Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
10.11.2017
Eesti Mullune praamijama võib korduda Kaitseminister Luik eitas kaitseinvesteeringute edasilükkamist Skisofreenikud loobuvad ravist (3) Ühisprojekt paljastab Eesti venelaste hirmud (19) Majandus Eesti Energia bensiin jõuab viimaks autopaaki (7) Saku Õlletehas võtab kasutusele alkomeetriga autod (1) Lihatöösturid: Rakvere palgatüli pole kasulik kellelegi (2) Välismaa May armuaeg on otsakorral Britid tahavad pärast Brexitit ELi kriminaalid välja saata AJA PEEGEL. Eestlastest seiklejate sõjaretk Hispaaniasse lõppes kurvalt (8) NATO eemaldab liikumistõkkeid Hanoi armuturg lapib vietnamlaste hingi Arvamus Neeme Korv: siia kaobki see SKT (3) Ahto Lobjakas: Eesti poliitika keerab külge (18) Tiina Kaukvere: kuidas ma oma ema unistama õpetasin (7) Juhtkiri: kohtusüsteemi eneseregulatsioon Eestis toimib (7) Postimees 1931. aastal: verised rahutused peipsitagustes kolhoosides Kaire Uusen: Eesti palgasüsteem on nagu Ladina-Ameerikas (8) Kultuur Sibulavibud Ivo ja Villu: vihasta nagu aevasta! Punkarid pannakse näitusele Jan Uuspõld: usalda režissööri ja oma sisetunnet! Kõigis meis on törts punkarit «Svingerid» nihutab piirid sinna, kuhu ükski Eesti film pole veel söandanud minna (2) Sport Margus Hunt pääseb Coltsi algkoosseisu Venelased jäid veel kahest Sotši olümpiamedalist ilma Soome tegi Eestile valusalt säru Uued olümpiaalad: Pyeongchangis näeb pooltteist eestlaste tulevast medaliala Ainuvalitsejaks ihkavat Joshuat ootab ees kadalipp Meelis Lätte olümpiaessee: võit iga hinna eest? Mida uut toob 2022. aasta olümpia? Tartu Suured sulgevad uksi. SEB pank jätab Tartu maakonda vaid ühe kontori (3) Kuulutused, 10. november 2017 Psühhiaater: raskest söömishäirest taastudes on tippspordiga jätkamine sageli küsitav Sportlaste söömishäired – alahinnatud probleem Aparaaditehase kõrvale plaanitakse kogukonnahostelit (1) Vastu talve hakkasid jalgrattad kaduma Haldusreformi sunnil tekkinud uut valda vaevab veel nimeküsimus (1) Kirikuraamatud leiab nüüd virtuaalriiulist Elleri kooli Mir soovib teha muusikat, mis on õige ja lahe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: siia kaobki see SKT

2 min lugemist
Järjekord PPA teenindussaalis. FOTO: Eero Vabamägi

Me oleme oma riigi arenedes harjunud, et igasugu tüütud asjaajamised lähevad järjest ladusamaks. Viimasel ajal aga justkui komistame. Nii nagu Euroopa ei ole valmis Schengeni kadumiseks ja piirikontrolli taastamiseks, ei ole meie ametiasutused, olgu töötajad kuitahes tublid, tegelikult enam valmis inimesi vanaaegsel füüsilisel moel teenindama. Sellist pilti, nagu mulle avanes teisipäeval Tallinnas Tammsaare teel politsei- ja piirivalveameti teenindusbüroos, nägin ametiasutuses viimati aastaid tagasi.

Palju rahvast käib seal muidugi alati. Praeguse ID-kaardi sertifikaatide segaduse ajal oli suur umbne büroo aga sõna otseses mõttes triiki inimesi täis. Sadadest suudest kõlas eesti, vene, soome, inglise ja tundmatus keeles juttu. Noored ja vanad. Pintsaklipslased ja pensionärid. Jonnivad lapsed. Käimisraamiga vanamees...

Järjekorraautomaadi juures seisis PPA ametnik, kelle sõnum sisenevatele inimestele oli lohutu: kõige varem pääsete löögile kahe tunni pärast. Lisaks näis ametnik efektiivistavat järjekorraautomaati. Ootamisest loobunud inimesed andsid oma numbrid tema kätte ja ta vahendas neid edasi.

Minu ID-kaart aegub. Tellisin veebist uue, aga uskuge, nõuetekohast pilti (38 punktist koosnev reeglistik) te oma arvutist neile saata ei suuda. Pildistamiseks büroosse läksingi. Fotoautomaatide juures oli õnneks järjekorras vaid kuus-seitse inimest.

Kasutasin aja kokkuhoidmiseks autot, sest lõuna paiku on liiklus hõredam, ühistransport (millega sinna üldse saab?) tunduvalt aeglasem. PPA büroo parkla juures oli ummik, sabaots ulatus juba lähitänavatele, sest parkla oli täis ja rohkem autosid tõkkepuu läbi ei lasknud. Hiljem väljasõidul streikis ühe inimese parklakaart, mistõttu tekkis ummik ka parklast lahkumisel. Jätsin oodates mootori seisma ja mõtlesin. Kõigi täna siia tulnud inimeste kadunud tööajast ja närvikulust. «Siia kaobki see tööviljakus ja SKT,» käis mõte läbi pea.

Õieti tahtnuks selle leheloo pealkirjastada samamoodi nagu hea kolleeg Verni Leivak mõni päev tagasi («Muinasjutt digiriigist», PM 9.11). Sest mina ka ei tunne kohati oma riiki ära. Sedasama, mille kohta lääne meedias moodsaid muinasjutte kuuleb.

Mäletate veel seda hirmsat päeva, kui tuli veeta tunde maksuametis? 2019. aasta alguses, kui uuel, astmelisel moel üksikisiku tulumaksu deklareerime, hingame ära kogu õhu maksuameti büroodes.

Kõige halvem on kibestunute lisandumine. Eesti pole ju süüdi, aastatagune maailmavaateline poliitiline pööre võibolla küll. Mõtteviis muutub. Riik, mis hakkab järjest rohkem kodanike ellu ja vabasse turgu sekkuma, (tasuta!) riigibussidega sõitma ja riigimaju ehitama, läheb üksiti nähtavalt paksemaks, bürokraatlikumaks ja kohmakamaks.

Seotud lood
09.11.2017 11.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto