Sisukord
Uudised
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (13) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (3) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (7) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu vald otsib konkursiga plekitut vallavanemat

2 min lugemist
FOTO: Kristjan Teedema

Tartu vallavanemana 24 aastat töötanud Aivar Soop kogus viimastel valimistel küll kõige rohkem hääli, kuid vallavanemana ta praeguse seisu järgi ei jätka, sest kohus mõistis Soobi süüdi korruptsioonis ning keelas tal sellisel ametikohal töötamise. Nii kuulutaski Tartu vallavolikogu läinud neljapäeval välja avaliku konkursi vallavanema leidmiseks.

Kandideerimisinfos seisab esimese tingimusena, et vallavanemaks soovija peab olema Eesti Vabariigi kodanik. Järgmine punkt ütleb, et kandidaadil ei tohiks olla kahtlustust, süüdistust ega süüdimõistvat otsust varavastase, ametialase või majandusalase kuriteo eest.

«Meie volikogus on esindatud selline valimisliit nagu Korruptsioonivaba Tartu Vald, kelle saadikud soovisid sellise nõude kindlasti kandideerimisinfosse kirja panna,» selgitas Tartu vallavolikogu esimees Üllar Loks. «Valla jurist muidugi selgitas, et tegelikult on see seaduseski kirjas, et kuritegeliku taustaga inimest sellesse ametisse palgata ei saa, kuid valimisliit Korruptsioonivaba Tartu Vald soovis sellegipoolest nimetatud klausli eraldi välja tõsta.»

Peataolek

Valimisliidu Korruptsioonivaba Tartu Vald nimekirjas enim hääli kogunud Janika Lill selles küsimuses Üllar Loksiga päris nõus pole. 

«Seadus võimaldab kahtlustuse ja süüdistuse saanud inimesel endiselt kandideerida. Ka süüdimõistev otsus pole kandideerimisel takistuseks,» täpsustas valimistel 126 häält kogunud Janika Lill. Tema sõnutsi peaks nimetatud klausel juba eos ära võtma võimaluse, et kuritegevusega seotud inimene Tartu vallajuhiks kandideerida saaks. 

Kas polnud tõesti võimalik leida vallavanemakandidaati kahekümne viie vallavoliniku hulgast? «Ma ei näe, et keegi volikogu liikmeist selles ametis vastu peaks. Neil, kes saaksid selle tööga hakkama, pole lihtsalt soovi ega ka ambitsiooni Tartu valda juhtida,» vastas Janika Lill.

Ta lisas, et uus volikogu on kõigi asjadega väga viivitanud. «Kui valimistulemus teatavaks sai, oli näha, et valimisliit Kohalik Elu ehk Aivar Soobi meeskond hakkas tööd tegema selleks, et Soop saaks tagasi valitud. Paraku tuli kohtust Soobile süüdimõistev otsus ning üles kerkis ka teine kuriteokahtlustus,» märkis Janika Lill, kelle sõnul valitseb Tartu vallavalitsuses ja volikogus täielik peataolek.

Kell käib aeglaselt

Ka Üllar Loks tunnistas, et Aivar Soobi kohtumenetlus ja süüdimõistmine lõid kaardipaki sassi. «Kuna Soop võitis valimised Tartu vallas, siis pidi ka tema seda mängu juhtima,» ütles Loks. «Nüüd käib kell meie jaoks väga aeglaselt.» 

Tartu vallavanemaks saab kandideerida 30. novembrini. Pärast seda valib komisjon välja kuni viis kandidaati, kes kutsutakse vestlusele. Loks avaldas lootust, et detsembri esimestel nädalatel saab uus vallavanem paika.

Konkursiga vallavanema otsimine pole midagi uut. Praegugi käib konkurss Kuu­­salu vallajuhi leidmiseks. Erinevalt Tartu vallavanema konkursist pole Kuusalu vallajuhi konkursi tingimustes eraldi välja toodud, et kandidaadil ei tohiks olla kuritegevuse kahtlustust või süüdistust.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto