N, 19.05.2022

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna 110 aastat tagasi sündis kõikide laste lemmikkirjanik Astrid Anna Emilia Lindgren. 2002. aastal asutas Rootsi parlament Astrid Lindgreni mälestusauhinna, suurima rahalise väärtusega lastekirjandusauhinna maailmas. Auhind antakse üle kirjaniku sünnipäeval. Kui suure summa pälvib auhinnasaaja?

2. «1957. aasta suvel, kui mind demobiliseeriti, tegi Tallinnfilm Vellaveres filmi «Pöördel». Vaja oli inimesi massistseenidesse ja nii sattusin esimest korda võtteplatsile, kus tuli külakiigel kiikuda ja «Jooksupolkat» tantsida. Käisin seal mitu korda ja kui film kord ekraanile jõudis, vilksatasin seal kaks sekundit ja sedagi poole seljaga.» Nii on kirjutanud üks Eesti andekamaid näitlejaid, kelle kohta legendaarne Vene režissöör Grigori Kozintsev on öelnud, et «selle mehe anne on väärt erilisi, vaid temale kirjutatud rolle, vaid tema pärast tehtavaid filme». Kellest jutt?

3. Kunagi tegutses meie maal ettevõte nimega Vihur, kus valmistati sportautosid, mootorrattaid, aga ka rinnamärke, medaleid, vimpleid jm. Vihuriks kutsutakse ka üht ilusa kollase puiduga puud (põõsast). Selle oksad lõpevad kõik astlaga. Soomlased kutsuvad teda orapaatsama. Selle kasvatamine on olnud keelu all. Mis puu?

4. UNESCO maailmapärandi nimistusse lisandusid 2017. aastal õige mitmed objektid, teiste seas ka Jaapani püha saar Okinoshima. Kellel on keelatud sellele saarele minna?

5. See tüüp on faunamaailma Sti(e)rlitz. Ta hiilib salaja sipelgapessa ja elab moondatuna vaenlaste keskel. Et tema olemasolu seal ei avastataks, muudab ta oma välimust ja käitumist. Meistermaskeerija imiteerib isegi sipelgate katkendlikku siksak-kõndi. Kes ta on? Andrus Saareste sõnaraamatus on tema sugukonna esindaja igatahes Eestis elavate nimekirjas ära nimetatud.

Vastused:

1. Viis miljonit Rootsi krooni.

2. Leonhard Merzin (1934–1990).

3. Harilik türnpuu (Rhamnus catharticus).

4. Naistel.

5. Hüpikämblik.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tervis
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles