Sisukord
Arvamus
Postimees
20.11.2017
Eesti Ladusam jutt – parem palk (4) Sotsiaalkindlustusamet vajas võimekat juhti (1) Eestis ei peeta juhti autoriteediks (13) Riigiameti juhile tuleb maksta väärilist tasu (3) IRLi sõnakus jääb pinnavirvenduseks (5) Majandus Tesla üllatas sportautoga​ Välismaa Eelarve lõppmäng kell neli öösel Zimbabwe võimupartei hülgas Mugabe Katalaanist Hispaania minister usub, et iseseisvuslaste mõju kahaneb (3) Ametite jagamine kisub bürokraatide eurovisiooniks Arvamus Juhtkiri: veel ühe diktaatori lõpp (5) Arved Breidaks: Riia õlu (8) Jaanus Karilaiu vastus Marti Aavikule: valitsuse vahetus pole enamuse tahe (38) Peeter Järvelaid: Eesti teadussüsteemis põlevad inimesed lihtsalt läbi (3) Edasi 1990. aastal: Balti välisministrid visati Pariisi konverentsilt välja Vaata Postimehe Trehvunksi Mihkel Mutt: ahistamise hullud päevad (31) Mait Metspalu: Kaljulaid ei eksinud (75) Kultuur Spektraalmuusika suurteos peagi Tallinnas PÖFFil esilinastub kaks uut Eesti mängufilmi Põhja-Tallinn: ellujäämiseks ei pea end ära müüma Kreutzmatsin püüdis mõelda kure moodi Sport Kalevile hooaja inetuim kaotus Ott Tänaku hüvastijätt lõppes teise kohaga Klavan võitis taas, Vassiljev naasis Ralf Aron saavutas Macaus kolmanda koha Ott Tänaku hinded 2017. aasta MM-rallidel: mitu viit, üks kaks Eesti koondis kinkis igale fännile isikliku värava. Peaaegu Teadus Eesti ja Norra teadlased: Alzheimeri ravi võib peituda mälumolekulides Tartu Lauluisa vaimsus elab uigapoistes edasi Lugu tüdrukust, kes alustas söömist Tartu vald otsib konkursiga plekitut vallavanemat Tehnopargi arendaja: seisak lõppes, majanduskasv on Lõuna-Eestisse jõudnud Paunveres tuli suuri plaane ümber mängida Märt Meesak: kui kaua me kollektiivsel riigivargusel toimuda laseme? (5) Jüri Ginter: volikogu valis viis politrukki Nagu kaks tilka vett: vastne Peipsiääre vald ja vana Kallaste rajoon Vana primadonna lugu torkab ka koduvägivalla valupunktile Meie oma ameeriklane peegeldab Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arved Breidaks: Riia õlu

2 min lugemist
Arved Breidaks FOTO: Arvo Meeks

Artur Adson on oma mälestusteraamatus kirjutanud: «Riia õllest peeti Võrus kõvasti lugu – nagu Baltimaal ja lähemais Vene kubermangudeski. Oma külje all pruulisid küll Nursi, Rõuge ja muud mõisad vahvasti õlut, kuid ainult maakõrtsides joomiseks ning mõisarahvale jaanilaupäevadel väljajagamiseks.»

Kui õlleaktsiisi kiirendatud korras tõstjad oleks aasta tagasi võtnud sirvida Adsoni mälestusi, millest loo avalaused pärinevad, poleks nad praegu sedavõrd üllatanud, et Lõuna-Eestis on Läti õlle joomine sedavõrd laialt levinud. Tuleb välja, et traditsioonid maksavad.

Lõunapiiri taga asuvates alkoholipoodides pole oma õllekaste virna sättinud muidugi mitte ainult Riia pruulmeistrid. Meie omad õllekeetjad on kõrgete maksude eest samuti välistara taha pugenud ja peavad maksuraha kogumisega kimpus ministrite peale seal nüüd peenikest naeru.

Eesti riigikassale on «Riia õlle» tagasitulek kalliks maksma läinud ja kipub riigieelarvet upakile tõukama. Ahnus seda ju teeb. Kiirendatud maksutõusule järgnenud Läti õlleralli tõttu on makstulu vähenenud tänavu ja kahaneb kiirenevas tempos ka tuleval aastal, kui aktsiisikruvile veel vint või paar juurde keeratakse.

Konjunktuuriinstituut hindab, et tänavu jääb alkoholi müügi pealt riigil teenimata üle 17 miljoni ning tuleval aastal koguni 80 miljonit eurot. Samas kulutused on valitsus juba planeerinud ja need kantslist maha kuulutanud. Kuidas nüüd taganeda? Vigade tunnistamine on maailmavaatest sõltumatult poliitikute ühine puue.

Kindlasti ei saa veaks lugeda valitsuse soovi vähendada alkoholi joomist. See on õilis eesmärk, mille poole tuleks püüelda kõigil, kes Tervise Arengu Instituudi alkotesti abil on oma suurenenud terviseriskidest teada saanud.

Ent õlle hinna kiirendatud korras tõstmine pole ilmselt veel kedagi alkoholisaatana küüsist päästnud. Vahest koguni vastupidi: Läti õlleringilt ei tulda ju koju nelja pudeli, vaid ikka nelja kohvriga. Ja nii need purgid seal seisavad – alati kättesaadavad. Ka pärast kella 22 ja hommikul enne kümmet.

Sotside algatatud ristikäik eestlaste joomakommete parandamise teel on läbikukkumisele määratud, kuni see tee on sisustatud vaid käskude, keeldude, hirmutamise ja maksutõusudega. See lihtsalt ei toimi.

Sest nagu kirjutas ülaltsiteeritud Artur Adson: «Võru pattudest võiksime pidada tähtsaimaks keskmist sorti tublit joomist, ehkki viimast pole katekismuse kümnes käsus keelualuseks arvatud. Alkoholitarvitamise poolest jäi meie linnake aga märgatavalt maha näiteks naaberlinnast Valgast, kus ühele ning samale kolmnurksele platsile avanesid üheksa joogikoha uksed: monopoli viinapoe, veinikaupluse, seltsimaja puhveti, trahteri, õllepoodide ja ei mina mäleta, mis asutuste omad.»

Seotud lood
18.11.2017 21.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto