K, 18.05.2022

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna on rahvusvaheline Guinnessi rekordite päev. Guinnessi rekordite raamatut antakse teatmikuna välja igal aastal. Teatmiku endaga on samuti seotud mõned rekordid. Et seda Ameerika Ühendriikide raamatukogudest kõige sagedamini varastatakse, pole ametlikult rekordina fikseeritud, kuid üks maailmarekord on raamatu käes küll. Mis rekord?

2. Praskovja (Paša) Angelina nimelist auhinda hakati välja andma 1974. aastast. Auhinnaks oli pisiskulptuur, 300 rubla ja võimalus kohtuda kosmonautidega. Teadaolevalt on Eestis selle auhinna saanud 12 naist: Elmine Otsman, Elle Müür, Erika Rõõm, Heljo Kees, Anne Kopli, Sirje Kriisa, Aria Rõõm, Maimu Lenzius, Elju Kaubi, Maimu Lutterus, Ene Põllumäe ja Vilja Metsaveer. Kelle tunnustamiseks oli see auhind ette nähtud?

3. Kelle või mille ees tunnevad hirmu gefürofoobid?

4. Kus asuvad Sinkarka soo, Kullkroonisoo, Suured Mäed, Kunila mägi (paikkonna kõrgeim tipp), aga ka Axeli siht ja Taani Kuninga Aed? Aastatel 1919–1944 eksisteeris seal samanimeline vald.

5. Naiste kaelarihmad ehk choker’id on taaselustatud ehtetrend. Alguse sai see trend õige ammu Prantsuse revolutsiooni ajal, kui kanti punast nahkpaela mälestamaks giljotineeritud ohvreid. Teine suurem kaelarihmade buum algas 1863. aastal valminud kuulsa maaliga, millel kujutatud kurtisaanil pole seljas muud kui vaid must punutud nöör kaela ümber. Kes on selle maali autor? Mis on maali pealkiri?

Vastused:

1. Ta on kõige enam müüdud autoriõiguste kaitsega raamat maailmas.

2. Naismehhanisaatorite. Naistraktorist Praskovja (Paša) Angelina (1912–1959) oli Nõukogude Liidus töökuulsuse ikoon, meestest oli selles staatuses kaevur Aleksei Stahhanov (1906–1977).

3. Sildade.

4. Naissaarel.

5. Édouard Manet «Olympia».

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Reis
Tartu Postimees
Tagasi üles