Sisukord
Kirjandus
Postimees
18.11.2017
Eesti Silvergate’i määrusega loodi pretsedent (4) Koondatud majakavaht võitleb kodu eest (17) Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Kogu kampaania sai tehtud kõigest nelja euroga (3) Majandus Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Välismaa Briti lennuõnnetuses ellujäänuid polnud Soovmõtlemine ei lahenda Läti probleeme Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab Merkeli jaoks kaalul poliitiline karjäär (2) Arvamus Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Edasi 1969. aastal: Apollo 12 lend jätkub Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Juhtkiri: helkur külge! Peeter Langovitsi tagasivaade: Visarid jälle koos Laur Kaunissaare: kellele vabadus, kellele ike (11) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab EKI keelekool: mis on juhtunud sidruni ja peterselliga? Kultuur Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Sport Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Eesti sõudja koges Islandi vetesügavustes maavärinat Eesti kohaneb niiske ja sooja Fidžiga Marek Tiits: raha eest ostetud armastuse lootusetus Elagu valge talv! Tarbija Hea helkuri saab kvaliteetsest materjalist Muret tekitav trend: helkurit kantakse järjest vähem (2) AK Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Vikerkaar loeb: Teistmoodi Kolk «Mulle meeldib ulme just sellepärast, et see kõik võib mingil hetkel võimalikuks osutuda» Sisaliku isalik peavarjutus Vikerkaar loeb. Sotsiaalmeedia kasutusväärtus (3) Uusi uudisvorme, värskeid vorme! Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Arter VIDEO: Trimmis talje tänu tasakaalule? Anne Paluver ja Pille Pürg: meile pole kolmandat vaja! Kuidas küpseb Comté? Elagu valge talv! Barjäärimurdjad tenniseväljakul VAATA VIDEOT! Lõherahvas õpib austreid sööma Olge nende meestega ettevaatlikud! Tõeliste svingerite tõelised peod Tanel Kangert - parem kui kunagi varem Kaja Kallas: kas aeg lendab või venib? Sõiduproovis on Porsche Cayenne. Ehk peajumal Zeusi päästmine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uusi uudisvorme, värskeid vorme!

2 min lugemist
Kõneleb Contra. FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Harri Lehistel – kodanik Männike, noh, kui te seda ei tea, siis nonoh? – oli üks kaunis lugu ajalehest. Ajaleht nagu ajaleht ikka, kuni palgale võeti poeet. Kes nakatas ülejäänud toimetuse luulehaigusse. Kõik hakkasid käima ilma mütsita – tegevus vist 60. aastatel, kui veel kaabuta isik poolalasti või kaugelt näha loomeinimeseks loeti – ja luuletama.

Kuni tuldi kambaga ideele terve leht luulevormis välja anda. Tööstusosakond oli veel hirmsasti hädas, sest ega industrialiseerimine ja rentaablus kuigi head riimi anna, niisiis raiusid majakovskilikku trepivärssi: kvaliteet, kvaliteet, kvaliteet! Poeet ise põgenes ummisjalu, enne süüdistust teadlikus nakatamises, mis oli vanasti vähemalt kriminaalkuritegu.

Iseenesest on aga mõte päris lõbus. Võimalik ka, nagu Contra siin raamatus või raamatutes puust ja punaseks ette teeb. Raamatutes, sest seda saab kahest otsast lugema hakata, mu teada esimesena tegid selle triki kunagi ära Paul-Eerik Rummo ja Enn Vetemaa, kaks kogu ühtede kaante vahel, kaks algust.

Pea kõik luuletused siin on päevakajalised, olgugi mõni teema ammune. Sotsid, valimised, Tallinna linnapea, Urvaste uudised. Meelde toob ikka. Contra näitab ka, et valdab, olgugi ta justkui tuntud vemmalvärsisepana, igasugu vorme. Teeb õpetajate palkade teemal soneti ära nagu nooremseikspiir.

Seega, saaks kuskilt rahad peale, võiks ära teha lehe nimega näiteks Eesti Päevaluule. Contra peatoimetajaks ja läheb mis mühiseb.

Ei, oota, kui Contra oleks peatoimetaja, poleks tal aega enam luuletusi teha. Istu aga koosolekutel või millega suured ülemused oma päevi täidavadki. A las ta olla päälik, ta om sääne udune sõna, määnekit ei kohusta. Ah, see on organisatoorne küsimus, mis on justkui masin, mis jumalikku luulet oma mürina alla matab.

Andekaid luuletajaid, kes võimelised uudise ükskõik millest riimi valama, jagub ju teisigi. Marko Pomerants ja Janek Mäggi kargavad pähe. Mis nad raiskavad oma annet, tehku midagi kaunist ja meeldejäävat, millest inimesed kõneleksid: kas sa oled juba lugenud, kuis?

Ajah, äkitsi saaks kuidagi võrukeste ja setude vahelise vaenuväitsa maha matta, ma tahaks ka kampa tulla. Ma ikkagi kunagi, kui Tõnis Palts linnapea kohast lahti sai, sündmuse halbades värssides näidendina kirja pannud?

***

«Samal ajal sajal jalal» FOTO: Raamat

Contra

«Samal ajal sajal jalal»

Post Factum 2017

270 lk

Seotud lood
17.11.2017 20.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto