Sisukord
Kultuur
Tänane leht
16.11.2017
Eesti Tasuta bussisõit võtab jabura ulatuse (40) Miilitsast sai vastuluuraja (1) Majandus Soome mobiilitarkus on nüüd hiinlaste käsutuses IRLi mehed asusid aktsiisipoliitikat lammutama (16) Välismaa USA ja Venemaa vahel algas meediasõda (5) Ahistamissüüdistuste tulv USAs PERSOON. Mugabe teekond vabadusvõitlejast diktaatoriks Arvamus Karmo Tüür: lahterdamise materdamine (3) Ahto Lobjakas: Eesti poliitik – ahne ja arg (4) Vahur Kersna: sellel lool ei ole pealkirja. Sest (13) Edasi 1982. aastal: jäädav mälestus Marti Aavik: vahetage see valitsus välja (43) Peeter Koppel: vääriti mõistetud muinasjutt Skandinaavia eduloost (16) Kultuur Akordionist Tuulikki Bartosik ühendab pärimusmuusika ja pealinna Ingomar Vihmar: lavastus on nagu taim Väike Eesti jõudis maailmakaardile (1) Sport Robert Täht peab langetama tähtsa otsuse Põhjamaade jalgpalli seninägematu võim Margus Kiiver: Austraalia ralli tähendab fännidele unetuid öid Saarlased mõtlevad suurelt Reis Maailmarändurist Eesti noormees on 3,5 aastaga kõndinud 18 000 kilomeetrit (3) Tartu Ehtsaks peetud Martin Lutheri kiri osutus koopiaks Haridusministeerium ujub vastuvoolu ja viib ametikohti Tartust Tallinna (1) Eestisse laienev spordiklubide kett alustab Tartust Volikokku kandideerinu peab kohtu ees aru andma Andres Puskar: bussihange kui ülikoolilinna häbiplekk Nooruse puutetundlik kunst Sügisene lehekoristus jätab parkidesse sügavad jäljed (2) Tähtvere puhkepark plaanib uut teenindusmaja Galerii: õpilased tutvusid karjääriretkel kodukoha ettevõtetega Maire Breede ja ta vapper teekond Mis kinni ei jää, saab kinni liimitud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nooruse puutetundlik kunst

2 min lugemist
Galerii tagumise osa köidete seas jääb silma Jaan Murumetsa töö (2014, esiplaanil). FOTO: Margus Ansu

Nooruse galeriis on veel viimaseid päevi vaadata köite- ja graafikanäitus «Puutetundlik – kaasaegne klassika», kus ligi paarsada väljapandud tööd illustreerivad Tartu kõrgema kunstikooli meediadisaini ja nahakunsti osakonna õpilaste käelisi oskusi.

Näituse pealkiri on hea sõnamäng, et ühendada köitekunsti kui käsitööd ja meediadisaini kui peamiselt nutikale tehnoloogiale suunatud kunstivormi. Kuid tehnoloogiat näitusel ei näe ega ka seda, mida nüüdisaegne tehnoloogia aitab kunstnikul saavutada.

Oma kätega

Näituse külastajal on hoopis võimalik tutvuda sellega, kuidas võimekast tehnoloogiast hoolimata õpivad ennast väljendama noored kunstnikud oma – samuti puutetundlike – käte abil. Näituse kontseptsioon niisiis pigem avardab mõiste puutetundlik piire ja suunab selle objektilt subjektile, loojale.

Samas ei ole näitusel uuemaid väljendusvahendeid ja meediume täielikult kõrvale heidetud. Galerii seinale projitseeritud video võimaldab piiluda tööde valmimise köögipoolele ning annab aimu sellest, kui ajamahukaid ja detailirohkeid graafikatehnikaid õpilased kasutama õpivad. See tekitab soovi näha ka köidete valmimist, mis paraku on videost ja kogu näituseltki puudu.

Selline ebavõrdsus on osalt ka mõistetav, sest temaatilistesse plokkidesse paigutatud graafikat ja köiteid tundub olevat küll arvu poolest võrdselt, kuid köited tõmbavad rohkem tähelepanu. See ei ole tingimata seotud tööde kunstilise taseme või teostuse meisterlikkusega, vaid rohkem sellega, kuidas tööd on välja pandud.

Kuigi töid puudutada on rangelt keelatud, julgustab nende puuteulatusse asetamine neid lähemalt uurima.

Graafika on paigutatud seintele korrapäraselt, seevastu köited on asetatud eri kõrgustega postamentidele, mis loob väljapanekust dünaamilise terviku ja samas võimaldab töid vaadelda ka eraldi. Lisaks on köited ruumi keskele asetatud nii, et neid saab näha ise külgedest, mis omakorda annab parema võimaluse tajuda köiteid kolmemõõtmelise kunstivormina.

Hoopis isiklikuma kogemuse annab ka väljapanekus tehtud valik köiteid klaasi alla või taha mitte paigutada. Kuigi töid puudutada on rangelt keelatud, julgustab nende puuteulatusse asetamine neid lähemalt uurima, mis annab võimaluse näha paremini köitematerjalide struktuuri ja märgata detaile.

Lai valik materjale

Selle tulemusena on võimalik kergesti tähele panna seda, kui erinevad võivad olla köitematerjalid. Alustades nahast ja lõpetades autoriköidete puhul kasutatavate muude materjalidega, nagu tekstiil, puit, metall ja pleksiklaas.

Silma hakkab masstoodetud paberi kasutamine eeslehtedena ja raamatute vutlaritel. Kõrvuti rafineeritud ja kvaliteetse naha ning täpsust ja kannatlikkust nõudvate tehniliste detailidega see iga töö puhul head harmooniat ei saavuta.

Sellest tulenevalt on palju huvitavamad need köited, kus ei ole kasutatud kohalikus paberipoes pakutavat. Näiteks Karin Viilopi voldikköite selg on paberist, mis on maalitud selliselt, et sarnaneb nahaga, millega on kaetud raamatu kaaned. Ühelt poolt lisab see tööle isikupära ja teisalt demonstreerib köitja osavust töötada mitme materjaliga ja oskust kasutada eri tehnikaid.

Nooruse galerii tagumise osa köidete seas jääb kindlasti rustikaalse lihtsusega silma Jaan Murumetsa töö. Vanade puidust laudade vahele vastamisi paigutatud lahtised poognad annavad kokku igati funktsionaalse köite. Hoopis suurem väärtus on aga see, et köite ebatavaline ülesehitus on vaba klassikaliste köidete harjumuspärasest kasutusviisist.

Veel vaid paar päeva

  • Nooruse galeriis (Riia 11) on näitusele «Puutetundlik – kaasaegne klassika» välja pandud Tartu kõrgema kunstikooli meediadisaini ja nahakunsti osakonnas aastail 2004–2017 valminud paarsada teost.
  • Tööd on valminud õppejõudude Rutt Maantoa, Tõnu Ojaperve, Ardo Sägi ja Jaanus Eensalu juhendusel.
  • Galerii keldris on Regina-Mareta Soonseina graafiliste lehtede näitus «Kood».
  • Mõlemat näitust saab vaadata 18. novembrini.
  • 17. novembril kell 19 korraldab galeriis nüüdismuusika organisatsioon TaHe kontserdi «Naha vahel», kus musitseerivad Teele Masing (flööt), Helin Pihlap (viiul), Hanna-Ingrid Nurm (kontrabass), Erle Kont (klarnet) ning Kaisa Kuslapuu lauluansambel. Sissepääs vaba annetusega.
Seotud lood
15.11.2017 17.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto