesuse eeskujust, mis kohustab kristlasi olema mässajad ja panema proovile nii usu- kui riigijuhte. Seda tõendab ka fakt, et tegemist on mehega, kes pärast oma esikraamatu «10 käsku kirikule» ilmumist 2014. aastal pole enam üheski koguduses tööd saanud.

Tellijale Tellijale

«Iga pühapäev, kui ma oma jutlust pidasin, leidus kaks-kolm inimest, kes selle ajal kirikupingist püsti tõusid ja minema jalutasid,» muheleb Sadinmaa habemesse, istudes oma kunagise kodukoguduse Helsingi Kallio kiriku lähistel asuvas hubases kohvikus. «Samas sada inimest jäid paigale,» meenutab ta aega Vuosaari koguduse kirikuõpetajana.

Niisiis leidub nii neid soomlasi, kes Sadinmaa tõttu kirikust välja astunud, kui ka neid, kes seetõttu kiriku enda jaoks leidnud. «Ma arvan, et praegu on minu kogudus väljaspool kirikut. Olen küll pastor edasi, aga ma ei näe ennast enam tavakoguduse ees,» sõnab Soome kiriku pealiini vastaste sõnavõttudega tuntust kogunud mees. Nüüd korraldab ta protestiaktsioone ja kogunemisi nende jaoks, keda tema sõnum kõnetab, ja keskendub kirjutamisele. Sel aastal tuli välja ka tema uus kirjateos nimega «Ilmutusraamat».

14.11.2017 16.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto