Sisukord
Arvamus
Postimees
18.11.2017
Eesti Silvergate’i määrusega loodi pretsedent (4) Koondatud majakavaht võitleb kodu eest (17) Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Kogu kampaania sai tehtud kõigest nelja euroga (3) Majandus Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Välismaa Briti lennuõnnetuses ellujäänuid polnud Soovmõtlemine ei lahenda Läti probleeme Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab Merkeli jaoks kaalul poliitiline karjäär (2) Arvamus Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Lauri Hussar: ideelised käpardid (31) Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Edasi 1969. aastal: Apollo 12 lend jätkub Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Juhtkiri: helkur külge! Peeter Langovitsi tagasivaade: Visarid jälle koos Laur Kaunissaare: kellele vabadus, kellele ike (11) Kultuur Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Sport Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Eesti sõudja koges Islandi vetesügavustes maavärinat Eesti kohaneb niiske ja sooja Fidžiga Marek Tiits: raha eest ostetud armastuse lootusetus Elagu valge talv! Tarbija Hea helkuri saab kvaliteetsest materjalist Muret tekitav trend: helkurit kantakse järjest vähem (2) AK Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Vikerkaar loeb: Teistmoodi Kolk «Mulle meeldib ulme just sellepärast, et see kõik võib mingil hetkel võimalikuks osutuda» Sisaliku isalik peavarjutus Vikerkaar loeb. Sotsiaalmeedia kasutusväärtus (3) Uusi uudisvorme, värskeid vorme! Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Arter Filmiarvustus: «Mägi meie vahel» ehk Kate Winslet lennukis, lennuk bambuses? Svingimine kui sõnadeta vestlus (1) VIDEO: Trimmis talje tänu tasakaalule? Anne Paluver ja Pille Pürg: meile pole kolmandat vaja! Kuidas küpseb Comté? Elagu valge talv! Barjäärimurdjad tenniseväljakul VAATA VIDEOT! Lõherahvas õpib austreid sööma Olge nende meestega ettevaatlikud! Tõeliste svingerite tõelised peod Tanel Kangert - parem kui kunagi varem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: ideelised käpardid

2 min lugemist
Lauri Hussar. FOTO: Jaanus Lensment

«Kuidas peab tundma end ühiskond, mis on suures osas veendunud, et teda valitsevad moraalsed värdjad.» See Rein Raua viis aastat tagasi öeldud lause võttis kokku toonase ühiskondliku ängi, mis hõlmas Reformierakonna rahastamisskandaalist tõukunud pahameelelainet ja leppimatust erakondade suletuse ja omakasupüüdlikuse ning poliitilise kultuuriga.

Protsess, mis läbis ka presidendi kokku kutsutud jääkeldriarutelud, andis kammertooni Eesti poliitika kesksetele aruteludele veel mitme aasta jooksul. Erakondade eetika ja moraal, poliitiline reklaam ja avaliku võimu kasutamine enesereklaamiks ning mõistagi erakondade rahastamisküsimused olid püsivalt kesksel kohal mitme valimisperioodi ajal ja vahel. Selle kõrval kerkis reaktsioonina mikromanageerimisele ja suurele Exceli-armastusele seisakuühiskonna kujund, mis päädis Reformierakonna tõrjumisega võimult.

Praegu on Eesti poliitika siirdunud uude ajajärku. Järjest enam tiibu avava Keskerakonna tuules realiseerivad oma ideid ja unistusi ka SDE ja IRL. Otsuseid langetatakse vabanemistundega ja kiirustades. Keskerakond tahaks tormakusega justkui tagasi teha aastakümmet opositsioonis. SDE ja IRL-i kujutluses on nad vabanenid nõidusunest ja alles nüüd valmis tõelisteks tegudeks.

Selle kõige tulemusena on katastroofiliselt halvenenud otsuste langetamise kvaliteet Eesti riigijuhtimises. Kõige halvema stsenaariumi järgi toob alkoholiaktsiisi tõus kaasa järgmise aasta eelarvesse 150 miljoni euro vähemlaekumise. Seejuures on hämmastama panev, et rahandusministeerium ei andnud otsustajatele piisavat tagasisidet radikaalse hinnatõusu mõjude kohta.

Kõige kahetsusväärsem on aga see, et plahvatuslikult arenenud piirikaubanduse tõttu ei muutu kuigivõrd eestlaste joomisharjumus. Selle otsuse ristiisa teeb samas kalanägu ja soovitab kõigi küsimustega pöörduda valdkonna eest vastutava ministri poole.

Samavõrd kummaline on üleöö tekkinud soov külvata ilma uuringu ja analüüsita 21 miljonit eurot üle-eestilisse osalisse, lausa suvalisse tasuta ühistransporti. Samm, mida praegu näidatakse Kadri Simsoni soolona, on osa Keskerakonna tuumikideoloogiast. Seejuures on sootuks unustatud tõsiasi, et tasuta transpordi kehtestamisega Tallinnas vormistasid paljud end pealinna elanikeks ja nii vähenes teiste omavalitsuste tulubaas, seega ka investeerimisvõimekus.

Ka IRLi valimisteaegse munadejagamisjutu teoks saamine on külvamas suurt segadust, kuid selgitusi napib. Kuidas ja keda uuel aastal toimuv tulumaksureform puudutab, on siiani halvasti kommunikeeritud. Ka IRL ise on oma keskset lubadust häbenema hakanud, kuigi rõõmusõnumina võiks ju öelda, et madalapalgalistele jääks rohkem raha kätte.

Ma olen kaugel sellest, et öelda, et ideoloogilistel alustel otsuseid ei tohiks poliitikas langetada, kuid need peavad olema põhjendatud ja argumenteeritud ning selle kõige juures peab kõlama ka mõistuse hääl. Vastasel juhul tuleb küsida Rauda parafraseerides, et kuidas peaks tundma end ühiskond, mis on suures osas veendunud, et teda valitsevad ideelised käpardid.

Seotud lood
17.11.2017 20.11.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto