N, 19.05.2022

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna saab 60-aastaseks mees, kelle loomingut teavad paljud, kuid vähesed teavad, et just tema on autor. Nii on tema loometöö näiteks Tõnis Mägi kuulsa «Palve» («Looja, hoia Maarjamaad…»), Justamendi «Ilm on hukas» jt tuntud lugude sõnad. Tema esimene viisistatud luuletus pealkirjaga «Tripper» ilmus juba kooliajal ja selle kandis ette Hardi Volmer. Laulutekstid ja luuletused on vaid killuke tema mahukast loometööst. Vähe on neid kodumaiseid telesaadete stsenaariume, kus tema käsi mängus poleks. Ta on pälvinud ka Oskar Lutsu huumoripreemia (2015). Kellest on jutt?

2. 2017. aasta suvel avas Hiina – maailma suurima sõjaväega riik – oma esimese sõjaväebaasi välisriigis. Mis riigis?

3. «Nii nad tapsidki meie Ferdinandi…». Selliste sõnadega algavad vahva sõduri Švejki lood, kus muuhulgas on kirjas ka mõttejäreldus, et riik, kes tõstab õlle hinda, ei kesta kaua. Selle iga inimese kohustusliku lugemisvara viimased sõnad on: «… patriotism, kohusetunne, enesevalitsemine – need on tõelised relvad sõjas. Ma tuletan seda nimelt täna meelde, kui meie väed marsivad juba kõige lähemal ajal üle piiri.» Kes on need persoonid, kes alustavad ja lõpetavad selle suurteose?

4. Tallinna Ülikooli rektori ametikett kannab endas ülikooli tunnuslause elemente. Kuidas kõlab Tallinna Ülikooli tunnuslause?

5. See 40 millimeetri pikkune oliivroheka helgiga laia munaja kehaga mardikas on Eesti ning ka Euroopa suurim ujurlane. Mis nime all teda tunneme?

Vastused:

1. Villu Kangur.

2. Djiboutis. Hiina ise nimetab seda mereväebaasi logistikakeskuseks.

3. Virtin proua Müllerová ja leitnant Dub.

4. «Noor ülikool vanas linnas».

5. Laiujur (Dytiscus latissimus).

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Teadus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles