Sisukord
Uudised
Postimees
14.11.2017
Eesti Kilekotiraha uurimine määrib plekitut Pevkurit (20) Traktoriroolis hukkunud poja isa karistati üldkasuliku tööga Korruptsioon püsib omavalitsustes visalt Eesti kortermaju gaasiplahvatus rängalt ei kahjustaks Uuel aastal muutub hambaproteeside hüvitamise kord (1) Majandus Pensionifondide troonile trügib uus valitseja (3) Välismaa Mida tähendab Soome ja Venemaa vahel loodud otseliin? Liibanoni peaministri seiklused võivad lõppeda sõjaga Katalaani aktivistid külastasid Assange'i Endine Poola luurejuht peab Katalooniat heaks õppetunniks Waiapid leiavad pidutsemiseks alati põhjuse (1) Iseseisvuslaste teed läksid lahku Arvamus Jarmo Mäkelä: kõva kära Soomes – kuidas valmistuda Venemaa mõjutustegevuseks (1) Merle Jääger: kas uus on ikka parem kui vana? (11) Juhtkiri: räpane teeb räpaseks (3) Edasi 1989. aastal: jäätis! Ott Järvela: mul on siiralt ükskõik Kultuur Siilikesed kössitavad lumes «Meie geopoliitilises ruumis pole patsifismist abi» Viimane võimalus väärikalt ... Koljat vs. Taavet ehk «Sõda 2023» (3) Sport Arvustus: läbi allasurutud pisarate Wimbledoni peaväljakule Tervis Psühholoog: teadvelolek pole siiski vastus kõigile probleemidele Tartu Tartu turg lasi pahameelt põhjustanud letid ümber ehitada (2) Vastukaja: naabervalla ründamine oli kohatu ja eksitav Haiguspuhang varjupaigas ei lase kassipoegadele kodu pakkuda Moskva neiud nostalgitsevad kalendris Tartu vanade poodidega Salakaubavedajate nutikus paneb tollitöötajaid proovile Kuulmisnõustaja Heli Veide: ma olen olemas, palun tulge! Tibor Navracsics: Euroopa hariduse Achilleuse kand on kehvad põhioskused Suur riigiamet sihib väheste parkimiskohtadega maavalitsuse maja (2) Mall Saul: Riigi eesmärk pole kultuuriautonoomia kaotada Suusalaat ootab kasutatud varustust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Moskva neiud nostalgitsevad kalendris Tartu vanade poodidega

2 min lugemist
Maša Kanatova (vasakult) ja Saša Miljakina seisavad Tartu raeplatsi serval, selja taga saiapoe aknad ja uks ning käes nende endi valmistatud kunstikalender aastaks 2018 just sellelt leheküljelt, kus on saiapoe joonistus. FOTO: Margus Ansu

Moskvasse! Moskvasse! Anton Tšehhovi näiden­­dist «Kolm õde» tuntud hüüatus ja teema tuleb äsja ilmunud Tartu vanade poodide teemalise kalendri joonistanud ja küljendanud Saša Miljakina ja Maša Kanatova puhul tarvitusele vastupidises tähenduses. Nad on vahetanud närvilistes rütmides Moskva tasaselt kulgeva Tartu elu vastu.

Venemaa pealinnast ei ole pärit siiski mõlemad, vaid Maša, kes õpib praegu Tartu kõrgemas kunstikoolis meedia- ja reklaamidisaini. Tartu ülikooli semiootikadoktorandi Saša kodulinn Noginsk asub Moskva oblastis, kuid siiski pealinna külje all: neiu hinnangul on tema kodulinna Punaselt väljakult vaid 65 kilomeetrit.

Joonistav semiootik

«Noginsk on väikelinn, seal on 150 000 elanikku,» ütles Saša. «Säilinud on palju vanu poode, aga nende asemele on astumas supermarketid. Tartus on mitmeid kohti, mis mulle meenutavad mu kodulinna. Ja tundub, et mitte ainult minul ei tekita need nostalgiat.»

Saša kasutas Emajõelinna vanade poodide joonistamiseks akvarellpliiatseid. Ta ei ole kunsti õppinud, küll on aga joonistanud maast madalast. Kalligraafilise töö on teinud tema õde Liza, kes õpib Peterburi riiklikus ülikoolis filmindust. Küljendanud on kalendri Maša.

Herne poe joonistus on küljendatud kalendri aprilli leheküljele. FOTO: Repro

Neidude ühise töö vastu on tärganud huvi nendel tartlastel, kes nägid seda suhtlusvõrgustikus. 

Üks neist, kes tahtis endale üht kalendri eksemplari, on Tartu Tamme gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Ott Maidre. Ta imetleb tegijate oskust kinni püüda ja väärtustada neid elemente tänavapildis, mis teevad Tartust Tartu.

Maidre tuli Emajõelinna kümme aastat tagasi õppima ja jäi hiljem töölegi. Sama soov on Saša Miljakinal, kes tuli siia esimest korda viis aastat tagasi, ja Maša Kanatoval, kes on tartlane seitsmendat aastat ning lõpetas enne kunstiõpingutele asumist Tartu ülikooli vene filoloogia erialal bakalaureusena.

Väike rahulik linn

Mis siis on Tartus nii ligitõmbavat, et annab silmad ette isegi Moskvale? «Tartu on väike rahulik linn, mitte nagu Moskva,» ütles Saša. «Siin on palju häid inimesi. Siin võib ajada oma asja nii, et kui rakendad väheke jõudu ja oskusi, on mõju peagi näha.»

Tartu poodide kalender peaks alanud nädalal minema müüki. Saša Miljakina teatel tasub neid esialgu küsida Veski tänava koogipoest Mandel ning Rüütli ja Munga nurgal tegutsevast käsitöösalongist Roosiait.

Kuu toidupoe joonistus on küljendatud augusti leheküljele. FOTO: Repro
Seotud lood
13.11.2017 15.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto