Sisukord
Uudised
Tänane leht
13.11.2017
Eesti Pedofiilid raalivad netis väikelaste alastipilte ja -videoid (6) Aasta isa: miski ei korva perest eemal olemist USA ajaleht: Ivangorodi promenaad sai korruptsiooni tõttu Narva omast lühem Ikla kandi alkoholipoed suurendavad müügipinda Kerkivast hinnast hoolimata on hooldekodudes järjekord Kõik kolm eelmisel nädalal kadunud poissi leiti üles Pori veab autod Saaremaa külateel kraavi Majandus USA suurkaubamajad ei suuda veebipoodidega võistelda Väikeinvestorite nimel Telia vastu Välismaa Šoti saareelanikud võitlevad suurärimeestega Putiniga kohtunud Trumpi sõnul usub ta oma Vene kolleegi siirusesse Poolas tähistati iseseisvuspäeva Välismaa 13.11.2017 Washingtonis paistab Trumpi taandamine ebatõenäoline Arvamus Alfred Lepaotsast-Latsatas: kvantopside hüoosise kaudu arhüksoseni (10) Heili Sibrits: minu isa, aasta isa (2) Postimees 1935. aastal: Eestis raadioabonente üle 20000 Juhtkiri: Narva ja Ivangorod – promenaad on rahvusvaheline lugu (4) Andrus Karnau: pensioniühistu keskpanga pihtide vahel (2) Ants Nõmper: õigusteaduskond ei karda konkurentsi Reigo Ginter: unustatud kriis Ukrainas (18) Kultuur Seksi surutud soovunelmad (3) Sport Kalev/Cramo on juba täiesti meeskonna moodi (2) Malta 3:0 alistamine oli rahuldav vigade parandus, aga ei enamat Kommentaar: võõrsil löödud väravate reegel tuleb kaotada Teadus Uuring näitab dinosauruste halba õnne - ükskõik kuhu mujale maandunud meteoriit poleks neid hävitanud AK Võitlus koha eest liivakastis Tartu Autoärimees kinkis haigetele lastele kümme tuhat eurot Bigbankiga liitunud Austraalia koondislane pole klubi kõige suurema palgaga mängija Koorimuusikamaraton täitis päeva ja õhtu Pealinna vana tramm veedab pensionipõlve Põltsamaa lähistel Tartlased katsetavad linnaliinibussides vabakäepiletit (1) Sõpruse poest jääb vaid mälestus Korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler: poliitiline kultuur ei näita paranemise märke (1) Jarno Laur: joon alla ehk aruanne kaaslinlastele (2) Tartu noored vutimehed napsasid meistrivõistlustelt neli medalit Filmifond toetab Johannes Pääsukese filmi Lapsed sukelduvad rollimängudes täiskasvanute rahamaailma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartlased katsetavad linnaliinibussides vabakäepiletit

2 min lugemist
Glein Kiissa on Jiffi piletisüsteemi proovinud juulist saadik ning on rahul nii selle mugavuse kui ka töökindlusega. Tõrkeid siiski veel esineb, möönis ta. FOTO: Sille Annuk

Jiffi nime kandvat ja nutitelefoni rakendusena toimivat piletimüügisüsteemi on Tartu bussides katsetatud juulist saadik. Senine kogemus on olnud nii hea, et tänasest hakkab arendaja koostöös Tartu linnavalitsusega seda proovima ligi 1600 bussisõitja abiga. Jiffi on esialgu loodud Androidi tarkvaraga telefonidele.

Üks senises katserühmas osalenu, sage bussisõitja Glein Kiissa hindas, et Jiffi on mugav ja mõistlik ning 98-protsendise tõenäosusega ka töötab. 

Suurem hulk kasutajaid

«Olen proovigrupis olnud algusest peale, selle aja jooksul olen näinud programmi arengut, on olnud neli-viis versiooni ja selle käigus tarkvara kasutusmugavus ja töökindlus on tunduvalt paranenud,» rääkis IT-valdkonnas töötav Kiissa. «Telefone on erinevaid ja tõrkeid võib tulla. Android ka pidevalt uueneb. Kahe protsendi sisse mahub, kui bussil andur ei tööta või on muu tehniline tõrge. Kui seda võimalust ei oleks, siis piiksutaksin ikka Tartu bussikaarti tuvasti juures.»

«Ajujahi» telesaatest alguse saanud Jiffi rakenduse idee on, et nutitelefoni laaditud äpp registreerib automaatselt sõidu: nii bussi sisenemise kui sellest väljumise. Kõigisse Tartu bussidesse on paigaldatud andurid, mis peavad tuvastama, et Jiffi kasutaja on bussis, ja kui on, müüb süsteem talle automaatselt pileti või registreerib sõidu.

Tartu ühistranspordi arendusjuht Veronika Kallaste ütles, et suvel alanud katsetus läks väga hästi, kuid proovirühmas oli alla 80 inimese. Nüüd proovitakse, kuidas süsteem saab hakkama suurema kasutajate hulgaga.

Kõigisse Tartu bussidesse on paigaldatud andurid, mis peavad tuvastama, et Jiffi kasutaja on bussis.

Huvi on suur, sest esialgu plaanitud tuhat beetaversiooni katsetajat kogunes esimese registreerimispäevaga. Üheks ahvatluseks võis olla tasuta bussisõit. Siinkohal tegi Kallaste väikese märkuse, et kel ostetud perioodipilet ja kasutamine poole peal, ei ole siiski võimalust selle kasutamist peatada. Reedeks oli kogunenud juba 1600 huvilist ja registreerimine pole veel suletud.

Jiffit arendava OÜ Turnit tegevjuhi Andres Birnbaumi sõnul on suurim raskus selles, et telefonitootjad püüavad energiasäästu huvides akukasutust hoolikalt kontrollida ja telefonid on seatud nii, et aku tühjenedes hakkavad need teatud funktsioone välja lülitama. Näiteks ka Bluetoothi ühendust, mis on Jiffi toimimiseks hädavajalik. 

Jiffit tulebki kohandada nii, et see sobiks võimalikult paljude telefonitüüpidega. Seni on üks murelaps olnud soodsa hinnaga Huawei telefonid, mille aku mahutavus on väiksem.

Tähelepanu, Bluetooth!

Kallaste tõi välja, et enamik proovijaid on seni arvamusel, et soovitaksid Jiffit ka sõbrale. 

Nendele, kes tänasest hakkavad proovima beetaversiooni, tuletas ta meelde, et kindlasti tuleb end kasutajaks registreerida, rakendus on vaja alla laadida ja aktiveerida. Rakenduse olemasolu üksi ei anna tasuta sõidu õigust. Ja Bluetooth peab olema sisse lülitatud.

Seotud lood
11.11.2017 14.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto