Tallinna Kaubamaja arhitektuurivõistluse võitis «City Break»

Tallinna Kaubamaja ehk Gonsiori tn 2/Rävala pst 6 kinnistute uushoonestamise arhitektuurivõistluse võitis võistlustöö nimega «City Break», mille esitas arhitektuuribüroo DAGOpen OÜ.

Võistlustöö autorid on Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Anne Vingisar, Jose De la Peña Gómez Millán, Jose A Pavón Gonzalez ja Myriam Rego Gómez arhitektuuribüroodest DAGOpen OÜ ja BAKPAK ARCHITECTS S.L.P.

«Meie soov oli tuua Tallinna linnaruumi midagi uut ja eristuvat, mis samas suhestuks hästi ümbritsevaga. Esitatud lähteülesanne oli keerukas, arvestada tuli väga paljude tehniliste nõuetega, kehtivate detailplaneeringutega ning samuti hoone keskse ja tundliku asukohaga Tallinna südalinnas, seega proovisime läbi väga mitmeid variante. Paljud praegused hooned on pigem introvertsed ja suletud, uus Kaubamaja saab olema avatud ning lähedalt linna- ja tänavaruumiga suhtlev. Tõime sisse perimetraalse aatriumi idee, mis toob kaubandus- ja kohvikupinnad väljastpoolt vaatajale nähtavale. Nii ei ole Kaubamaja ainult ostukoht, vaid ka mõnus kohtumispaik,» iseloomustasid oma tööd võidutöö autorid.

Arhitektuurivõistluse kuulutasid 12. juunil välja Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS ja MSI Grupp AS koostöös Tallinna Linnaplaneerimise Ameti ja Eesti Arhitektide Liiduga.

«Meie soov arhitektuurivõistlust välja kuulutades oli leida parim võimalik arhitektuurne lahendus, mis saab olema aluseks Kaubamaja Tallinna müügimaja, Rävala pst büroohoone ning maa-aluse parkla projekteerimisele ning ehitamisele. Žürii tegi oma üksmeelse otsuse äärmiselt läbikaalutletult, kaasates mitmeid oma valdkonna tunnustatud eksperte ning võttes arvesse väga erinevaid asjaolusid, alates tehnilistest näitajatest ning vastavusest kehtivatele detailplaneeringutele kuni üldise arhitektuurse sobivuseni linnaruumi,» rääkis žürii esimees, Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS juhataja Peeter Kütt.

Võitja valis 15 laekunud võistlustöö hulgast välja žürii, kuhu kuulusid Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS juhataja Peeter Kütt, AS MSI Grupp juhataja Mati Ivask, Kaubamaja AS juhataja Erkki Laugus, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti esindajana detailplaneeringute teenistuse direktor Arvo Rikkinen, arhitektid Martin Aunin (EAL), Jaak Huimerind (EAL) ja Peep Jänes (EAL).

«Meil on väga hea meel, et Kaubamaja arhitektuurivõistlusele laekus nii palju kvaliteetseid töid, nii et žüriil oli valiku tegemine päris keeruline – see on hea märk. Kogu võistlust ette valmistades ja läbi viies oli hea tõdeda, et Kaubamaja juhtkond mõistab ja jagab meie nägemust linnaruumi planeerimisel, kus igas etapis on oluline kaasata ruumispetsialiste ja avalikkust. Kavandades uut hoonet luuakse uuesti ka suur osa linna avalikust ruumist. Meie hinnangul sobib võidutöö hästi Tallinna südalinna,»  ütles Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov.

Võidutöö autoriga alustatakse projekteerimisläbirääkimisi ning seejärel esitatakse Tallinna linnale taotlus projektitingimuste saamiseks. Kui kõik läheb ootuste kohaselt, siis loodetakse ehitusega alustada aastal 2020 ning see võtab aega vähemalt neli-viis aastat. Kuna tegemist on pika arendusprotsessiga, mis puudutab väga paljusid ametiasutusi ja ettevõtteid, saavad kõik tähtajad ning arenduse lõplik maksumus selgeks edasise töö käigus.

Tagasi üles