Sisukord
Arvamus
Postimees
14.11.2017
Eesti Kilekotiraha uurimine määrib plekitut Pevkurit (20) Traktoriroolis hukkunud poja isa karistati üldkasuliku tööga Korruptsioon püsib omavalitsustes visalt Eesti kortermaju gaasiplahvatus rängalt ei kahjustaks Uuel aastal muutub hambaproteeside hüvitamise kord (1) Majandus Pensionifondide troonile trügib uus valitseja (3) Välismaa Mida tähendab Soome ja Venemaa vahel loodud otseliin? Liibanoni peaministri seiklused võivad lõppeda sõjaga Katalaani aktivistid külastasid Assange'i Endine Poola luurejuht peab Katalooniat heaks õppetunniks Waiapid leiavad pidutsemiseks alati põhjuse (1) Iseseisvuslaste teed läksid lahku Arvamus Jarmo Mäkelä: kõva kära Soomes – kuidas valmistuda Venemaa mõjutustegevuseks (1) Merle Jääger: kas uus on ikka parem kui vana? (11) Juhtkiri: räpane teeb räpaseks (3) Edasi 1989. aastal: jäätis! Ott Järvela: mul on siiralt ükskõik Kultuur Siilikesed kössitavad lumes «Meie geopoliitilises ruumis pole patsifismist abi» Viimane võimalus väärikalt ... Koljat vs. Taavet ehk «Sõda 2023» (3) Sport Arvustus: läbi allasurutud pisarate Wimbledoni peaväljakule Tervis Psühholoog: teadvelolek pole siiski vastus kõigile probleemidele Tartu Tartu turg lasi pahameelt põhjustanud letid ümber ehitada (2) Vastukaja: naabervalla ründamine oli kohatu ja eksitav Haiguspuhang varjupaigas ei lase kassipoegadele kodu pakkuda Moskva neiud nostalgitsevad kalendris Tartu vanade poodidega Salakaubavedajate nutikus paneb tollitöötajaid proovile Kuulmisnõustaja Heli Veide: ma olen olemas, palun tulge! Tibor Navracsics: Euroopa hariduse Achilleuse kand on kehvad põhioskused Suur riigiamet sihib väheste parkimiskohtadega maavalitsuse maja (2) Mall Saul: Riigi eesmärk pole kultuuriautonoomia kaotada Suusalaat ootab kasutatud varustust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mall Saul: Riigi eesmärk pole kultuuriautonoomia kaotada

1 min lugemist
Mall Saul FOTO: Erakogu

Kultuuriministeeriumi eesmärk ei ole soome vähemusrahvuse kultuuriautonoomia kaotamine.

Põhiseaduse järgi on vähemusrahvustel õigus luua rahvuskultuuri huvides omavalitsusasutusi vähemusrahvuste kultuuriautonoomia seaduses sätestatud tingimustel ja korras.

Selle põhiõiguse kasutamine eeldab eelkõige vähemusrahvuse võimet ise organiseeruda. See on lisavõimalus üldise igaühe õiguse kõrval koonduda mittetulundusühingutesse ja liitudesse.

Asjaolu, et seadus ei anna kultuuriomavalitsusele või kultuurinõukogule juriidilise isiku staatust, ei takista kultuuriautonoomia teostamist. 

Samuti annab seadus vähemusrahvuste esindajatele vabaduse ühineda, tegutseda ja esindada oma liikmete huve eraõigusliku juriidilise isiku vormis, sealhulgas vähemusrahvuse kultuuriautonoomia seaduses sätestatud kultuuriomavalitsuse eesmärkide täitmiseks.

Selleks saab moodustada mittetulundusühinguid ja sihtasutusi. Lisaks saavad vähemusrahvuse esindajad oma tegevust korraldada ja omavahelisi suhteid määratleda lepingulisel alusel.

Sellega on tagatud ka vähemusrahvuse kultuuriomavalitsuse iseseisvus ja sõltumatus riigist. Sellisel viisil ka olemasolevad vähemusrahvuse kultuuriautonoomiad toimivad.

Kultuuriministeeriumi rahastamisel toimuvad 17.–19. novembril soome vähemusrahvuse kultuuriomavalitsuse juhtorgani, kultuurinõukogu, valimised. Valimiste õnnestumise korral on soome vähemusrahvuse kultuuriomavalitsusel võimalik taotleda tegevustoetust kultuuriministeeriumi vastavast taotlusvoorust.

Seotud lood
13.11.2017 15.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto