Sisukord
Arvamus
Postimees
17.11.2017
Eesti Säästuikoon valimispäeva eelõhtul (12) Simsoni bussiplaanil napib tuge (1) Suri vanim eestlane Arved Tamm Duši all poisse pesnud karatetreener sai töötamise keelu Presidendivalimise uus kord annaks ohjad valimiskogule Jälle kolmekordne looduse ime Majandus Tallinna Sadama börsileminek teeb ajalugu (1) Teet Soormi värskeim intervjuu: Eesti töölisi ei saa orjarahvaks jätta (7) Välismaa Välismaa lühiuudised: 16.11.2017 FOTO: Politsei lisajõude majutanud laev lahkus Barcelona sadamast Põlissoomlaste toetus kahaneb Vaidlused ELi eelarve üle hoiavad Brüsselit ärkvel «Meil pole aega sõdadeks!» (35) Arvamus Henrik Roonemaa: ära osta, kui ei taha (3) Olaf Suuder: aidake eelarve täis juua! (24) Aarne Mäe: hädatapp Rakvere tapamajas (13) Juhtkiri: Keskerakond alandab oma partnereid (8) Postimees 1993. aastal: KGB kadunud dokumente pole valitsuse kätte jõudnud (1) Priit Pikamäe: kui kohtuotsus ei meeldi, ei sobi mistahes selgitus (3) Kultuur Flandria filmid tegelevad enamasti luuseritega (1) Sport 2018. aasta jalgpalli MMil ei näe ainsatki surmagruppi Arbeiterist saab Tallinna Kalevi peatreener Saaremaa võitis kodus põnevusetenduse Kommentaar: Team Haanja piinlik jonn (18) Tartu Vallad kaovad, vallajuhtide palgad kerkivad (2) Kunagine kirikaed peitis varauusaegset ühishauda Karupuuri kõrval oleva mõisaaida saatus takerdus haldusreformi Jüri Kõre: ei ole aega mesinädalateks! Sirje Toomla: paneks kingad kappi tagasi Kiri: lehti saab koristada ka säästlikult Satelliitsaatjaga noorte sookurgede ränne pakub tänavu taas põnevust Rongiliiklusega täidetud sajand Härra Selgroog hullutab oma trikkidega maailma Veemotoklubi ehitab tõsiselt kiiret paati Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kiri: lehti saab koristada ka säästlikult

1 min lugemist
FOTO: TPM

Hiljutine artikkel keerulisest lehekoristusest Tartu parkides julgustab soovitama lihtsamaid lahendusi, kui artiklis osutatud koristus- ja purustusmeetodid lubavad.

Viletsa ilmaga lehtede koristust võiks võrrelda ka heinateoga, mida vihmaga lihtsalt ei tehta. Suurte masinatega parkides sõitmine tekitab paratamatult soovimatuid tagajärgi, nagu rikutud murupinnas ja rööpad. Lisaks häirib suurte masinatega liiklemine pargialadel linnaelanike rahu ning ebamugav ja takistatud liikumine tekitab neis frustratsiooni.

Arvamus, et väiksemad, kompaktsemad, tõhusamad ja linnahaljastusse tunduvalt paremini sobivad lahendused on kallid, võib esmapilgul tunduda tõsi. Lahendusviisi valikul peab aga tähelepanu pöörama mitmele tegurile, sealhulgas on tööseadme eluiga, tööefektiivsus, pargikeskkonda sobivus, seadmega tehtavate tööde ulatus ja seadmega töötamiseks vajaliku inimtööjõu vajadus. Tuleks võrrelda ka lahenduste ökoloogilist jalajälge. 

Tihti on just väiksemad ja spetsiifilise ülesande lahendamiseks loodud masinad tõhusamad ja sobivamad, kui esmapilgul näib.

Jõudsalt on kasvanud kommunaaltraktorite ja -masinate kasutusse võtmine, kuid linnade haljastustööde tegemisel on kompaktsete, läbimõeldud ja mitmekülgsete kasutusvõimalustega masinaid vähe. Sellised seadmed on aga Eestiski välja töötatud ja turule toodud. On mitmeid masinaid tõhusamaks lehekoristuseks parkides, kirikute ja surnuaedade ümbruses ning muudel rohealadel. Kommunaalhaagised lehe­imuritega, mis on ühendatud niiduseadmega, on üks näide tõhusast ja tänu laiadele rehvi­dele pargipinda säästvast töö­vahendist.

Seotud lood
16.11.2017 18.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto