Sisukord
Arvamus
Postimees
18.11.2017
Eesti Silvergate’i määrusega loodi pretsedent (4) Koondatud majakavaht võitleb kodu eest (17) Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Kogu kampaania sai tehtud kõigest nelja euroga (3) Majandus Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Välismaa Briti lennuõnnetuses ellujäänuid polnud Soovmõtlemine ei lahenda Läti probleeme Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab Merkeli jaoks kaalul poliitiline karjäär (2) Arvamus Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Edasi 1969. aastal: Apollo 12 lend jätkub Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Juhtkiri: helkur külge! Peeter Langovitsi tagasivaade: Visarid jälle koos Laur Kaunissaare: kellele vabadus, kellele ike (11) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab EKI keelekool: mis on juhtunud sidruni ja peterselliga? Kultuur Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Sport Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Eesti sõudja koges Islandi vetesügavustes maavärinat Eesti kohaneb niiske ja sooja Fidžiga Marek Tiits: raha eest ostetud armastuse lootusetus Elagu valge talv! Tarbija Hea helkuri saab kvaliteetsest materjalist Muret tekitav trend: helkurit kantakse järjest vähem (2) AK Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Vikerkaar loeb: Teistmoodi Kolk «Mulle meeldib ulme just sellepärast, et see kõik võib mingil hetkel võimalikuks osutuda» Sisaliku isalik peavarjutus Vikerkaar loeb. Sotsiaalmeedia kasutusväärtus (3) Uusi uudisvorme, värskeid vorme! Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Arter VIDEO: Trimmis talje tänu tasakaalule? Anne Paluver ja Pille Pürg: meile pole kolmandat vaja! Kuidas küpseb Comté? Elagu valge talv! Barjäärimurdjad tenniseväljakul VAATA VIDEOT! Lõherahvas õpib austreid sööma Olge nende meestega ettevaatlikud! Tõeliste svingerite tõelised peod Tanel Kangert - parem kui kunagi varem Kaja Kallas: kas aeg lendab või venib? Sõiduproovis on Porsche Cayenne. Ehk peajumal Zeusi päästmine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator

2 min lugemist
Helir-Valdor Seeder FOTO: Andrus Peegel

Paistab, et Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) juhil Helir-Valdor Seedril on selle koalitsiooniga omad plaanid. Lõppeva nädala teisipäeval asus ta kindlalt toetama rahandusminister Toomas Tõniste väljaütlemist, et alkoholiaktsiisi järgmise tõusu vajalikkust tuleb tõsiselt kaaluda. Alkoholiaktsiisi kiire ja järsk tõus lähiaastatel on üks sotside esimehe Jevgeni Ossinovski koalitsioonileppesse surutud teemasid.

Ent sellega Seeder ei piirdunud. Reedeses Postimehes teatas ta, et kuigi Keskerakond ja majandusminister Kadri Simson üritavad maakondades tasuta ühistransporti kehtestada, pole koalitsioon niisugust asja kokku leppinud. Keskerakond on püüdnud valitsust küll sellise liigutuse vajalikkuses veenda, aga IRL on tasuta ühistranspordi vastu, kinnitas Seeder.

Kes teab, mida toob uus nädal, ent juba praegu on selge, et koalitsioonipartneritele laksude jagamine pole juhuslik. Seeder teab, mida teeb, ja puhtratsionaalselt võttes on tal õigus. Alkoralli käib Läti vahet täie hooga ja alkoholiaktsiisi auk tuleb riigieelarves ilmselt suurem, kui suuremadki pessimistid ennustanud on. Samuti on segane ja mitmeti mõistetav maakondade tasuta ühistranspordi plaan.

Samamoodi käitus Seeder tänavu kevadel, kui nõudis mitme valitsusliidu sees juba kokku lepitud maksu ärajätmist. Tookord saatis teda edu. Ära jäid suhkrumaks, pakendimaks ja panditulumaks. Tõsi, kõike seda ei saa Seeder ainuüksi enda nimele kirjutada, sest ka ettevõtlusorganisatsioonid olid maksude pärast tagajalgadel ja surve poliitikutele erakordselt suur.

Isepäiseks meheks peetav Seeder võitleb õigete asjade eest, kuid populistlike meetoditega. Milleks üldse lasta asjadel nii kaugele minna, et peab väga viimasel hetkel hakkama suure käraga muudatusi tegema? Seeder oli maksumuudatuste ja aktsiisitõusudega kursis nii kevadel kui ka riigieelarve kokkupanemise ja riigikogule esitamise ajal. Juba siis oli alkoholiaktsiisi tõus ületanud normaalse piiri, nagu Seeder millegipärast alles nüüd räägib. Kui sul on õigus, on mõistlik otsustavalt sekkuda esimesel võimalusel.

Seda just seetõttu, et maksumuudatustest, mis mõjutavad riigieelarve tulu laekumist ja ettevõtete eelarvet, on viisakas ette teatada vähemalt pool aastat. Uus alkoholiaktsiisi tõus on ette nähtud 1. veebruaril ehk veidi rohkem kui kahe kuu pärast.

Viimase aasta jooksul on rahandusministeeriumi ametnikest südamest kahju. Inimestel, kes päriselt arvutada oskavad, pole lihtne olnud. Aasta tagasi ametisse asunud valitsus on kõigepealt tulnud välja mahuka ja üsna hullumeelse maksupaketiga, siis mingid maksud ära jätnud, siis uued välja käinud. Samal ajal istuvad kabinettides pärisinimesed, kes arvutavad. Ja haaravad peast, kui kuulevad, et natuke enne jõule võiks hakata arutlema mõne järgmise aasta maksutõusu ärajätmise üle.

Kunagi 1990ndatel pälvis karmi käega maksuameti juht Ardo Ojasalu ajakirjanduselt maksuterminaatori tiitli. Kui Seedril õnnestub alkoholiaktsiisi tõus ära jätta ja riigieelarve mõneks ajaks pea peale keerata, on uus maksuterminaator sündinud. Samas ootab riigi rahakotti teatav tühimik ees niikuinii, sest kuigi ministrid keelduvad seda uskumast, ei laeku alkoholiaktsiisi mingi valemiga nii palju, kui järgmise aasta eelarve eelnõusse on kirjutatud.

Kogu selle kurbloolisuse pealt lõikab praegu poliitilist profiiti IRL eesotsas Seedriga, kes serveerivad end ettevõtjate õiguste eest seisjaina. Seisavadki, ent on samal ajal osa valitsusest, mis viljeleb oma tehtud-mõeldud poliitikat.

Aktsiiside lammutamisest ei piisa, aga Seedri tegelik plaan tundubki olevat hoopis valitsuse lõhki ajamine. Mis oleks üks tõeliselt ettevõtjasõbralik tegu.

Seotud lood
17.11.2017 20.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto