Sisukord
Uudised
Tänane leht
17.11.2017
Eesti Säästuikoon valimispäeva eelõhtul (12) Simsoni bussiplaanil napib tuge (1) Suri vanim eestlane Arved Tamm Duši all poisse pesnud karatetreener sai töötamise keelu Presidendivalimise uus kord annaks ohjad valimiskogule Jälle kolmekordne looduse ime Majandus Tallinna Sadama börsileminek teeb ajalugu (1) Teet Soormi värskeim intervjuu: Eesti töölisi ei saa orjarahvaks jätta (7) Välismaa Välismaa lühiuudised: 16.11.2017 FOTO: Politsei lisajõude majutanud laev lahkus Barcelona sadamast Põlissoomlaste toetus kahaneb Vaidlused ELi eelarve üle hoiavad Brüsselit ärkvel «Meil pole aega sõdadeks!» (35) Arvamus Henrik Roonemaa: ära osta, kui ei taha (3) Olaf Suuder: aidake eelarve täis juua! (24) Aarne Mäe: hädatapp Rakvere tapamajas (13) Juhtkiri: Keskerakond alandab oma partnereid (8) Postimees 1993. aastal: KGB kadunud dokumente pole valitsuse kätte jõudnud (1) Priit Pikamäe: kui kohtuotsus ei meeldi, ei sobi mistahes selgitus (3) Kultuur Flandria filmid tegelevad enamasti luuseritega (1) Sport 2018. aasta jalgpalli MMil ei näe ainsatki surmagruppi Arbeiterist saab Tallinna Kalevi peatreener Saaremaa võitis kodus põnevusetenduse Kommentaar: Team Haanja piinlik jonn (18) Tartu Vallad kaovad, vallajuhtide palgad kerkivad (2) Kunagine kirikaed peitis varauusaegset ühishauda Karupuuri kõrval oleva mõisaaida saatus takerdus haldusreformi Jüri Kõre: ei ole aega mesinädalateks! Sirje Toomla: paneks kingad kappi tagasi Kiri: lehti saab koristada ka säästlikult Satelliitsaatjaga noorte sookurgede ränne pakub tänavu taas põnevust Rongiliiklusega täidetud sajand Härra Selgroog hullutab oma trikkidega maailma Veemotoklubi ehitab tõsiselt kiiret paati Meelelahutus Koomiks Sudoku

Satelliitsaatjaga noorte sookurgede ränne pakub tänavu taas põnevust

2 min lugemist
Sookurg Loode (keskel) talvekorteris Hispaanias, kuhu ta jääb kevadeni. Sealt ta tõenäoliselt lõuna poole edasi ei liigu. FOTO: Jose A. Román 

Praegu saavad kõik soovijad lindude rändekaardilt vaadata, kuhu on satelliitsaatjaga rändlinnud jõudnud. Saatja on kümnel Eestist pärit sookurel. Kurgede ränne on jõudnud lõpufaasi ja osa linde on end talvekorterisse juba sisse seadnud.

Saaremaa noored sookured Mati ja Loode ning Muhus püütud Liiva on jõudnud rändega Hispaaniasse talvituspaika, kust nad tõenäoliselt edasi ei liigu.

Üks kõige kuulsamaid sookurgi Ahja 5 peatub aga Iisraelis. Lind tegi eelmisel aastal teadusajalugu, sest kasutas sügis- ja kevadrändel eri teekonda. See, kus suve Krimmis veetnud Ahja tänavu talvitub, peaks selguma lähima kuu jooksul.

Side taas kadunud

Eesti maaülikooli juhtivteadur Aivar Leito ei välista, et Ahja 5 jääbki talveks Iisraeli. Kurg on Leito sõnul sealsel looduskaitsealal koos paarikümne tuhande teise kurega ning neil on seal turvaline. 

Ahjast veidi lõuna pool oli kuu alguse seisuga teine kurg Mustakurmu. Linnu kohta pole kaks nädalat andmeid, kuna side on katkenud. Eelmisel aastal katkes mõneks ajaks Aafri-kas side sookurg Ahja 5ga. 

Leito ütles, et põhjus on Leedu päritolu satelliitsaatjates, mille kohta pole kohalike Aafrika firmadega andmevahetusside lepingut sõlmitud. Nagu Ahja kure puhul, saab hiljem andmed ka Mustakurmu rändetee kohta kätte. Maaülikooli juhtivteadur ei välistanud, et Mustakurmu võib olla juba Sudaanis või Etioopias. 

Üks kuulsamaid sookurgi Ahja 5, kes tegi eelmisel aastal teadusajalugu, peatub praegu Iisraelis.

Satelliitsaatjaga kurgede ränne on Leito sõnul tänavu erakordselt põnev. Suvel Noarootsis püütud kurg Paslepa suundus kõigepealt Kesk-Euroopa rändeteele ning jõudis Ungarini välja. Seal muutis ta ilmselt teiste lindude mõjutusel suunda ja valis hoopis Lääne-Euroopa rändetee, mida kasutasid ka Saaremaal ja Muhus püütud linnud. Paslepa on praegu Luksemburgi lähedal, kust ta ei pruugi edasi liikuda. 

«See on üks kõige põhjapoolsemaid talvitusalasid. Ma arvan, et ta liigub edasi Hispaaniasse, aga ta on sellises kohas, kuhu võib ka talvituma jääda,» rääkis Leito. 

Kured Hauka 3, Ivar ja Aivar on praegu Ungaris. Nad kasutavad Kesk-Euroopa rändeteed ja liiguvad tõenäoliselt varsti talvituma Põhja-Aafrikasse, kas Tuneesiasse või Alžeeriasse.

Hauka teekond

Aivar Leito ootab huviga, mis käike teeb Hauka, kes on nagu kurg Ahja 5 püütud Lõuna-Eestist. Eelmisel aastal liikus Ahja-nimeline lind samas suunas kui tänavu Hauka 3. Ta ei läinud aga üle Itaalia, vaid kasutas trans-Sahara rändeteed ja läks hoopis üle Sudaani Etioopiasse. «Pole välistatud, et Hauka teeb nüüd samasuguse triki,» lausus Leito.

Sookurgede rändest on praeguseks valminud dokumentaalfilm. 

Film valmis Prantsuse filmigrupi Maxence Lamoureux eestvedamisel oktoobris ja on kodumaal juba auhinna saanud. Film «Free like a crane» («Vaba kui kurg») pälvis oktoobri lõpus Prantsuse loodusfilmide festivalil preemia.

Filmi, mille keskmes on sookurg Ahja 5, näeb paari kuu pärast ka Eestis. 

Sookurgede rändele saab igaüks pilgu peale visata veebilehel birdmap.5vision.ee.

Seotud lood
16.11.2017 18.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto