Sisukord
Krimi
Postimees
14.11.2017
Eesti Kilekotiraha uurimine määrib plekitut Pevkurit (20) Traktoriroolis hukkunud poja isa karistati üldkasuliku tööga Korruptsioon püsib omavalitsustes visalt Eesti kortermaju gaasiplahvatus rängalt ei kahjustaks Uuel aastal muutub hambaproteeside hüvitamise kord (1) Majandus Pensionifondide troonile trügib uus valitseja (3) Välismaa Mida tähendab Soome ja Venemaa vahel loodud otseliin? Liibanoni peaministri seiklused võivad lõppeda sõjaga Katalaani aktivistid külastasid Assange'i Endine Poola luurejuht peab Katalooniat heaks õppetunniks Waiapid leiavad pidutsemiseks alati põhjuse (1) Iseseisvuslaste teed läksid lahku Arvamus Jarmo Mäkelä: kõva kära Soomes – kuidas valmistuda Venemaa mõjutustegevuseks (1) Merle Jääger: kas uus on ikka parem kui vana? (11) Juhtkiri: räpane teeb räpaseks (3) Edasi 1989. aastal: jäätis! Ott Järvela: mul on siiralt ükskõik Kultuur Siilikesed kössitavad lumes «Meie geopoliitilises ruumis pole patsifismist abi» Viimane võimalus väärikalt ... Koljat vs. Taavet ehk «Sõda 2023» (3) Sport Arvustus: läbi allasurutud pisarate Wimbledoni peaväljakule Tervis Psühholoog: teadvelolek pole siiski vastus kõigile probleemidele Tartu Tartu turg lasi pahameelt põhjustanud letid ümber ehitada (2) Vastukaja: naabervalla ründamine oli kohatu ja eksitav Haiguspuhang varjupaigas ei lase kassipoegadele kodu pakkuda Moskva neiud nostalgitsevad kalendris Tartu vanade poodidega Salakaubavedajate nutikus paneb tollitöötajaid proovile Kuulmisnõustaja Heli Veide: ma olen olemas, palun tulge! Tibor Navracsics: Euroopa hariduse Achilleuse kand on kehvad põhioskused Suur riigiamet sihib väheste parkimiskohtadega maavalitsuse maja (2) Mall Saul: Riigi eesmärk pole kultuuriautonoomia kaotada Suusalaat ootab kasutatud varustust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Salakaubavedajate nutikus paneb tollitöötajaid proovile

2 min lugemist

Reede õhtul saabus Venemaalt Võrumaale Luhamaa piiripunkti Valgevene numbrimärkidega Fiat Multipla väikebuss. Piirivalvurite ja tollitöötajate tähelepanu ei pälvinud omapärase välimusega masin aga mitte seetõttu, et ajakirja carthrottle.com küsitluse põhjal on tegu maailma kõige koledama autoga, vaid et selles asusid kahtlustäratavad metallballoonid.

Lõuna tollipunkti juhataja Toomas Huigi sõnul on tolliametnike ülesanne tunda piiriületajate seast ja nende sõidukite juures ära kahtlasi nüansse. Ka kõnealune masin saadeti koos sõitjatega põhjalikumasse tollikontrolli. 

Levinud meetod

Väikebussis asunud balloonid lõikas tollitöötaja ketaslõikuriga lõhki ja avastas fooliumiga vooderdatud balloonidest 52 600 Valgevene maksumärkidega sigaretti. 

Olgu öeldud, et Euroopa Liitu tohib maksu- ja tolliameti (MTA) veebilehe andmetel tuua sigarette kuni 40 tükki ühe täiskasvanud inimese kohta.

«Salakaubavedajad mõtlevad pidevalt välja uusi peitmisviise, kuid ka toll arendab järjepidevalt uut tehnikat,» rääkis Huik. Luhamaal ongi juba kasutuses täiesti uus röntgeniseade, mida foolium ei eksita.

Tolliametnik alustas masina roolis olnud 29-aastase mehe suhtes väärteomenetlust ning määras talle soolase, 1200-eurose trahvi. Sõidukijuhile väljastatud Leedu ja kaassõitjale väljastatud Poola Schengeni viisa tunnistati kehtetuks ning nad sõitsid oma masinaga tagasi Venemaale.

Sajad juhtumid

Gaasiseadmed ja muud kergestisüttivate ainete anumad on alati olnud salakaubavedajate lemmikpeidukohad, tõdes Huik. Kui vaja, kasutab toll neil puhkudel eksperte, näiteks gaasiseadmetega tegelevate firmade abi. Levinud on ka kütusepaagi topeltseinad või ehitatakse oskuste piires ümber auto põrand, lagi ja istmed.

MTA pressiesindaja Uku Tampere sõnul avastasid tollitöötajad tänavu esimese kuue kuu jooksul 362 juhtumit ning kokku 8 174 527 sigaretti, mida püüti riiki tuua ebaseaduslikult.

Luhamaal ongi juba kasutuses täiesti uus röntgeniseade, mida foolium ei eksita.

Sigaretid on põhiline kaup, mida üritatakse lubatust suuremas mahus üle piiri vedada, üsna palju püütakse Eestisse tuua aga ka huuletubakat. Tänavu esimesel poolaastal on MTA avastanud 24 juhtumit ja konfiskeeritud 186 kilogrammi huuletubakat.

Rohkesti leitakse ka tsiviilkäibes keelatud relvi: kummi- ja teleskoopnuiad, vedrunoad ja elektrišokirelvad.

Salakauba vedamise eest algatatakse vastavalt selle raskusastmele menetlus. Väärteomenetluse puhul määratakse trahv, mille saab tasuda nii sularahas kui ka kaardiga. Enamik trahve tasutakse Toomas Huigi sõnul kohapeal. 

Seotud lood
13.11.2017 15.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto