Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.11.2017
Eesti Johannes näib olevat haihtunud Politseikoer leidis alajahtunud neiu mõneteist minutiga Uus veebikaamera jälgib šaakalite elu Sõitjat peksnud Tallinna bussijuht vallandati Moslemiga abiellunud naist rängalt solvanud kohtunik tagandati (52) Majandus Kristi Malmberg: ohtlik mäng inimväärikusega Saudi Araabias toimus eliidi massiarreteerimine Välismaa Kas Trumpi Hiina-visiidi pluss-pakett avaldab soovitud mõju? Süüria psühhiaater: Daeshi püha sõda ei usu keegi (1) Arvamus Kristi Malmberg: ohtlik mäng inimväärikusega Mihkel Mutt: vabandage, aga Eestis on nii kombeks! (48) Postimees 1899. aastal: Pärnu ei jäägi sillata! Kaarel Tarand IRList: lihtsalt töövahendusäri (17) Juhtkiri: mis on pildil valesti, kui pilti polegi? Kultuur «Kaardimajast» tuntud näitleja: minust ei saaks iialgi sõdurit! Kultuuri lühid Sport Kanter: Kupper peab pikkadest trennidest loobuma ja leidma stabiilsuse Kas Eesti jalgpallikoondis lõpetab 90-aastase ootuse? Tarbija Eestlaste populaarsemad sihtkohad Kuhu eestlased talvel reisivad? Tartu Omapäi kõndiva kassi saatus: rebase hambus või rataste all Vähkide röövpüük viis mehe reaalselt trellide taha Ahhaa läheb uue aasta alguses paariks nädalaks kinni Teadlased püüavad mahajäetud turbavälju kiiremini roheliseks saada Palamuse õpilased aitavad pardirallile kaasa Laevasõit meelitas rahvast Emajõele kehvast suvest hoolimata Muumiapoisid pajatavad põnevaid lugusid Nagu ida ja lääs, aga südamest Mari-Liis Pintson: värske ja kohalik konserv lõunanaabritelt (1) Eili Arula: rongisõit on ajavõit, kuid mitte igal pool Karl Pütsepp: uuest võimuliidust ja rohelisemast Tartust (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: ohtlik mäng inimväärikusega

2 min lugemist
Rakvere Lihakombinaat FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Ei mäletagi, et varem oleks olnud nii ränka töötüli ühes suures erafirmas. Rakvere lihatööstuse mainekahju on praeguseks juba palju suurem, kui oleks olnud kulu õigel hetkel sammu töötajate poole astudes ning kasvõi veidigi palka tõstes.

Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajate streigile on juba lisandunud Talleggi töötajate avaldus. Ohtlik lumepall on veerema lükatud ning Rakvere lihatööstuse ja Talleggi ühisel juhil Anne Merel on, mille üle praegu mõelda. Arukas, ettenägelik ja diplomaatiline juht poleks asjal lasknud üldse nii kaugele minna, praeguseks pidanuks lahendus olema leitud.

Ent kas asi on üldse Anne Meres? Tema on ju vaid Balti üksuste tegevjuht, kes saab suuniseid ülevalt poolt. Just eile tuli uudis, et Rakvere Lihakombinaadi ja Talleggi omanik ning Põhjamaade suurima toidutootja HKScan kukkus kolmandas kvartalis korralikku kahjumisse. HKScani tegevjuht Jari Latvanen nimetas tulemust selgeks pettumuseks ning rääkis kokkuhoiust ja efektiivsuse suurendamisest.

Seega on Anne Mere ilmselt keerukas olukorras. Aastaid väikese palga peal virelenud töötajatel on mõõt täis, ent ülemused nõuavad eelarvest kinnipidamist või hoopis kärpeid. Tõele au andes polnud HKScan Eesti keskmine palk mulluse majandusaasta aruande järgi ka nii kohutavalt väike, ulatudes 1036 euroni, kuid see ei tähenda loomulikult, et sellist palka saavad kõik töölised.

Kui väide, et osa töötajate palk pole Rakvere lihatööstuses tõusnud kümme või rohkemgi aastat, vastab kasvõi osaliselt tõele, on selle tööstuse juhtimiskultuuriga midagi väga mäda. See on erakordselt lugupidamatu töötajate suhtes ning praeguste nõudmiste esitajatel on seni olnud hobuse kannatus.

Palk pole ainult peotäis raha, mille eest saad kuu aega leiba ja vorsti osta. Palk on oluline osa meie enesehinnangust, sellest, kuidas me ennast ja teisi hindame. Väga väike töötasu tähendab paljude jaoks elamist pidevas alandustundes, mis muuhulgas võis olla Rakvere lihatööstuse tapamaja streigi käivitaja.

Streik algas oktoobris, enne seda augusti lõpus tuli aga rõõmus uudis keskmise palga eriti kiirest kasvust viimastes kvartalites. Mida tunneb sellist teadet lugedes inimene, kelle palk pole tõusnud aastaid? Miks teda pole kümme aastat väärtustatud? Läbi aastate kehva palka maksnud tööandjatel on ka endal kehv maine, nende juurde minnakse tööle siis, kui tõesti enam kuhugi mujale ei saa. Rakvere lihatööstus, muide, otsib kogu aeg töötajaid.

Selge see, et ühe erafirma eesmärk on kasumit teenida. Selle üle, kas seda on mõistlik teha töötajate eneseväärikuse arvel, tasub aga tõsiselt mõelda. Halb maine tööandjana on valus bumerang, eriti olukorras, kus Eestis on juba arvestatav tööjõupuudus.

Seotud lood
08.11.2017 10.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto