P, 4.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Väikese küla rahvale tuleb maheturg igal neljapäeval koju kätte

Eili Arula
Väikese küla rahvale tuleb maheturg igal neljapäeval koju kätte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sel aastal oli viimane laadapäev õues 15. oktoobril. Edaspidi korraldatakse OTTi talupäevad neljapäeviti rahvamaja ruumides.
Sel aastal oli viimane laadapäev õues 15. oktoobril. Edaspidi korraldatakse OTTi talupäevad neljapäeviti rahvamaja ruumides. Foto: Erakogu

Tänavu mais asus Jõgevamaal väikeses Kääpa külas tegutsema OTT ehk kauplemisvõrgustik Otse Tootjalt Tarbijale. Sel moel pakutakse kodumaist toidukraami Eestis juba 18 paigas, aga Kääpa OTT on eriline selle poolest, et külas elab vaid veidi üle 200 inimese.

Kääpa OTTi ellukutsuja Annika Oras koondas ligi viisteist Jõgevamaa ja Ida-Virumaa väiketootjat, kes seavad iga neljapäeva õhtul tunniks ajaks Kääpal sisse väikese taluturu.

«Eks osa meie kauplejaid algul ka ebalesid, et miks me ikka nii väikeses kohas seda kõike teeme,» meenutas Annika Oras. Et aga korraldaja jäi kõhklusi trotsides siiski endale kindlaks, pole siiani kevadest saadik ühtegi neljapäevast Kääpa OTTi kogunemist vahele jäänud.

«Suvel oli muidugi nii kauplejaid kui kliente rohkem. Ostjaid tuli soojal ajal iga kord vähemalt paarkümmend kokku. Kõige rohkem korraga vahest isegi 50. Ka toidukraamipakkujaid oli siis rohkem, sest liikvel oli palju hooajalist kaupa, nagu näiteks maasikaid, vaarikaid, kurke, tomateid ja paprikaid,» lisas Oras.

Turg töötab aasta läbi

Aeg on nüüdseks näidanud, et Kääpale tulevad hea meelega kohalikku toidukraami nõutama ka kaugemal elavad inimesed. «Rahvast käib näiteks Kasepää, Pala ja isegi Torma kandist,» märkis koordinaator.

Selge on, et talvel nii palju värsket kraami kohalikel ettevõtjatel pakkuda pole, kuid sellest hoolimata ei soovi Oras Kääpa taluturgu päris talveunne jätta. «Igaüks teab, et kord seisma jäänud rongi on väga raske uuesti liikvele lükata,» tõdes ta.

Suurema liialduseta võib öelda, et saab osta kõike, mida läheb vaja täiusliku toidupüramiidi lahtrite täitmiseks.

Kui suvel peeti turgu – nagu kord ja kohus – kohaliku rahvamaja ees platsil, siis nüüd, jahedamal ajal, lüüakse turuletid neljapäeviti tunniks ajaks lahti rahvamaja saalis. Seejuures on plaanis toidukraami kõrval panna rohkem rõhku käsitööle.

Mida põnevat Kääpa OTTi turult osta saab? Suurema liialduseta võib öelda, et kõike, mida läheb vaja täiusliku toidupüramiidi lahtrite täitmiseks. «Mahe lehmapiim, kitsepiim, kitsejuust, leib, munad, suitsuvorst, suitsusink, toormahlad ja roosuhkruga naturaalsed siirupid, mahedalt kasvatatud köögi- ja juurviljad, suitsukala ja marineeritud kala, mesi,» loetles Annika Oras lõviosa Kääpal koos käivate kauplejate pakutavast.

Poekraamist soodsam

Praegu on Annika Orase arvates täiuslikust kaubavalikust puudu vaid toores liha. «Et seda müüa, oleks vaja külmutusseadmeid. Nende kohale organiseerimine läheks aga liiga kulukaks. Kuid on juba esialgsed kokkulepped mittetulundusühinguga Liivimaa Lihaveis, mille liikmed saavad meie lettidele tuua vaakumpakendites liha,» jätkas Oras.

Korraldaja hinnangul on Kääpa taluturu üheks suuremaks hitiks kujunenud kitsepiimajuustud. «Eriti hea on minu meelest praejuust. Hinnad on neil muidugi poes pakutavaga võrreldes kallimad, kuid need on ikkagi käsitöö ning ka maitse on hoopis teisest klassist,» märkis ta.

Teisalt leidub turul sellistki toidukraami, mis on poes pakutavast odavam. Nii näiteks pole kauplustest võimalik saada vabapidamisel kanade munade karpi alla kahe euro, küll aga OTTi turul. «Samuti on mind rõõmustanud Erto talu mahedalt kasvatatud köögiviljade hinnad, mis on soodsamad kui poes pakutavatel välismaistel köögiviljadel,» esitas Annika Oras veel ühe võrdluse.

Pea pool aastat tegutsenud Kääpa OTTile on nüüdseks välja kujunenud püsiklientuur. Nii on tekkinud ka kliendid, kes tellivad juba suurema osa vajaminevast kraamist otse tootjate käest. Lisaks läheb nende kaudu igal nädalal suurtellimus ühte Tartus tegutsevasse IT-ettevõttesse. «Neil on ligi viissada töötajat ja puuviljad, juurviljad, toormahlad ja siirupid tellib ettevõte oma töötajate jaoks meie käest,» täpsustas Oras.

Tulemas jõululaat

Siiski pole Kääpa OTT jäänud vaid oma küla piiresse. Terve hooaja on tehtud väljasõite Jõgevamaa piires ja kaugemalegi. 

«Oleme käinud Palal ning isegi Tartu Lõunakeskuses. Kaks nädalat tagasi olime Jõgeval, kus meid võeti väga hästi vastu. Esimese tunniga olid meie hitt-tooted kitsepiimajuustud ja suitsuvorstid otsas,» lisas Kääpa OTTi koordinaator.

Jõulude eel plaanib Kääpa OTT korraldada jõululaada. Samuti on pühi silmas pidades küpsemas plaan hakata tellimuste järgi kokku panema igaühele sobivaid kinkekotte Kääpa OTTi kauplejate pakutavast. «Kui aga ostjal pole kindlat plaani, mida ta kingikotti sooviks, võib meile öelda summa, mille piiresse peab kingikoti sisu mahtuma, ning siis komplekteerime selle juba ise,» lisas Oras.

Näidistoidukorv Kääpa OTTi turult 

  • Päts rukkileiba 4  
  • 10 muna 1.50  
  • 1,5 liitrit mahedat lehmapiima 1.50
  • Latt lihaveise täissuitsuvorsti 4  
  • Karask 1.50  
  • Maheda kapsa kilo 1  
  • Kartulikilo 0.40  
  • Meekilo 7.50  
  • Suitsulatikakilo 7  

(hinnad eurodes)

Kääpa OTTi kauplejate lettidel leidub nii Peipsi järvest püütud kala kui ka Alatskivi kandi käsitööd.
Kääpa OTTi kauplejate lettidel leidub nii Peipsi järvest püütud kala kui ka Alatskivi kandi käsitööd. Foto: Erakogu
Märksõnad
Tagasi üles