Sisukord
Arvamus
Postimees
18.11.2017
Eesti Silvergate’i määrusega loodi pretsedent (4) Koondatud majakavaht võitleb kodu eest (17) Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Kogu kampaania sai tehtud kõigest nelja euroga (3) Majandus Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Välismaa Briti lennuõnnetuses ellujäänuid polnud Soovmõtlemine ei lahenda Läti probleeme Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab Merkeli jaoks kaalul poliitiline karjäär (2) Arvamus Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Hanno Pevkur - plekk pintsakurevääril (4) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Helir-Valdor Seeder - uus maksuterminaator (5) Edasi 1969. aastal: Apollo 12 lend jätkub Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Juhtkiri: helkur külge! Peeter Langovitsi tagasivaade: Visarid jälle koos Laur Kaunissaare: kellele vabadus, kellele ike (11) Robert Mugabe - Zimbabwe ootab EKI keelekool: mis on juhtunud sidruni ja peterselliga? Kultuur Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Jelena Skulskaja veste: tramm nimega Sügis (4) Sport Gianluigi Buffon - õpetlikud pisarad Eesti sõudja koges Islandi vetesügavustes maavärinat Eesti kohaneb niiske ja sooja Fidžiga Marek Tiits: raha eest ostetud armastuse lootusetus Elagu valge talv! Tarbija Hea helkuri saab kvaliteetsest materjalist Muret tekitav trend: helkurit kantakse järjest vähem (2) AK Soul – linnaplaneerijate avatud õpik Vikerkaar loeb: Teistmoodi Kolk «Mulle meeldib ulme just sellepärast, et see kõik võib mingil hetkel võimalikuks osutuda» Sisaliku isalik peavarjutus Vikerkaar loeb. Sotsiaalmeedia kasutusväärtus (3) Uusi uudisvorme, värskeid vorme! Tervitage kogu Eesti rahvast! Unustatud rahvakild Abhaasias (13) Margit Keller: kuidas kujutleda argielu aastal 2050? Rahvusvaheliste suhete ekspert: Kim Jong-un mängis Trumpiga (6) Arter VIDEO: Trimmis talje tänu tasakaalule? Anne Paluver ja Pille Pürg: meile pole kolmandat vaja! Kuidas küpseb Comté? Elagu valge talv! Barjäärimurdjad tenniseväljakul VAATA VIDEOT! Lõherahvas õpib austreid sööma Olge nende meestega ettevaatlikud! Tõeliste svingerite tõelised peod Tanel Kangert - parem kui kunagi varem Kaja Kallas: kas aeg lendab või venib? Sõiduproovis on Porsche Cayenne. Ehk peajumal Zeusi päästmine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: helkur külge!

2 min lugemist
Helkur teeb jalakäija pimedal ajal nähtavamaks FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Elu Eestis on viimase 25 aasta jooksul paremaks ja ohutumaks muutunud. Muuhulgas on 1990ndate ja nullindate aastatega võrreldes oluliselt paranenud ka olukord liikluses, hukkunute ja viga saanute arv on kahanenud. Praeguseks oleme jõudnud Euroopa keskmisele tasemele ja ehkki Lääne-Euroopa ning Skandinaavia tasemeni on veel tükk maad minna, on progress siiski ilmne. Nii liikluskultuur kui ka ohutusvarustus paranenud, samuti ei saa mainimata jätta ennetusvallas tehtud tööd.

Nii nagu mõni autojuht ei tea, et roolist vasakul pool asub üks kaval seadeldis, mis võimaldab plaanitavast manöövrist teistele juhtidele varakult märku anda, on meil paraku ka jalakäijaid, kes ei tea, et on olemas võrdlemisi lihtne vidin, mis neid pimedal ajal valgustamata teedel autojuhtidel varem märgata aitab. Vähemalt on politsei kinnitusel Eesti täiskasvanute hulgas viimastel aastatel võtmas maad trend kanda vähem helkurit.

See on negatiivne tendents, arvesse võttes eestlaste suurt armastust tumedate rõivaste vastu, samuti seda, et suurema osa aastast on meil võrdlemisi pime. Suur osa liiklusõnnetustest juhtubki teatavasti pimedal ajal. Inimese silm võib pimedas eristada vaid viit protsenti sellest, mida ta seletab valgel ajal. Selleks et reageerida autotulede vihku ilmunud, tumedaid teksasid, jopet ja mütsi kandvale jalakäijale, kulub autojuhil vähemalt kaks sekundit, ja selle jooksul jõuab auto juba poolsada meetrit edasi liikuda. Helkuri kandmine parandab jalakäija märgatavust oluliselt. Pealegi pole ju tegu ka iPhone X-ga, mille soetamine kellelegi üle jõu käiks ning mille hankimiseks tuleks nagu nõukogude ajal mõne defitsiitse tarbekauba saamiseks tundide kaupa järjekorras seista.

Meie inimestele ei meeldi vastutada. Pigem meeldiks enamikule vastutusest kõrvale puigelda. Liikluses tuleb igal liiklejal enda eest ise vastutus võtta. Ei saa lootma jääda, et siseminister või tema alluvad käiksid kõigile täiskasvanud inimestele ise helkureid tasku külge riputamas. Mõnes Euroopa Liidu riigis on trahv helkuri mittekandmise eest 300 eurot ning mõnes võidakse pimedas helkurit mitte kandnud jalakäijale otsa sõitnud juht lihtsalt süüst vabastada.

Ka Eestis võib helkuri puudumisel politsei jalakäijat trahvida, ent enamasti tehakse lihtsalt hoiatus ja vahel antakse inimesele ka helkur. Kõike ei saagi teha sunniga, ideaalile seisab lähemal riik, milles nii seaduslikku regulatsiooni kui ka juriste on võimalikult vähe. Järelikult tuleb selliste lihtsate asjade eest nagu helkuri kandmine igaühel ise hoolt kanda.

Seotud lood
17.11.2017 20.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto