Sisukord
Kultuur
Tänane leht
20.11.2017
Eesti Ladusam jutt – parem palk (4) Sotsiaalkindlustusamet vajas võimekat juhti (1) Eestis ei peeta juhti autoriteediks (13) Riigiameti juhile tuleb maksta väärilist tasu (3) IRLi sõnakus jääb pinnavirvenduseks (5) Majandus Tesla üllatas sportautoga​ Välismaa Eelarve lõppmäng kell neli öösel Zimbabwe võimupartei hülgas Mugabe Katalaanist Hispaania minister usub, et iseseisvuslaste mõju kahaneb (3) Ametite jagamine kisub bürokraatide eurovisiooniks Arvamus Juhtkiri: veel ühe diktaatori lõpp (5) Arved Breidaks: Riia õlu (8) Jaanus Karilaiu vastus Marti Aavikule: valitsuse vahetus pole enamuse tahe (38) Peeter Järvelaid: Eesti teadussüsteemis põlevad inimesed lihtsalt läbi (3) Edasi 1990. aastal: Balti välisministrid visati Pariisi konverentsilt välja Vaata Postimehe Trehvunksi Mihkel Mutt: ahistamise hullud päevad (31) Mait Metspalu: Kaljulaid ei eksinud (75) Kultuur Spektraalmuusika suurteos peagi Tallinnas PÖFFil esilinastub kaks uut Eesti mängufilmi Põhja-Tallinn: ellujäämiseks ei pea end ära müüma Kreutzmatsin püüdis mõelda kure moodi Sport Kalevile hooaja inetuim kaotus Ott Tänaku hüvastijätt lõppes teise kohaga Klavan võitis taas, Vassiljev naasis Ralf Aron saavutas Macaus kolmanda koha Ott Tänaku hinded 2017. aasta MM-rallidel: mitu viit, üks kaks Eesti koondis kinkis igale fännile isikliku värava. Peaaegu Teadus Eesti ja Norra teadlased: Alzheimeri ravi võib peituda mälumolekulides Tartu Lauluisa vaimsus elab uigapoistes edasi Lugu tüdrukust, kes alustas söömist Tartu vald otsib konkursiga plekitut vallavanemat Tehnopargi arendaja: seisak lõppes, majanduskasv on Lõuna-Eestisse jõudnud Paunveres tuli suuri plaane ümber mängida Märt Meesak: kui kaua me kollektiivsel riigivargusel toimuda laseme? (5) Jüri Ginter: volikogu valis viis politrukki Nagu kaks tilka vett: vastne Peipsiääre vald ja vana Kallaste rajoon Vana primadonna lugu torkab ka koduvägivalla valupunktile Meie oma ameeriklane peegeldab Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

PÖFFil esilinastub kaks uut Eesti mängufilmi

2 min lugemist
Andres Puustusmaa "Rohelised kassid" FOTO: Kaader filmist

Tänavuse PÖFFi kavas on alaprogramm «Eesti filmi konkurss», kus võistlevad 2017. aastal valminud Eesti mängufilmid. Kolm neist on juba varem kinos jooksnud, PÖFFi ajal esilinastuvad « Mehetapja / Süütu / Vari» ning «Rohelised kassid».

Sulev Keeduse film «Mehetapja / Süütu / Vari» koosneb kolmes eri ajas kulgevast novellist, mis vaatlevad Naist eesti ühiskonnas ja tema vabadust ise oma saatuse üle otsustada. Kõiki kolme peategelast kehastab väga muljetavaldavalt Rea Lest, kes lööb kaasa mitmes uues Eesti filmis. Eri aegruume ei seo aga mitte ainult peaosatäitja. Nähtamatu niidistik ühendab kohati üllataval viisil ka teisi tegelasi ja sündmusi, sõltumata sellest, kas on 19., 20. või 21. sajand. Peale Lesta osalevad filmis näitlejad Jörgen Liik, Toomas Suuman, Üllar Saaremäe ja Priit Pedajas.

Sulev Keeduse film «Mehetapja/Süütu/Vari». FOTO: Kaader filmist

Keeduse viimane mängufilm «Kirjad Inglile» tuli ekraanidele küll juba 2012. aastal, kuid see-eest on tänavu linastunud tema mõjus dokumentaalfilm «Sõda». Mängufilm «Mehetapja / Süütu / Vari» esilinastub 25. novembril.

«Rohelised kassid» on Andres Puustusmaa värske film, mis vestab kahest vanast pätist, kes on enamiku aja oma elust on veetnud vanglas. Filmis mängib meie oma Tõnu Kark ning tema partneriks on suurepärane vene näitleja  Sergei Makovetski.

See on film vananemisest, muutuvast maailmast, traagilistest inimsaatustest, iseendaks jäämiseks, sõprusest ja armastusest. Kohtutakse uue aja jõhkrate kurjategijatega, alkohoolikute, poliitaktivistide ja muude värvikate tegelastega. «Rohelised kassid» esilinastub 21. novembril.

«Rohelised kassid» FOTO: Kaader filmist

Ülejäänud kolm filmi Eesti filmide konkursil on juba varem kinos jooksnud: Katrin ja Andres Maimiku «Minu näoga onu», Priit Pääsukese «Keti lõpp» ning Rainer Sarneti «November». Eesti filmi konkursi võitja saab Armin Karu välja pandud 3200-eurose stipendiumi.

Programmis «Eesti Olümpiakomitee esitleb» esilinastub 20. novembril Andres Luidre spordidokumentaal «Ookeani puudutus», mis räägib Teet Daanielist, mehest, kes esimese eestlasena ujus Euroopast Aafrikasse.

«Ookeani puudutus» PÖFFi spordifilmide programmis FOTO: Kaader filmist

Lisaks esilinastub veel kaks filmi, mida ei saa pidada Eesti omadeks, kuid mis on siiski Eestiga tihedalt seotud.

26. novembril jõuab ekraanidele soomlaste suurteos «Igitee» (režissöör AJ Annila), mis põhineb Antti Tuuri samanimelisel romaanil. Film räägib Ameerikasse rännanud soomlastest, kes suure kriisi ajal sealt tagasi tulevad ning korraga Stalini kutsel Nõukogude Venemaale kommunismi ehitama satuvad. Film on suures osas üles võetud Eestis, samuti mängib seal mitu eesti näitlejat, eeskätt muidugi tänavu lahkunud Lembit Ulfsak, kellele see jäigi viimaseks filmirolliks.

«Igitee» FOTO: Andres Teiss

Islandi režissööri Ása Helga Hjörleifsdóttiri film «Luik» esilinastus 19. novembril ning selle kaastootja on Kopli Kinokompanii. Film räägib üheksa-aastaset tüdrukust Sólist, kelle pere saadab ta ühe varguse pärast metsiku ja üksildase looduse keskele. Aeglane ja pildiliselt imekaunis kasvamisfilm.

«Luik» FOTO: Kaader filmist

PÖFFil linastuvad Eesti ja Eestiga seotud filmid

21. Pimedate Ööde filmifestival 17. november – 3. detsember 2017

 • «Mehetapja / Süütu / Vari» (Sulev Keedus) 25., 29. ja 30. novembril
 • «Rohelised kassid» (Andres Puustusmaa) 20. novembril, 1. ja 3. detsembril
 • «Minu näoga onu» (Katrin ja Andres Maimik) 25. ja 26. novembril
 • «Keti lõpp» (Priit Pääsuke) 26. ja 27. novembril
 • «November» (Rainer Sarnet) 23. ja 25. novembril
 • «Ookeani puudutus» (Andres Luidre) 20. novembril
 • «Igitee» (AJ Annila) 26., 27. ja 28. novembril
 • «Luik» (Ása Helga Hjörleifsdóttir) 19., 20. ja 25. novembril
Seotud lood
  18.11.2017 21.11.2017
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
  Logi sisse
  Sul ei ole kontot?
  Loo Postimees konto