Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.11.2017
Eesti Ladusam jutt – parem palk (4) Sotsiaalkindlustusamet vajas võimekat juhti (1) Eestis ei peeta juhti autoriteediks (13) Riigiameti juhile tuleb maksta väärilist tasu (3) IRLi sõnakus jääb pinnavirvenduseks (5) Majandus Tesla üllatas sportautoga​ Välismaa Eelarve lõppmäng kell neli öösel Zimbabwe võimupartei hülgas Mugabe Katalaanist Hispaania minister usub, et iseseisvuslaste mõju kahaneb (3) Ametite jagamine kisub bürokraatide eurovisiooniks Arvamus Juhtkiri: veel ühe diktaatori lõpp (5) Arved Breidaks: Riia õlu (8) Jaanus Karilaiu vastus Marti Aavikule: valitsuse vahetus pole enamuse tahe (38) Peeter Järvelaid: Eesti teadussüsteemis põlevad inimesed lihtsalt läbi (3) Edasi 1990. aastal: Balti välisministrid visati Pariisi konverentsilt välja Vaata Postimehe Trehvunksi Mihkel Mutt: ahistamise hullud päevad (31) Mait Metspalu: Kaljulaid ei eksinud (75) Kultuur Spektraalmuusika suurteos peagi Tallinnas PÖFFil esilinastub kaks uut Eesti mängufilmi Põhja-Tallinn: ellujäämiseks ei pea end ära müüma Kreutzmatsin püüdis mõelda kure moodi Sport Kalevile hooaja inetuim kaotus Ott Tänaku hüvastijätt lõppes teise kohaga Klavan võitis taas, Vassiljev naasis Ralf Aron saavutas Macaus kolmanda koha Ott Tänaku hinded 2017. aasta MM-rallidel: mitu viit, üks kaks Eesti koondis kinkis igale fännile isikliku värava. Peaaegu Teadus Eesti ja Norra teadlased: Alzheimeri ravi võib peituda mälumolekulides Tartu Lauluisa vaimsus elab uigapoistes edasi Lugu tüdrukust, kes alustas söömist Tartu vald otsib konkursiga plekitut vallavanemat Tehnopargi arendaja: seisak lõppes, majanduskasv on Lõuna-Eestisse jõudnud Paunveres tuli suuri plaane ümber mängida Märt Meesak: kui kaua me kollektiivsel riigivargusel toimuda laseme? (5) Jüri Ginter: volikogu valis viis politrukki Nagu kaks tilka vett: vastne Peipsiääre vald ja vana Kallaste rajoon Vana primadonna lugu torkab ka koduvägivalla valupunktile Meie oma ameeriklane peegeldab Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Ginter: volikogu valis viis politrukki

2 min lugemist
FOTO: Margus Ansu

Tartu volikogu valis viis abilinnapead, kuigi linnapea ei ole nii põdur, et teda peaks asendama viis asetäitjat. Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus ei näe üldse ette abilinnapea staatust. Sätestatud on linnavalitsuse moodustamine, mille ülesanne on vähem tähtsates küsimustes võtta vastu määrusi ja korraldusi.

Linnavalitsuse liikmed võivad olla samal ajal mõne osakonna juhatajad, ettevõtte juhid, pensionärid, rantjeed või kasvatada kodus lapsi. Nad osalevad vajadust mööda kord või kaks nädalas valitsuse istungil ning võivad saada selle eest tasu.

Sama seaduse kohaselt koordineerivad valitsuse liikmed linnapea üleantud volituse piires tegevusvaldkondi, korraldavad struktuuriüksuste valitsemisalasse kuuluvaid küsimusi ning täidavad muid linnapea antud ülesandeid. Volikogu peaks esmalt ära ootama käskkirja, kus on kirjas linnapea antavad volitused.

Abilinnapeadel puudub igasugune alus linna esindada. Volitused annab linnapea, mitte volikogu, ja nad esindavad linnapead. Neil pole isegi õigust linna nimel kirju välja saata, kui neile pole selleks õigusaktiga volitust antud. 

Volikogu senine kogemus näitab, et osakonnajuhatajad on oma valdkonnaga paremini kursis kui abilinnapead.

Nad on nagu punaarmee politrukid, kes jälgisid, et komandörid käituksid poliitiliselt õigesti. Nii kipub olema ka Tartus, osakonnajuhatajad ei julgevat ise otsuseid langetada, kuigi õiguslik alus on olemas ning abilinnapea peanoogutust pole vaja. Võrreldes osakonnajuhatajatega saavad tänapäeva politrukid isegi rohkem palka.

Volikogu senine kogemus näitab, et osakonnajuhatajad on oma valdkonnaga paremini kursis kui abilinnapead ja see on ka loomulik. Jääb arusaamatuks, miks on vaja korraga välja kutsuda abilinnapea ja osakonna ametnikud, kes peavad abilinnapea välja aitama, kui see ei oska küsimustele vastata.

Abilinnapeade mittevajalikkus paistis eriti silma enne kohalikke valimisi, kui neil polnud midagi targemat teha, kui koos linte lõikamas käia. Samas oli abilinnapäid väga vaja valimistel häälte kogumiseks, kuigi nad ei kavatsenudki volikogusse minna. Need hääled on ilmselt argument, miks volikogu liikmed nüüd linnapea ja abilinnapea üle kuldavad, sest tänu neile pääsesid mitmed väheste häältega kandidaadid volikokku.

Kui hakkame seadust täitma ja loobume abilinnapeadest, hoiame kokku paar miljonit eurot aastas ning teeme juhtimise efektiivsemaks. Vene armee on politrukkidest ammu loobunud.

Kardan, et korruptsioonikahtluste uurimine on veninud selle pärast, et uurijad ei uskunud, et abilinnapead formaaljuriidiliselt millegi eest ei vastuta, kuid poliitilise vastutuse puhul on keeruline õigusrikkumist tuvastada.

Kinnitan, et mul ei ole isiklikult midagi ühegi abilinnapea kui inimese vastu. Küsimus on rollis, mida neid on täitma palutud. 

Seotud lood
18.11.2017 21.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto