Sisukord
Majandus
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (9) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (11) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (2) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (4) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (3) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (8) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (1) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti Energia bensiin jõuab viimaks autopaaki

2 min lugemist
Eesti Energia juht Hando Sutter. FOTO: Tairo Lutter

Eesti Energia bensiini puhastamise seade on parandanud õlitehastes toodetava põlevkivibensiini kvaliteeti. Seetõttu on seda nüüd hõlpsam müüa Hollandi sadamatesse, kust sellest valmistatakse paaki kallatav mootorikütus.

Põlevkivibensiin liigub põhiliselt Eesti Energia õlitehaste mahutipargist mööda raudteed Sillamäe sadamasse, kust tankerid viivad selle edasiseks töötlemiseks Hollandi sadamatesse (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen), teatas ettevõte.

Sealsetes rafineerimistehastes tehakse põlevkivibensiinist näiteks mootorikütust, millega autod sõidavad. Puhast põlevkivibensiini autopaaki ei kallata, see vajab eelnevat töötlemist, selgitas Eesti Energia kommunikatsioonijuht Kaarel Kuusk.

Küsimuse peale, et kas põlevkivibensiinist ei võiks tulevikus hakata lausa Eestis mootorikütust tootma, vastas Kuusk, et see eeldab nafta rafineerimistehase ehitamist.

«Praegu asuvad lähimad asuvad Soomes ja Leedus. Eestisse rafineerimistehase rajamiseks on vaja suuremat tootmismahtu,» ütles ta, lisades, et praegu on mõistlikum toodangut puhastada teatud tasemeni ja edasi müüa.

«Ei saa aga välistada, et tulevikus, kui turg seda soodustab ja õlitoodang on suurem, rajame rafineerimistehase,» andis Kuusk lootust.

Möödunud aastal tootis Eesti Energia enda õlitehastes 43 825 tonni põlevkivibensiini, selle aasta esimese poole toodang ulatub aga juba 27 816 tonni.

Põlevkivibensiini kvaliteet on kõvasti paranenud

Hiljuti kasutusele võetud tehnoloogia abil puhastab Eesti Energia õlitehastes toodetava bensiini komponentidest, mis halvendavad selle kvaliteeti. Jutt käib merkaptaanidest ja väävelvesinikust.

«Väävelvesiniku suudame bensiinist praktiliselt täielikult eemaldada ja merkaptaanide hulka oluliselt vähendada. Nii paraneb oluliselt lõpptoote – põlevkivibensiini – kvaliteet,» ütles Enefit Energiatootmise juhatuse esimees Tõnu Aas.

Aas lisas, et uus ja kvaliteetsem toode peaks võimaldama põlevkivibensiini senisest laialdasemalt ja kasumlikumalt müüa. «Tähtis on ka see, et põlevkivibensiini puhastamisega ei kaasne täiendavat mõju ümbritsevale keskkonnale,» märkis ta.

Bensiini puhastusploki näol on tegemist projektiga, mis aitab Eesti Energia inseneride kogemuse ja kompetentsi abil põlevkivi potentsiaali võimalikult efektiivsel moel ära kasutada.

Bensiinifraktsiooni puhastamise tehnoloogia töötasid välja Eesti Energia insenerid ning ploki rajas Eesti Energia tütarettevõte Enefit Solutions koostöös õlitehaseid ja elektrijaamu koondava Enefit Energiatootmisega.

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto