Sisukord
Uudised
Tänane leht
16.11.2017
Eesti Tasuta bussisõit võtab jabura ulatuse (40) Miilitsast sai vastuluuraja (1) Majandus Soome mobiilitarkus on nüüd hiinlaste käsutuses IRLi mehed asusid aktsiisipoliitikat lammutama (16) Välismaa USA ja Venemaa vahel algas meediasõda (5) Ahistamissüüdistuste tulv USAs PERSOON. Mugabe teekond vabadusvõitlejast diktaatoriks Arvamus Karmo Tüür: lahterdamise materdamine (3) Ahto Lobjakas: Eesti poliitik – ahne ja arg (4) Vahur Kersna: sellel lool ei ole pealkirja. Sest (13) Edasi 1982. aastal: jäädav mälestus Marti Aavik: vahetage see valitsus välja (43) Peeter Koppel: vääriti mõistetud muinasjutt Skandinaavia eduloost (16) Kultuur Akordionist Tuulikki Bartosik ühendab pärimusmuusika ja pealinna Ingomar Vihmar: lavastus on nagu taim Väike Eesti jõudis maailmakaardile (1) Sport Robert Täht peab langetama tähtsa otsuse Põhjamaade jalgpalli seninägematu võim Margus Kiiver: Austraalia ralli tähendab fännidele unetuid öid Saarlased mõtlevad suurelt Reis Maailmarändurist Eesti noormees on 3,5 aastaga kõndinud 18 000 kilomeetrit (3) Tartu Ehtsaks peetud Martin Lutheri kiri osutus koopiaks Haridusministeerium ujub vastuvoolu ja viib ametikohti Tartust Tallinna (1) Eestisse laienev spordiklubide kett alustab Tartust Volikokku kandideerinu peab kohtu ees aru andma Andres Puskar: bussihange kui ülikoolilinna häbiplekk Nooruse puutetundlik kunst Sügisene lehekoristus jätab parkidesse sügavad jäljed (2) Tähtvere puhkepark plaanib uut teenindusmaja Galerii: õpilased tutvusid karjääriretkel kodukoha ettevõtetega Maire Breede ja ta vapper teekond Mis kinni ei jää, saab kinni liimitud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis kinni ei jää, saab kinni liimitud

2 min lugemist
Jiří Krejčí (vasakult), Jaana Ahlberg ja Tarvo Metspalu uurisid eile, mis võiks viga olla pardlil, mis ei tööta päris nii, nagu peaks. Krejčí märkas, et sel puuduvad pisikesed plastnurgad, mis peaks pardli ühe osa lukustama. Kui selle vea saaks parandatud, saaks Tarvo Metspalu taas habet ajada. FOTO: Sille Annuk

Kes ise ei oska oma ratast parandada, lapse katki läinud nukumaja kokku liimida või kärisenud palitukäist paigata, võib eeloleval laupäeval minna Tartus Narva maantee 3 majja Spark Makerlabi. Seal ootavad Tartu esimeses paranduskohvikus masinad ja meistrid, kelle abiga saab asjad prügikasti viskamise asemel ise korda teha.

Kamp vabatahtlikke on otsustanud koputada inimeste südametunnistusele ja panna neid mõtlema, kas alati on mõistlik rikkis asjad kergekäeliselt ära visata ja aina uusi asemele osta. Niisamuti soovivad nad, et meistrimeeste oskused kaotsi ei läheks, vaid ka uus põlvkond saaks neist osa.

Sparki majas tegutseva Makerlabi juhatusse kuuluv Tarvo Metspalu on tööõpetusõpetajatelt kuulnud, et lapsed ei oska isegi saagi käes hoida. MTÜ Elukas juhatuse liige Jaana Ahlberg sõnas seepeale, et mis sest saagimisest rääkida, kui kääridega lõikaminegi on paljudele keeruline.

Igat masti meistrid

MTÜ Majakas juhatusse kuuluv Jiří Krejčí tunnistas nende kahe juttu kuulates, et tema ka ei oska kääridega sirgelt lõigata. Nii kutsuski ta sõbrad kokku ja sai üle kümne meistri erinevatelt elualadelt nõusse, et need tulevad laupäeval peetavasse paranduskohvikusse oma kogemusi jagama.

Meistrite juhendamisel saab laupäeval parandada jalgrattaid, teha metalli-, puidu või restaureerimistöid, putitada elektroonikaseadmeid või paigata katkiseid rõivaid. Oodatud on ka vanemad koos lastega, et ühiselt katkisi mänguasju taas elule turgutada.

«See ei ole töökoda, kuhu viskad oma eseme ja kõnnid ise minema, vaid pigem uurid koos meistriga, mis viga on ja kuidas seda võiks parandada,» rääkis Tarvo Metspalu.

Näiteks võivad kohale tulnud tehnikahuvilised üheskoos laiali lammutada mõne rikkis elektroonikaseadme ja otsida üles vea põhjuse. Kohapeal on ka palju elektroonikajuppe, millest võib parandamisel abi olla. Lisaks on Makerlabis analüüsiseadmed, mis aitavad tuvastada keerulisemaid elektroonikavigu.

«Siia on väga oodatud just pensionärid oma oskusi jagama,» tõdes Metspalu. Jaana Ahlberg lisas, et paranduskohviku korraldajatel vanema põlvkonna meistrite kontakte pole, ent kohvikust võiksid osa võtta just eri vanuses asjatundjad.

Seeniorid tulevad appi

«Ma arvan, et meil on kõigil hea meel, et selliseid noori ka on,» sõnas paranduskohvikust kuuldes Kalev Jahnson, kes on pensionäride organisatsiooni Kodukotuse juures tegutseva Tartu seeniormeeste klubi president.

Jahnsoni sõnul käib Kodukotuses igat masti mehi ja naisi endistest ministritest kuni kunagiste kraanajuhtideni. Kui noortel on soov nende kogemuspagasist osa saada, siis võiksid paranduskohviku tegijaid Kodukotusesse külla tulla, kutsus Jahnson.

Paranduskohvikus toimub laupäeval kõik tasuta: juhendajad töötavad vabatahtlikena ning oma asja parandamiseks vajalike vahendite ja nõu eest ei pea ka maksma. Küll aga soovivad korraldajad, et inimesed, kes laupäeval oma asju putitama tulevad, ostaksid juhendajatele kõrvalolevast kohvikust pika päeva üleelamiseks tänutäheks kohvi või kooki, et sedalaadi üritust teinekordki teha saaks.

KATKISED ASJAD KORDA

Paranduskohvik laupäeval kell 11–17 Spark Makerlabis (Narva mnt 3)

Meistrid abistavad järgmistes valdkondades:

  • jalgrattad ja metall 
  • elektroonika
  • puit ja restaureerimine 
  • tekstiil 
  • üldparandus
Seotud lood
15.11.2017 17.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto