Sisukord
Uudised
Tänane leht
17.11.2017
Eesti Säästuikoon valimispäeva eelõhtul (12) Simsoni bussiplaanil napib tuge (1) Suri vanim eestlane Arved Tamm Duši all poisse pesnud karatetreener sai töötamise keelu Presidendivalimise uus kord annaks ohjad valimiskogule Jälle kolmekordne looduse ime Majandus Tallinna Sadama börsileminek teeb ajalugu (1) Teet Soormi värskeim intervjuu: Eesti töölisi ei saa orjarahvaks jätta (7) Välismaa Välismaa lühiuudised: 16.11.2017 FOTO: Politsei lisajõude majutanud laev lahkus Barcelona sadamast Põlissoomlaste toetus kahaneb Vaidlused ELi eelarve üle hoiavad Brüsselit ärkvel «Meil pole aega sõdadeks!» (35) Arvamus Henrik Roonemaa: ära osta, kui ei taha (3) Olaf Suuder: aidake eelarve täis juua! (24) Aarne Mäe: hädatapp Rakvere tapamajas (13) Juhtkiri: Keskerakond alandab oma partnereid (8) Postimees 1993. aastal: KGB kadunud dokumente pole valitsuse kätte jõudnud (1) Priit Pikamäe: kui kohtuotsus ei meeldi, ei sobi mistahes selgitus (3) Kultuur Flandria filmid tegelevad enamasti luuseritega (1) Sport 2018. aasta jalgpalli MMil ei näe ainsatki surmagruppi Arbeiterist saab Tallinna Kalevi peatreener Saaremaa võitis kodus põnevusetenduse Kommentaar: Team Haanja piinlik jonn (18) Tartu Vallad kaovad, vallajuhtide palgad kerkivad (2) Kunagine kirikaed peitis varauusaegset ühishauda Karupuuri kõrval oleva mõisaaida saatus takerdus haldusreformi Jüri Kõre: ei ole aega mesinädalateks! Sirje Toomla: paneks kingad kappi tagasi Kiri: lehti saab koristada ka säästlikult Satelliitsaatjaga noorte sookurgede ränne pakub tänavu taas põnevust Rongiliiklusega täidetud sajand Härra Selgroog hullutab oma trikkidega maailma Veemotoklubi ehitab tõsiselt kiiret paati Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karupuuri kõrval oleva mõisaaida saatus takerdus haldusreformi

2 min lugemist
Uhkesse Elistvere mõisa aita sobiks toidukoht, sest tänu loomapargile seal turismihooajal klientide puuduse üle kurta ei saaks. Kuid majas on neli eraldi ruumi, nii et suurt söögisaali sinna rajada ei saa. FOTO: Sille Annuk

Veel aasta algul oli Tabivere vald lootusrikas ja soovis leida tubli tegija, kes võtaks 25 aastaks rendile Elistvere loomapargis asuva muinsuskaitsealuse mõisaaida. Sobivat rentnikku siis ei leitud. Nüüdseks on Tabivere saanud osaks Tartu vallast ning vana maja peab ootama, kuni uued otsustajad tööjärjega temani jõuavad.

«Mõisaait ei ole kindlasti esimese järgu küsimus,» tunnistas Tartu vallavolikogu esimees Üllar Loks. Ta oli küll sellest hoonest õige natuke kuulnud, ent polnud veel valmis detailselt arutlema, milline võiks olla selle edasine saatus. «Valdade ühinemise järel on meil selliseid asju kümneid, mis on otsuse ootel,» sedastas ta.

Loks möönis, et uues suurvallas muutubki otsuste tegemine senisest palju aeglasemaks, sest vallavalitsuses ja volikogus pole naljalt töötajaid, kes kõiki liitunud omavalitsuste valukohti une pealt valdaksid.

Liialt vaene kosilane

Tarmo Raudsepp, kes on praegu veel Tabivere vallavanem, aga ühtlasi juba Tartu vallavolikogu liige, rääkis, et aidale oli küll üks huviline, ent volikogu otsustas ometigi konkursi nurjunuks kuulutada.

Parema kosilase leidmiseni soovis nimelt aidas tegutseda kohalik Juulamõisa perefirma, mis rajab Elistvere naaberkülla Juulasse praegu ka väikest kohvikut. Mõisaaidas oleks ettevõte saanud toitlustada suuremaid turismirühmi.

Volikogu septembrikuisel istungil tõusis toonase vallavolikogu esimehe Sirje Simmo sõnul aga küsimus, kuidas saaks aida juurde rajada vee- ja kanalisatsioonisüsteemi. Ilmnes, et ainus puurkaev, kust toitlustuskoha pidamiseks vett võiks võtta, asub üle tee Elistvere Suurköögi krundil ning polnud teada, kas selle omanik oleks nõus seda jagama.

Samuti leidsid volinikud, et Juulamõisa äriplaan oli veel toores ning ettevõte peaks end esmalt tõestama, enne kui vald maja veerand sajandiks nende kasutusse annaks.

Külastajad olemas

Tarmo Raudsepp tõdes, et kuigi mõisaait vajab võimalikult rentnikult suuri investeeringuid, asub see unikaalses kohas: tänu Elistvere loomapargile on oma 50 000 külastajat aastas piltlikult öeldes platsi peale juba kohale toodud, vaja on nad vaid uksest sisse meelitada.

Kindlasti on tema sõnul vaja Elistverre ka toidukohta, sest varem loomapargi juures tegutsenud Karoliina kohvik on uksed sulgenud, liiatigi ei suudetud seal vastu võtta suuri ekskursioonirühmi.

Karupuuri kõrval oleva mõisaaida saatus takerdus haldusreformi

Tabivere vallas on veeretatud ka mõtet ise ait korda teha. 2011. aastal hinnati täisrekonstrueerimise hinnaks umbes miljon eurot, ent siis ei saanud vald selleks toetust. Raudsepa sõnul ait lähiaastail suuri kulutusi ei nõua, ehk vaid katuseharja lauad vajavad vahetamist, ent 10–15 aasta pärast on vaja ka uut katust ja katusekonstruktsioone.

18. sajandil ehitatud barokses hoones on neli kõrgete võlvlagedega aidaruumi. Praegu hoiab Elistvere loomapark seal näiteks loomade vihtasid ja muud sööta. Aida otsaseina juurest algab aga loomapargi ühe vanima asuka, karu Karoliina puur.

Seotud lood
16.11.2017 18.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto