R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Läänemere kaldalt NBA tähtedeks

Karl Rinaldo
, reporter
Läänemere kaldalt NBA tähtedeks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kristaps Porzingis ja Lauri Markkanen
Kristaps Porzingis ja Lauri Markkanen Foto: Reuters / Scanpix

Maailma tugevaimas korvpalliliigas NBA liiguvad neil päevil kindlalt tähtede suunas kaks Läänemere kaldal üles kasvanud meest: New York Knicksi lätlasest mängija Kristaps Porziņģis (22) ja Chicago Bullsi rivistusse kuuluv soomlane Lauri Markkanen (20).

Ülipikad korvpallurid saavad tihti hüüdnimeks koljat või hiiglane, kuid seekordse loo kangelasi ei tahaks sedasi kutsuda. Nii Porziņģise kui ka Markkaneni teevad pika kasvu juures eriliseks just plastilisus ja mitmekülgsus, mitte kohmakus, mis koljati või hiiglase puhul esimesena silme ette tuleks. «Palju selliseid mängijaid korvpalliajalugu üldse mäletab?» küsib korvpallitreener Indrek Ruut.

«Kui rääkida pikkadest, siis Arvydas Sabonist (221 cm) peeti väga heaks söötjaks, Shaquille O'Neal (216 cm) domineeris korvialust võitlust ja Dirk Nowitzkil (213 cm) on imeline vise. Markkaneni on võib-olla natuke vara veel ülistada, aga Porziņģis… Temas on 221-sentimeetrise kasvu juures kõik, mida ühel korvpalluril vaja – osavus, vise, kiirus, jõud ja mängulugemine. Ta on juba praegu NBAs fenomen.»

Huvitaval kombel on Porziņģise ja Markkaneni tee tippu kulgenud täiesti erinevaid radu pidi. Porziņģis siirdus juba 15-aastasena Hispaaniasse Sevillasse, kus Pau Gasoli, Carlos Navarro ja Ricky Rubio kunagine treener Aíto García Reneses ta enda hoole alla võttis ja varakult ka esindusklubi treeningutele kaasas. Markkanen seevastu käis gümnaasiumi lõpuni Helsingi Mäkelänrinteen spordikoolis ja esindas sel ajal Soome esiliigas mänginud noortemeeskonda, mida juhendas esimene soomlasest NBA-pallur Hanno Möttölä. Kui Porziņģis siirduski NBAsse otse Sevillast, siis Markkanen jõudis ühe eduka hooaja mängida ka USA üliõpilasliigas.

«Porziņģise ja Markkaneni teekondade erinevus tõestab, et pole olemas ainuõiget viisi, kuidas mängumeest kasvatada. Meil Eestis kiputakse arvama, et mida varem noor välismaale saadetakse, seda suurem on tõenäosus, et temast tuleb mängija. Markkaneni näide tõestab aga, et kui sul on tugev perekonna ja korvpalliliidu toetus (Markkaneni suhtuti Soomes aastaid kui eraldi projekti – toim), võid ka väikeriigis tegutsedes kaugele jõuda,» selgitab Ruut. Lauri isa on teatavasti endine Soome koondise korvpallur Pekka Markkanen, tema vend Eero (26) kuulus aga aastaid Madridi Reali jalgpalliklubi akadeemiasse ja mängib nüüd Soome koondises ründajana. «Ühel FIBA treenerite koolitusel öeldi naljaga pooleks päris tabavalt: noore mängija esimene samm peaks olema hea perekonna valimine.»

Ruudule avaldab muljet, et nii Porziņģisele kui ka Markkanenile on antud NBAs aega kohaneda. «Võtame kas või Markkaneni esimese hooajaeelse mängu Bullsi eest. Ta jäi New Orleansi vastu selgelt nii DeMarcus Cousinsi kui ka Anthony Davise katmisega hätta, kuid meeskonna peatreener Fred Hoiberg ikkagi kiitis teda. Ta ütles, et soomlane ei peagi oma esimeses mängus liiga tippmängijatega hakkama saama, alguses tuleb tal lihtsalt õppida ja õppida. Alles jõu ja kogemuste kasvades võib ta ühel päeval selliste meestega konkureerida.»

Markkanen on hooajaeelsete mängudega võrreldes juba praegu selgelt edasi läinud. Vastupidiselt ootustele ja tänu mitme põhimehe vigastusele sai temast koheselt Bullsi põhimees ning pärast paari esimest mängu andis Hoiberg juba selge käsu teistele mängijatele – söötke Markkanenile, ta on meie parim viskaja! Superstaarideta Bulls on hooaega alustanud küll kahe võidu ja seitsme kaotusega, ent mängus keskmiselt 16 punkti ja kaheksa lauapalli koguval soomlasel olnuks keeruline loota isiklikus plaanis paremat varianti esimeseks hooajaks.

Porziņģis, nagu varasemalt juba öeldud, on NBAs omaette nähtus. Kahel esimesel hooajal oli ta Knicksi kindel algkoosseisu mees, kuid võistkonna selgeks liidriks on ta kerkinud tänavu, mil liiga üks suuremaid staare Carmelo Anthony klubist lahkus. «Öeldakse, et Euroliiga on reeglina treenerite ja NBA mängijate liiga. Ka Knicksis võis olla sedasi, et Anthony lihtsalt ütles, et ei sööda sellele poisile nii palju. Nüüd, mil megasummasid teenivat tähte ees pole, saab Porziņģis aga täpselt nii palju mänguaega, nagu väärib,» räägib Ruut.

Lätlase keskmine punktisaak on kerkinud mulluselt 18-lt muljetavaldava 30-ni, mis asetab ta skooritegijate edetabelis Kreeka passiga Giánnis Antetokoúnmpo järel teisele kohale. Porziņģise isiklik edu kajastub eredalt ka tema särgi müüginumbrites. Miljoneid «Porziņģseid» ostetakse üle maailma – valgenahalistest mängijatest on ta ülekaalukalt populaarseim korvpallur ja üldedetabelis paikneb juba kindlalt esikümnes. «Ma julgen öelda, et isegi Eesti naiste meistriliigas ei visata naljalt igas mängus 30 punkti. Aga et Porziņģis on selliste numbriteni jõudnud maailma tugevaimas liigas, on lihtsalt uskumatu,» kiidab Rapla meeskonna füüsilise ettevalmistuse eest vastutav Ruut.

Kui Markkaneni ja Porziņģise mängustiil on küllalt sarnane – mõlemad eelistavad oma pikast kasvust hoolimata tegutseda ääremängija positsioonil ja visata kaugelt –, siis nende peamine erinevus tuleb välja ehk iseloomus. Markkaneni tuntakse kui äärmiselt heasüdamlikku inimest ja püüdlikku mängijat, Porziņģise silmades on näha aga ka veidi arrogantsust. «Mulle on jäänud selline mulje, et Porziņģis on veidi selline nina-püsti-tüüp, kuigi see ei pruugi iseenesest halb olla. Nahaalsus tuleb korvpallis tihti kasuks. Aga ka EMil oli näha, et Porziņģis ei pingutanud alati kaitses täiega. Kogu Läti koondis oli orienteeritud tegelikult selgelt rünnakule,» analüüsib Ruut.

Kuivõrd tõenäoliseks peab Ruut aga seda, et Porziņģis võiks juba tänavu teenida liiga väärtuslikema mängija tiitli? «Paljuski sõltub see Knicksi edust. Ma kardan, et neil on väga keeruline tänavu idakonverentsis näiteks finaali jõuda. Nende edu sõltub ka sellest, kui palju Porziņģise kõrvale abilisi leitakse. Iseküsimus on, kas Porziņģis suudab kogu hooaja sellise hooga jätkata? NBAs on mängijate taastumine küll Euroopaga võrreldes täiesti teisel tasemel – Porziņģist võivad pärast mängu väänata ja venitada mitu inimest korraga –, kuid eelmise hooaja teisel poolel vajus ta ikkagi veidi ära. Aga kui ta püsib tervena ja tal on veidi õnne, on tal kõik võimalused aja jooksul liiga parimaks mängijaks kerkida,» lisab Ruut lõpetuseks.

Porziņģise Knicks ja Markkaneni Bulls lähevad esmakordselt omavahel vastamisi 10. detsembril.

LISALUGU

Kommentaar

Kristaps Zeids, Valga-Valka peatreener:

Kuulsin Porziņģisest esmakordselt 2012. aastal, kui Lätis hakkasid liikuma jutud, et meil on üks andekas noor Hispaanias mängimas. Oma silmaga nägin teda esmakordselt aasta hiljem, kui ta Riias toimunud U18 EMil Läti poolfinaali vedas. Tol hetkel oli ta lihtsalt väga pikk poiss, kes mängis keskmängija positsioonil. Ta oli küll andekas, aga ma poleks sel hetkel osanud mingil juhul ennustada, et ta paari aasta pärast niivõrd mitmekülgseks võib saada ja NBAs põhirolli kanda.

Teen tihti hommikul esimese asjana NBA kodulehe lahti ja vaatan New York Knicksi mängu kokkuvõtet. See on täiesti uskumatu, kuivõrd küpse mängumehe mulje üks Porziņģis väljakul jätab. Ta on ju tegelikult sisuliselt laps veel, vaid 22-aastane. Ta on fantastiline talent, kuid liiga parimaks mängijaks saamiseni on tal veel pikk tee minna. Selleks on vaja tal vigastustest prii püsida ja õigel ajal õiges kohas olla.

Kast

Porziņģis vs. Markkanen

2.8.1995 Sünniaeg 22.5.1997

Liepaja Sünnikoht Vantaa

221 cm Pikkus 213 cm

109 kg Kaal 104 kg

4. valik (2015) Draftis 7. Valik (2017)

Hooaja 2017/2018 keskmised

30 Punkte 16

51 Viskeprotsent 43

7 Lauapalle 8

33 Mänguminuteid 33

6–5 Koduklubi saldo 2–7

Märksõnad
Tagasi üles