Sisukord
Majandus
Postimees
10.11.2017
Eesti Mullune praamijama võib korduda Kaitseminister Luik eitas kaitseinvesteeringute edasilükkamist Skisofreenikud loobuvad ravist (3) Ühisprojekt paljastab Eesti venelaste hirmud (19) Majandus Eesti Energia bensiin jõuab viimaks autopaaki (7) Saku Õlletehas võtab kasutusele alkomeetriga autod (1) Lihatöösturid: Rakvere palgatüli pole kasulik kellelegi (2) Välismaa May armuaeg on otsakorral Britid tahavad pärast Brexitit ELi kriminaalid välja saata AJA PEEGEL. Eestlastest seiklejate sõjaretk Hispaaniasse lõppes kurvalt (8) NATO eemaldab liikumistõkkeid Hanoi armuturg lapib vietnamlaste hingi Arvamus Neeme Korv: siia kaobki see SKT (3) Ahto Lobjakas: Eesti poliitika keerab külge (18) Tiina Kaukvere: kuidas ma oma ema unistama õpetasin (7) Juhtkiri: kohtusüsteemi eneseregulatsioon Eestis toimib (7) Postimees 1931. aastal: verised rahutused peipsitagustes kolhoosides Kaire Uusen: Eesti palgasüsteem on nagu Ladina-Ameerikas (8) Kultuur Sibulavibud Ivo ja Villu: vihasta nagu aevasta! Punkarid pannakse näitusele Jan Uuspõld: usalda režissööri ja oma sisetunnet! Kõigis meis on törts punkarit «Svingerid» nihutab piirid sinna, kuhu ükski Eesti film pole veel söandanud minna (2) Sport Margus Hunt pääseb Coltsi algkoosseisu Venelased jäid veel kahest Sotši olümpiamedalist ilma Soome tegi Eestile valusalt säru Uued olümpiaalad: Pyeongchangis näeb pooltteist eestlaste tulevast medaliala Ainuvalitsejaks ihkavat Joshuat ootab ees kadalipp Meelis Lätte olümpiaessee: võit iga hinna eest? Mida uut toob 2022. aasta olümpia? Tartu Suured sulgevad uksi. SEB pank jätab Tartu maakonda vaid ühe kontori (3) Kuulutused, 10. november 2017 Psühhiaater: raskest söömishäirest taastudes on tippspordiga jätkamine sageli küsitav Sportlaste söömishäired – alahinnatud probleem Aparaaditehase kõrvale plaanitakse kogukonnahostelit (1) Vastu talve hakkasid jalgrattad kaduma Haldusreformi sunnil tekkinud uut valda vaevab veel nimeküsimus (1) Kirikuraamatud leiab nüüd virtuaalriiulist Elleri kooli Mir soovib teha muusikat, mis on õige ja lahe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti Energia bensiin jõuab viimaks autopaaki

2 min lugemist
Eesti Energia juht Hando Sutter. FOTO: Tairo Lutter

Eesti Energia bensiini puhastamise seade on parandanud õlitehastes toodetava põlevkivibensiini kvaliteeti. Seetõttu on seda nüüd hõlpsam müüa Hollandi sadamatesse, kust sellest valmistatakse paaki kallatav mootorikütus.

Põlevkivibensiin liigub põhiliselt Eesti Energia õlitehaste mahutipargist mööda raudteed Sillamäe sadamasse, kust tankerid viivad selle edasiseks töötlemiseks Hollandi sadamatesse (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen), teatas ettevõte.

Sealsetes rafineerimistehastes tehakse põlevkivibensiinist näiteks mootorikütust, millega autod sõidavad. Puhast põlevkivibensiini autopaaki ei kallata, see vajab eelnevat töötlemist, selgitas Eesti Energia kommunikatsioonijuht Kaarel Kuusk.

Küsimuse peale, et kas põlevkivibensiinist ei võiks tulevikus hakata lausa Eestis mootorikütust tootma, vastas Kuusk, et see eeldab nafta rafineerimistehase ehitamist.

«Praegu asuvad lähimad asuvad Soomes ja Leedus. Eestisse rafineerimistehase rajamiseks on vaja suuremat tootmismahtu,» ütles ta, lisades, et praegu on mõistlikum toodangut puhastada teatud tasemeni ja edasi müüa.

«Ei saa aga välistada, et tulevikus, kui turg seda soodustab ja õlitoodang on suurem, rajame rafineerimistehase,» andis Kuusk lootust.

Möödunud aastal tootis Eesti Energia enda õlitehastes 43 825 tonni põlevkivibensiini, selle aasta esimese poole toodang ulatub aga juba 27 816 tonni.

Põlevkivibensiini kvaliteet on kõvasti paranenud

Hiljuti kasutusele võetud tehnoloogia abil puhastab Eesti Energia õlitehastes toodetava bensiini komponentidest, mis halvendavad selle kvaliteeti. Jutt käib merkaptaanidest ja väävelvesinikust.

«Väävelvesiniku suudame bensiinist praktiliselt täielikult eemaldada ja merkaptaanide hulka oluliselt vähendada. Nii paraneb oluliselt lõpptoote – põlevkivibensiini – kvaliteet,» ütles Enefit Energiatootmise juhatuse esimees Tõnu Aas.

Aas lisas, et uus ja kvaliteetsem toode peaks võimaldama põlevkivibensiini senisest laialdasemalt ja kasumlikumalt müüa. «Tähtis on ka see, et põlevkivibensiini puhastamisega ei kaasne täiendavat mõju ümbritsevale keskkonnale,» märkis ta.

Bensiini puhastusploki näol on tegemist projektiga, mis aitab Eesti Energia inseneride kogemuse ja kompetentsi abil põlevkivi potentsiaali võimalikult efektiivsel moel ära kasutada.

Bensiinifraktsiooni puhastamise tehnoloogia töötasid välja Eesti Energia insenerid ning ploki rajas Eesti Energia tütarettevõte Enefit Solutions koostöös õlitehaseid ja elektrijaamu koondava Enefit Energiatootmisega.

Seotud lood
09.11.2017 11.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto