Sisukord
Kultuur
Postimees
15.11.2017
Eesti Kõrgete riigiteenijate palk hakkab rohkem sõltuma majanduse käekäigust (2) Kibuvitsa palvela restaureeritakse 1930ndate vaimus Pere unustas väikelapse kogemata Viljandi poe parklasse Riigikogu toetas hooldekodu elanikke diskrimineeriva sätte kõrvaldamist Keskerakond nimetas neli linnaosavanemat kaheksast Nestor peab salvestiste prokuratuurile andmata jätmist valeks (1) USA süstib Eesti relvastusse miljoneid (18) Majandus POSTIMEHE INTERVJUU: Keskerakonna kontori ostja imetleb Eesti äriajamise lihtsust Eurotsooni majandus liigub kuldaja suunas Välismaa Soome kiriku persona non grata Leke valgustab WikiLeaksi rolli Abhaasia elab Venemaa raha ja hirmu varjus Arvamus Mart Raudsaar: tšempionite (m)aine Aivar Pau: prostituudi laul (8) Juhtkiri: ameeriklaste peegelvastus Kremlile (11) Artur Talvik: haldusreform on läbi, kas tõesti? (3) Hannes Luts: tasuta bussikaos? (4) Postimees 1995. aastal: SIA erikomisjon kuulas Herman Simmi Kultuur Napp lennujulgus Rakvere Teatris Kärgfestival liidab lühi- ja animafilmid Sport Raamat taastas Kanepi mänguisu Kelly Sildaru: vahepeal on ka pisaraid tulnud Kontaveidi teenistus napilt Kanepi omast suurem Andres Sõbra korvpallikommentaar: Briscoest, Kangurist ja x-faktoriga Veidemanist Creţu ja Rikbergi elu Venemaal: staarid usaldavad, distsipliin on paigas Buffon nägi tragöödias siiski positiivset Tallinn Kibuvitsa palvela restaureeritakse 1930ndate vaimus Tartu Vastuolu: säilitamisele määratud vana nakkushaigla majadest jäävad vaid detailid (3) Põltsamaa tervislik juust ajas Hiina poliitikud elevile Ainetundideta koolis täidab pika päeva õppimine Väikese küla rahvale tuleb maheturg igal neljapäeval koju kätte PÖFF toob uue avastamist ja viib vaatajad ajas tagasi Reigo Tamm: ma pole sildu Tartuga põletanud Meelelahutus Koomiks Sudoku

PÖFF toob uue avastamist ja viib vaatajad ajas tagasi

2 min lugemist
Tartu PÖFFi avab reedel Cinamonis Alexandre O. Philippe’i dokumentaalfilm «78/52», milles on rõhk Alfred Hitchcocki «Psühhol». Pildil kaader filmist, kus näitleja Elijah Wood arutleb produtsentide Josh Waller’ ja Daniel Noah’ga dušistseeni mõju üle popkultuurile. FOTO: Erakogu

Sellesügisese PÖFFi 133 filmiga programm on erakordselt kirju: vaatamist peaks jaguma igale maitsele.

Inimesed, kes on harjunud kindla peale minema ja kellele eksperimenteerimine ei meeldi, võiksid silma peale visata programmile «Panoraam». Kõige rohkem festivali nägu linateoseid leiab aga põhivõistlusprogrammist.

PÖFF toob tartlaste ette esilinastustest tulvil nädalad: kaheksateist isikupärase autorihoiakuga filmi põhivõistlusprogrammis ning uute režissööride esimesed, julged ja liigutavad mängufilmid debüütteoste programmis. PÖFFilt leiab veel noorte- ja lastefilme, teadusdokumentaalfilme ning lühi-, moe- ja õudusfilme. 

Reedest, 17. novembrist Cinamoni ja Athena keskuse vallutav PÖFF algab USA režissööri Alexandre O. Philippe’i 2017. aasta tõsielufilmiga  «78/52», milles on rõhk Alfred Hitchcocki 1960. aastal esilinastunud filmil «Psühho». Tartu PÖFFi projektijuht Agnes Nurme ütles, et avafilm on ühtlasi kummardus filmiajaloole. Tema arvates on see kindlasti linateos, mida peaks iga filmihuviline nägema.

Enamik inimesi mäletab Hitchcocki filmist kindlasti kuulsat dušistseeni, mida ilmestasid mitmesugused huvitavad helid. 

Dokumentaalfilmist saab muu hulgas teada, kuidas peaaegu 60 aastat tagasi filmi tehti ja kuidas sündisid helid, mida praegusel ajal teeb arvuti.

Flandria ja Soome

Tänavuse festivali fookus on kahel riigil: Belgial ja Soomel. Belgia puhul on rõhk põhjapoolsel piirkonnal ehk Flandrial, mille väiksest keelekeskkonnast on Nurme sõnul tulnud väga häid ja teistest eristuvaid flaamikeelseid filme. 

Kui valdavalt on PÖFFi programmis viimaste aastate filmid, tuuakse sedapuhku vaatajate ette ka üks vanem, 1987. aasta Flandria linateos «Pöörane armastus» (algse loo autor on Charles Bukowski).

Et mitte põhjanaabreid nende tähtsal 100. aastapäeval ära unustada, on PÖFFil eraldi programm Soome kultusfilmidest. Põhjanaabrite uutest linateostest saab muu hulgas näha ajaloofilmi «Igitee», milles Lembit Ulfsak tegi oma viimase filmirolli.

Tallinna festivalil näeb ka Soomes kodumaise filmi vaatajarekordeid purustanud sõjafilmi «Tundmatu sõdur», Tartu PÖFFil see aga ei linastu. 

Agnes Nurme sõnul see lihtsalt ei mahtunud siinsesse programmi. Nurme loodab, et filmisõbrad ei pahanda, kuna «Tundmatu sõdur» tuleb peagi kinodesse. «Kui ruum hakkab otsa saama, siis eelistame alati neid filme, mis pärast kinno ei tule, ja neid ongi Eestis ainus võimalus näha PÖFFil,» selgitas ta. 

Külalised ja viktoriin

Kahe ja poole nädala pikkune festival pakub lisaks filmielamustele palju muudki. Nagu varasematel aastatel, on festivali ajal Tartus käinud külas filmirežissöörid maailma eri paikadest – nendega saab juttu teha pärast seansse.

Sel laupäeval saavad huvilised Tartu Erinevate Tubade klubis osa filmiviktoriinist, kus on küsimusi nii suure filmimaailma kui ka festivali enese kohta.

Need, kes käisid mullu PÖFFil, mäletavad kindlasti jooksvate huntidega valgusmängu Tartu Uue Teatri maja juures. Kes tähelepanelikult mööda linna ringi käib, leiab selgi aastal tantsivad kriimsilmad üles. Tänavu on aga hundid suuremaks kasvanud ja neid näeb paljudes kohtades.

Tartu PÖFF

  • Algab 17. novembril ja kestab 3. detsembrini.
  • Kinos Cinamon ja Athena keskuses.
  • 133 linateost, mille seas on palju esilinastusi.
  • Kohtumised režissööridega ja muusikaviktoriin.
  • Lisateave ja programm poff.ee.
Seotud lood
14.11.2017 16.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto