Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
08.11.2017
Eesti Keskerakond jagas abilinnapeade tööülesanded ära FSB agent üritas tungida riigi arvutivõrkudesse Volikogu juht teenib nelja saarlase kuupalga (2) Majandus Toidu kallinemine on enam kui viie aasta kiireim Rakvere lihakombinaadi töötüli jäi lahenduseta Ministeerium: me ei kasuta haige- ja töötukassa raha Tulemas on ajaloo suurim tehnoloogiatehing Välismaa POMMIÄHVARDUSTELAINE VENEMAAL: Kui see on uus relv, siis kes seda hoiab? Reportaaž: Kelle ülesanne peaks olema Ida-Ukraina põldude demineerimine? Erkki Koort: Ukraina ainus prioriteet saab olla konflikti lõpetamine (1) Trumpi Vene sibula uued kihid Paremäärmuslaste jaoks pole Natsi-Saksamaa langenud (1) Arvamus Taavi Minnik: fooliummütsikesed otseks! (7) Juhtkiri: Venemaa jätkab luuremänge Kätlin Konstabel: häda vaimuhädadega (2) Edasi 1990. aastal: oktoobriparaadil ka verd Karmo Tüür: 100 aastat kurat teab mida (4) Kultuur PÖFFi põhiprogramm hiilgab tugevate autorifilmidega Sport Tänaku tiimikaaslase hirmsaim koolipäev Superhoos Valga-Valka loots Kristaps Zeids: kui treener arvab, et ta teab kõike, on tema aeg läbi saanud Miks võib suhe treeneriga sportlasele ohtlikuks saada? Jüri Vipsi tee tippu: ole kiire, muidu läheb kalliks Tallinn Keskerakond jagas abilinnapeade tööülesanded ära Kodu Nutikas ema sisustas paneelmaja korterisse ideaalse lastetoa Tartu Atlantise ruumides läheb uuel nädalal taas peoks Äsja kohtus süüdi mõistetud Aivar Soobi kohale kerkis järgmine kahtlustus (2) Ujumisõpetus saab juurde tunde ja miljon eurot Meelis Pastak: minu töö sisu kadus ära Pepleri tänavale kerkib tuleval aastal külalistemaja (6) Aivar Riisalu: loodan, et mulle antakse andeks (1) Õpilased sõnastasid Tartu kirjandusse Konverents tähistab sporditeadlase sünniaastapäeva Mihkel Langebraun: Tartusse saaks tõhusa bussiliikluse raha lisamata (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Riisalu: loodan, et mulle antakse andeks

3 min lugemist
Aivar Riisalu pühkis Tartu tolmu jalgadelt ning asub hoopis Tallinna ettevõtlust ja innovatsiooni edendama. FOTO: Margus Ansu

Esmaspäeval lõhkes kohalikul poliitelus paras üllatuspomm, kui Keskerakond kinnitas Tallinna ettevõtluse ja innovatsiooni valdkonna abilinnapeakandidaadiks Aivar Riisalu, kes oli hiljutistel kohalike omavalitsuste valimistel hoopis IRLi linnapeakandidaat Tartus. Uue ametikoha tõttu astus Riisalu IRList välja, samas Keskerakonnaga, mille liige oli ta aastatel 1996–2014, taasliituma ta ei kiirusta.

Riisalu sõnul oli otsus talle väga keeruline, sest talle anti pakkumise vastuvõtmiseks 24 tundi. «Lahkusin IRList raske südamega, kuid ettepaneku tegijate tingimus oli see, et ma ei kuulu parteisse. Minu tingimus oli omakorda see, et saan selle koha vastu võtta parteituna,» rääkis Riisalu.

IRL ei upu

Ta lisas, et mõlemad tingimused läbirääkimistel täitusid ning pärast poolt- ja vastuargumentide vaagimist otsustas ta ettepaneku vastu võtta. 

«Mu elu on täna nii hästi, et ma ei peaks tööl käima, kuid samas – olen viimased kaks ja pool aastat Tartu linnavolikokku kuuludes olnud teatud mõttes mugavustsoonis, kuid tunnen, et võiksin veel proovida ühiskonnale midagi anda. Nii lihtne ja hästi inimlik see ongi,» selgitas Riisalu otsuse tagamaid.

Ajakirjaniku küsimuse, et ehk oli tegemist lihtsalt IRList kui uppuvalt laevalt lahkumisega, lõikas Riisalu poolelt sõnalt läbi. «Vastupidi, IRL pole mingi uppuv laev,» muutus Riisalu emotsionaalseks.

«Ka Keskerakonnal ja kõigil teistel mõistlikel Eesti erakondadel, välja arvatud EKRE, oleks vaja tegeleda oma võimaluste piires IRLi toetamise ja alles jätmisega. Olen seda korduvalt öelnud – see Eesti, kus paremtiival on ainult Reformierakond ja EKRE, ei ole normaalne Eesti.»

Erakonna päästja

Aivar Riisalu poolt andis hiljutistel valimistel hääle 824 tartlast. Ta avaldas lootust, et need kodanikud annavad talle andeks ning hääletussedelit täites toetati esmajoones ikkagi maailmavaadet, mitte tema isikut. Seejuures avaldas Riisalu, et isegi kui talle poleks tehtud ettepanekut asuda Tallinna abilinnapeaks, oleks ta suure tõenäosusega loovutanud oma koha Tartu volikogus Jaak Nigulile.

«Ta on väga tunnustatud ettevõtja, kellel on volikogus võimalik teha väga sisulist tööd ja seda minust paremini,» ütles Riisalu. Jaak Nigul teenis valimistel 212 valija toetuse ja jäi selle tulemusega esiti volikogust välja. Esmaspäeval kinnitas IRL, et Riisalu asemel asub volikogus tööle just nimelt Nigul.

Ühtlasi rõhutas Aivar Riisalu, et tegelikult läks IRL Tartus oma nimekirjaga välja suuresti tänu tema isikule.

«See oli juuli lõpus, olime lahingut kaotamas ja loobumas, kui tõusin püsti ja ütlesin, et lähme oma nimekirjaga välja. Arvan, et minu südametunnistus on puhas, sest päästsin sellega Tartus erakonna ja aitasin ta valimiskünnisest üle. Nüüd on teistel võimalus seda asja edasi ehitada,» kõneles ta.

Kommentaar

Rein Toomla, politoloog 

Kindlasti on Aivar Riisalu otsus kummaline. Ühest erakonnast teise liikumises ei ole midagi eripärast, aga selline juhtum, kus valimistel oled oma erakonna linnapeakandidaat ühes omavalitsuses, aga kuna selleks ei saanud, asud kohe ametisse teise erakonna juhitava linna abilinnapeana – see on ikka üsna harukordne.

Kas saab selle eest Riisalu hukka mõista? Kuigi Keskerakonda tagasi astunud ta pole, võib tema puhul mingis mõttes öelda, et liitudes suuresti keskerakondliku linnavalitsusega, läks ta justkui koju tagasi. 

Samas paistab, et IRL suhtub sellesse kaunis leebelt, nad on rõhutanud, et Riisalu on käitunud igati korrektselt, teavitades erakonda kohe, kui see võimalus päevakorda tuli. Mingit hukkamõistu ega isegi näpuviibutust ei järgnenud. 

Vandenõuteoreetikud võivad arv ata, et IRL annab nii mõista, et neil pole midagi lõdva liidu vastu Keskerakonnaga – sai ju ka Tallinna volikogu aseesimeheks Mart Luik, kuigi algul teatas IRL väga kiirelt, et nemad Keskerakonnaga koostööd ei tee. Pealegi ollakse koalitsioonis ka Toompeal, nii et kui erakondade suhteid vaadata, polegi see nii uskumatu käik.

Kuid kindlasti võivad need 824 inimest, kes Riisalu poolt viimatistel valimistel hääletasid, tunda pettumust ja rahulolematust, sest nemad olid ju veendunud, et ta on korralik isamaaliitlane ja respublikaan. 

Samas ei lähe nende hääled ka kaotsi, sest Riisalu asemel asub Tartu volikokku Jaak Nigul ning erakonna esindatus volikogus jääb sama suureks.

Seotud lood
07.11.2017 09.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto