Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: ohtlik mäng inimväärikusega

2 min lugemist
Rakvere Lihakombinaat FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Ei mäletagi, et varem oleks olnud nii ränka töötüli ühes suures erafirmas. Rakvere lihatööstuse mainekahju on praeguseks juba palju suurem, kui oleks olnud kulu õigel hetkel sammu töötajate poole astudes ning kasvõi veidigi palka tõstes.

Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajate streigile on juba lisandunud Talleggi töötajate avaldus. Ohtlik lumepall on veerema lükatud ning Rakvere lihatööstuse ja Talleggi ühisel juhil Anne Merel on, mille üle praegu mõelda. Arukas, ettenägelik ja diplomaatiline juht poleks asjal lasknud üldse nii kaugele minna, praeguseks pidanuks lahendus olema leitud.

Ent kas asi on üldse Anne Meres? Tema on ju vaid Balti üksuste tegevjuht, kes saab suuniseid ülevalt poolt. Just eile tuli uudis, et Rakvere Lihakombinaadi ja Talleggi omanik ning Põhjamaade suurima toidutootja HKScan kukkus kolmandas kvartalis korralikku kahjumisse. HKScani tegevjuht Jari Latvanen nimetas tulemust selgeks pettumuseks ning rääkis kokkuhoiust ja efektiivsuse suurendamisest.

Seega on Anne Mere ilmselt keerukas olukorras. Aastaid väikese palga peal virelenud töötajatel on mõõt täis, ent ülemused nõuavad eelarvest kinnipidamist või hoopis kärpeid. Tõele au andes polnud HKScan Eesti keskmine palk mulluse majandusaasta aruande järgi ka nii kohutavalt väike, ulatudes 1036 euroni, kuid see ei tähenda loomulikult, et sellist palka saavad kõik töölised.

Kui väide, et osa töötajate palk pole Rakvere lihatööstuses tõusnud kümme või rohkemgi aastat, vastab kasvõi osaliselt tõele, on selle tööstuse juhtimiskultuuriga midagi väga mäda. See on erakordselt lugupidamatu töötajate suhtes ning praeguste nõudmiste esitajatel on seni olnud hobuse kannatus.

Palk pole ainult peotäis raha, mille eest saad kuu aega leiba ja vorsti osta. Palk on oluline osa meie enesehinnangust, sellest, kuidas me ennast ja teisi hindame. Väga väike töötasu tähendab paljude jaoks elamist pidevas alandustundes, mis muuhulgas võis olla Rakvere lihatööstuse tapamaja streigi käivitaja.

Streik algas oktoobris, enne seda augusti lõpus tuli aga rõõmus uudis keskmise palga eriti kiirest kasvust viimastes kvartalites. Mida tunneb sellist teadet lugedes inimene, kelle palk pole tõusnud aastaid? Miks teda pole kümme aastat väärtustatud? Läbi aastate kehva palka maksnud tööandjatel on ka endal kehv maine, nende juurde minnakse tööle siis, kui tõesti enam kuhugi mujale ei saa. Rakvere lihatööstus, muide, otsib kogu aeg töötajaid.

Selge see, et ühe erafirma eesmärk on kasumit teenida. Selle üle, kas seda on mõistlik teha töötajate eneseväärikuse arvel, tasub aga tõsiselt mõelda. Halb maine tööandjana on valus bumerang, eriti olukorras, kus Eestis on juba arvestatav tööjõupuudus.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto