Eesti Pank märgib oma kaks korda aastas ilmuvas finantsstabiilsuse ülevaates, et indeksfondid võivad endast kujutada süsteemset riski. Viimane väljend tähistab tõsist ohtu finantssüsteemile ja reaalmajandusele.
Teise samba indeksfondid on Eestis esialgu veel väga väikse mahuga. Teise samba 3,5 miljardist on indeksfondides umbes 50 miljonit, aga kõikide indeksfondide kasvutempo on ülikiire. Sellised passiivselt raha paigutavad fondid on praegu kõige populaarsemad, pensionikogujad näevad neis päästerõngast, mis annaks suuremat tulu. Miks see nii on? Sest Tuleva agressiivne turundus on üles ehitatud seniste fondivalitsejate kritiseerimisele, rünnates ennekõike suurt haldustasu. «Kuna puudub tõestus, et aktiivne juhtimine investoritele väärtust looks, siis Tuleva pensionikogujate raha sellele ei kuluta,» ütles Tuleva fondijuht Tõnu Pekk märtsis Postimehele.
Eesti Pank viitab oma analüüsis, et indeksfondide osakaal on Ameerika Ühendriikides kiiresti kasvanud, kümne aastaga (2006–2016) kümnelt protsendilt 27-le. Eestis on see osakaal praegu, nagu öeldud, umbes 1,5 protsenti pensionivaradest.
Keskpanga analüütikute meelest peitubki indeksfondide risk nende aina suuremas populaarsuses. Koos mahu kasvuga on kasvanud ka risk. Kuna fondid paigutavad oma raha ühtede ja samade ettevõtete väärtpaberitesse, mõjutavad ühed ja samad firmad korraga paljusid fonde. Kusjuures indekseis on ebaproportsionaalselt suurema osakaaluga just suurema kapitalisatsiooniga firmad. Indeks toob tulu, aga võib tuua ka languse. Aktiivse juhtimiseta pole riske võimalik hajutada.
Indeksfondide suur osakaal võib tekitada hinnamulle: kui kõik ostavad ja müüvad korraga ühtesid ja samu väärtpabereid, ei peegelda börsihind enam adekvaatselt investorite ootust. Kui suur hulk investoreid investeerib ühtmoodi, siis kriisi ajal nad ka müüvad ühtmoodi, võimendades nii probleeme veelgi. Ühesõnaga, Eesti Pank näeb indeksfondides rahamaailma süsteemset riski. Eesti Panga soovitus on, et kogumisaja lõpus tasub indeksfondidest raha välja võtta ja paigutada väiksema riskiga fondidesse.