Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.11.2017
Eesti Mullune praamijama võib korduda Kaitseminister Luik eitas kaitseinvesteeringute edasilükkamist Skisofreenikud loobuvad ravist (3) Ühisprojekt paljastab Eesti venelaste hirmud (19) Majandus Eesti Energia bensiin jõuab viimaks autopaaki (7) Saku Õlletehas võtab kasutusele alkomeetriga autod (1) Lihatöösturid: Rakvere palgatüli pole kasulik kellelegi (2) Välismaa May armuaeg on otsakorral Britid tahavad pärast Brexitit ELi kriminaalid välja saata AJA PEEGEL. Eestlastest seiklejate sõjaretk Hispaaniasse lõppes kurvalt (8) NATO eemaldab liikumistõkkeid Hanoi armuturg lapib vietnamlaste hingi Arvamus Neeme Korv: siia kaobki see SKT (3) Ahto Lobjakas: Eesti poliitika keerab külge (18) Tiina Kaukvere: kuidas ma oma ema unistama õpetasin (7) Juhtkiri: kohtusüsteemi eneseregulatsioon Eestis toimib (7) Postimees 1931. aastal: verised rahutused peipsitagustes kolhoosides Kaire Uusen: Eesti palgasüsteem on nagu Ladina-Ameerikas (8) Kultuur Sibulavibud Ivo ja Villu: vihasta nagu aevasta! Punkarid pannakse näitusele Jan Uuspõld: usalda režissööri ja oma sisetunnet! Kõigis meis on törts punkarit «Svingerid» nihutab piirid sinna, kuhu ükski Eesti film pole veel söandanud minna (2) Sport Margus Hunt pääseb Coltsi algkoosseisu Venelased jäid veel kahest Sotši olümpiamedalist ilma Soome tegi Eestile valusalt säru Uued olümpiaalad: Pyeongchangis näeb pooltteist eestlaste tulevast medaliala Ainuvalitsejaks ihkavat Joshuat ootab ees kadalipp Meelis Lätte olümpiaessee: võit iga hinna eest? Mida uut toob 2022. aasta olümpia? Tartu Suured sulgevad uksi. SEB pank jätab Tartu maakonda vaid ühe kontori (3) Kuulutused, 10. november 2017 Psühhiaater: raskest söömishäirest taastudes on tippspordiga jätkamine sageli küsitav Sportlaste söömishäired – alahinnatud probleem Aparaaditehase kõrvale plaanitakse kogukonnahostelit (1) Vastu talve hakkasid jalgrattad kaduma Haldusreformi sunnil tekkinud uut valda vaevab veel nimeküsimus (1) Kirikuraamatud leiab nüüd virtuaalriiulist Elleri kooli Mir soovib teha muusikat, mis on õige ja lahe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: verised rahutused peipsitagustes kolhoosides

1 min lugemist
PM 10.11.1931 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Eestisse saabunud teadete järele oli läinud nädala alul Nõuk. Venemaal, Oudova linnast 25 kilomeetrit lõuna poole, Tsernova aleviku lähedal, ühes kolhoosis sõjariistades vastuhakkamine ametivõimudele.

Pjatiletka-kava teostamiseks Nõuk.Vene võimud on saatnud kolhoosidesse ringkirja, mis määrab ära normi, kui palju ja missuguseid põllusaadusi on õigus saada igal elanikul aastas. /…/ Et olukord oli muutunud kolhoosis viimastel aastatel üha kehvemaks ja igasugustest kitsendustest oldi juba teadlik, siis võeti koosolekul vastu järgmine otsus: «Kui valitsusvõimud viljakogumisel püüavad ignoreerida kolhoosi peakoosoleku otsusi, siis on sõjariistades vastuhakkamine möödapääsematu.»

Läinud nädala alul jõudsid kohale viljakogujad, arvult 30 hambuni sõjariistus meest. Kohalik ametnik tegi teatavaks koosoleku otsused, mille üle ainult naerdi. Samal ajal kogunesid ametnikkude maja juurde sõjariistus kolhoosnikud. Saanud teada, et viljakogujad viivad väevõimuga kolhoosist vilja ära, piirati sisse ametnikkude maja. Kolhoosnikkude seast eraldus kolm saadikut, kes läksid majja läbirääkimistele. Saadikud lasti lihtsalt maha ja rahva peale avati püssituli maja akendest. Lasti küll mõni pauk vastu, kuid sõjariistus viljakogujate marutulele ei pidanud vastu kolhoosnikud ja põgenesid, jättes maha neli surnut ja üle kümne raskelt haavatu. Telefoniteel kutsuti kohale Oudovast GPU väeosa, kes sumbutas rahutused lõplikult. Vili aga viidi kaasa ja veel enam, kui seda seadus lubas.

Samasugune sõjariistades vastuhakkamine leidis aset Pihkva-No raudtee piirkonnas. Vähemaid vastuhakkamisi on olnud pea igas kolhoosis.

10.11.1931

Seotud lood
    09.11.2017 11.11.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto