Sisukord
Arvamus
Postimees
08.11.2017
Eesti Keskerakond jagas abilinnapeade tööülesanded ära FSB agent üritas tungida riigi arvutivõrkudesse Volikogu juht teenib nelja saarlase kuupalga (2) Majandus Toidu kallinemine on enam kui viie aasta kiireim Rakvere lihakombinaadi töötüli jäi lahenduseta Ministeerium: me ei kasuta haige- ja töötukassa raha Tulemas on ajaloo suurim tehnoloogiatehing Välismaa POMMIÄHVARDUSTELAINE VENEMAAL: Kui see on uus relv, siis kes seda hoiab? Reportaaž: Kelle ülesanne peaks olema Ida-Ukraina põldude demineerimine? Erkki Koort: Ukraina ainus prioriteet saab olla konflikti lõpetamine (1) Trumpi Vene sibula uued kihid Paremäärmuslaste jaoks pole Natsi-Saksamaa langenud (1) Arvamus Taavi Minnik: fooliummütsikesed otseks! (7) Juhtkiri: Venemaa jätkab luuremänge Kätlin Konstabel: häda vaimuhädadega (2) Edasi 1990. aastal: oktoobriparaadil ka verd Karmo Tüür: 100 aastat kurat teab mida (4) Kultuur PÖFFi põhiprogramm hiilgab tugevate autorifilmidega Sport Tänaku tiimikaaslase hirmsaim koolipäev Superhoos Valga-Valka loots Kristaps Zeids: kui treener arvab, et ta teab kõike, on tema aeg läbi saanud Miks võib suhe treeneriga sportlasele ohtlikuks saada? Jüri Vipsi tee tippu: ole kiire, muidu läheb kalliks Tallinn Keskerakond jagas abilinnapeade tööülesanded ära Kodu Nutikas ema sisustas paneelmaja korterisse ideaalse lastetoa Tartu Atlantise ruumides läheb uuel nädalal taas peoks Äsja kohtus süüdi mõistetud Aivar Soobi kohale kerkis järgmine kahtlustus (2) Ujumisõpetus saab juurde tunde ja miljon eurot Meelis Pastak: minu töö sisu kadus ära Pepleri tänavale kerkib tuleval aastal külalistemaja (6) Aivar Riisalu: loodan, et mulle antakse andeks (1) Õpilased sõnastasid Tartu kirjandusse Konverents tähistab sporditeadlase sünniaastapäeva Mihkel Langebraun: Tartusse saaks tõhusa bussiliikluse raha lisamata (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Venemaa jätkab luuremänge

2 min lugemist
Spioon. FOTO: Internet

Möödunud nädalavahetusel pidas kapo kinni Venemaa kodaniku, keda kahtlustatakse Vene eriteenistuste kasuks töötamises. Väidetavalt valmistas ta ette küberrünnakut Eesti riigiasutuste vastu. Selle aasta mais saadeti välja kaks Vene Narva konsulaadi töötajat, kel olid diplomaatide jaoks kohatud sidemed kohalike ametnikega. Enne seda mõisteti vangi Venemaa kodanik, kes oli töötanud sõjaluure GRU kasuks. Vene eriteenistustega seotud intsidendid on muutunud sagedasteks ning ka kaitsepolitseiameti viimased aastaraamatud on viidanud nende aktiivsuse kasvule. Sarnastele tendentsidele on osutanud ka teiste riikide vastuluureorganid. Näiteks hiljuti esitletud Tšehhi BISi aastaraamatus on samuti kirjeldatud Vene luurajate tegevuse ning Venemaalt lähtuvate küberrünnete intensiivistumist.

Nõukogude Liidus omas KGB tohutut mõju, tegeles piiri taga spionaaži ja destabiliseerimisega, ent kui NSV Liit lagunes, siis  nõrgenesid ajuti ka Vene eriteenistused. Vladimir Putini võimuletulekuga algas ka Vene eriteenistuste uuestisünd ning tugevdamine, ehkki samal ajal tegi Putini-Venemaa pragmaatilistel põhjustel veel lääneriikidega koostööd. Uus ajastu algas Putini käesoleva presidendiametiajaga 2012. aastal, mille vältel on ta rakendanud eriteenistusi aktiivselt oma sisepoliitiliste vastaste mahasurumiseks ning laialdaseks destabiliseerimiskampaaniaks välismaal, lootes ehitada üles uut ning talle sobivat maailmakorda.

Nüüd ollakse jõutud olukorrani, milles Venemaa läänepoolsetes naaberriikides ja lääneriikides näevad paljud Venemaad ohuna. See oht ei peitu mitte otsese sõjategevuse alguses, vaid pigem erinevates varjatud ning poliitilistes operatsioonides, mida Vene eriteenistused eri rinnetel läbi viivad. Kusjuures need eriteenistused on hästi finantseeritud, agressiivsed ja väga aktiivsed ning neid ei piira diplomaatia ega poliitiliste jõudude kontroll.

Kui nõukogude ajal oli KGB oma võimsusele vaatamata võimude kontrolli all, siis nüüd on endised KGB ja teiste eriteenistuste töötajad ühes oma erialale omaste kiiksude ning kinnisideedega Venemaal võimul ning neid ei kontrolli keegi. Nende keskseks kinnisideeks on skisofreeniline luul, et Venemaa elab erinevate sise-ja välisvaenlaste piiramisrõngas.

Venemaa naabrite ja lääneriikide jaoks on selles olukorras eriti suur roll küberturvalisusel. Nüüdisaegsed tehnoloogiad võimaldavad teha laiaulatuslikke küberründeid ning sissetunge teiste riikide internetiväljale ning sotsiaalmeediasse. Risk vahele jääda on seejuures väike, nagu ka oht Venemaa mainet kahjustada, kuna rünnakuid panevad toime häkkerite grupeeringud, mis formaalselt pole kuidagi seotud Venemaa ega selle eriteenistustega.

Seotud lood
07.11.2017 09.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto