Sisukord
Arvamus
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator

2 min lugemist
Helir-Valdor Seeder FOTO: Andrus Peegel

Paistab, et Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) juhil Helir-Valdor Seedril on selle koalitsiooniga omad plaanid. Lõppeva nädala teisipäeval asus ta kindlalt toetama rahandusminister Toomas Tõniste väljaütlemist, et alkoholiaktsiisi järgmise tõusu vajalikkust tuleb tõsiselt kaaluda. Alkoholiaktsiisi kiire ja järsk tõus lähiaastatel on üks sotside esimehe Jevgeni Ossinovski koalitsioonileppesse surutud teemasid.

Ent sellega Seeder ei piirdunud. Reedeses Postimehes teatas ta, et kuigi Keskerakond ja majandusminister Kadri Simson üritavad maakondades tasuta ühistransporti kehtestada, pole koalitsioon niisugust asja kokku leppinud. Keskerakond on püüdnud valitsust küll sellise liigutuse vajalikkuses veenda, aga IRL on tasuta ühistranspordi vastu, kinnitas Seeder.

Kes teab, mida toob uus nädal, ent juba praegu on selge, et koalitsioonipartneritele laksude jagamine pole juhuslik. Seeder teab, mida teeb, ja puhtratsionaalselt võttes on tal õigus. Alkoralli käib Läti vahet täie hooga ja alkoholiaktsiisi auk tuleb riigieelarves ilmselt suurem, kui suuremadki pessimistid ennustanud on. Samuti on segane ja mitmeti mõistetav maakondade tasuta ühistranspordi plaan.

Samamoodi käitus Seeder tänavu kevadel, kui nõudis mitme valitsusliidu sees juba kokku lepitud maksu ärajätmist. Tookord saatis teda edu. Ära jäid suhkrumaks, pakendimaks ja panditulumaks. Tõsi, kõike seda ei saa Seeder ainuüksi enda nimele kirjutada, sest ka ettevõtlusorganisatsioonid olid maksude pärast tagajalgadel ja surve poliitikutele erakordselt suur.

Isepäiseks meheks peetav Seeder võitleb õigete asjade eest, kuid populistlike meetoditega. Milleks üldse lasta asjadel nii kaugele minna, et peab väga viimasel hetkel hakkama suure käraga muudatusi tegema? Seeder oli maksumuudatuste ja aktsiisitõusudega kursis nii kevadel kui ka riigieelarve kokkupanemise ja riigikogule esitamise ajal. Juba siis oli alkoholiaktsiisi tõus ületanud normaalse piiri, nagu Seeder millegipärast alles nüüd räägib. Kui sul on õigus, on mõistlik otsustavalt sekkuda esimesel võimalusel.

Seda just seetõttu, et maksumuudatustest, mis mõjutavad riigieelarve tulu laekumist ja ettevõtete eelarvet, on viisakas ette teatada vähemalt pool aastat. Uus alkoholiaktsiisi tõus on ette nähtud 1. veebruaril ehk veidi rohkem kui kahe kuu pärast.

Viimase aasta jooksul on rahandusministeeriumi ametnikest südamest kahju. Inimestel, kes päriselt arvutada oskavad, pole lihtne olnud. Aasta tagasi ametisse asunud valitsus on kõigepealt tulnud välja mahuka ja üsna hullumeelse maksupaketiga, siis mingid maksud ära jätnud, siis uued välja käinud. Samal ajal istuvad kabinettides pärisinimesed, kes arvutavad. Ja haaravad peast, kui kuulevad, et natuke enne jõule võiks hakata arutlema mõne järgmise aasta maksutõusu ärajätmise üle.

Kunagi 1990ndatel pälvis karmi käega maksuameti juht Ardo Ojasalu ajakirjanduselt maksuterminaatori tiitli. Kui Seedril õnnestub alkoholiaktsiisi tõus ära jätta ja riigieelarve mõneks ajaks pea peale keerata, on uus maksuterminaator sündinud. Samas ootab riigi rahakotti teatav tühimik ees niikuinii, sest kuigi ministrid keelduvad seda uskumast, ei laeku alkoholiaktsiisi mingi valemiga nii palju, kui järgmise aasta eelarve eelnõusse on kirjutatud.

Kogu selle kurbloolisuse pealt lõikab praegu poliitilist profiiti IRL eesotsas Seedriga, kes serveerivad end ettevõtjate õiguste eest seisjaina. Seisavadki, ent on samal ajal osa valitsusest, mis viljeleb oma tehtud-mõeldud poliitikat.

Aktsiiside lammutamisest ei piisa, aga Seedri tegelik plaan tundubki olevat hoopis valitsuse lõhki ajamine. Mis oleks üks tõeliselt ettevõtjasõbralik tegu.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto