Sisukord
Kultuur
Postimees
20.11.2017
Eesti Ladusam jutt – parem palk (4) Sotsiaalkindlustusamet vajas võimekat juhti (1) Eestis ei peeta juhti autoriteediks (13) Riigiameti juhile tuleb maksta väärilist tasu (3) IRLi sõnakus jääb pinnavirvenduseks (5) Majandus Tesla üllatas sportautoga​ Välismaa Eelarve lõppmäng kell neli öösel Zimbabwe võimupartei hülgas Mugabe Katalaanist Hispaania minister usub, et iseseisvuslaste mõju kahaneb (3) Ametite jagamine kisub bürokraatide eurovisiooniks Arvamus Juhtkiri: veel ühe diktaatori lõpp (5) Arved Breidaks: Riia õlu (8) Jaanus Karilaiu vastus Marti Aavikule: valitsuse vahetus pole enamuse tahe (38) Peeter Järvelaid: Eesti teadussüsteemis põlevad inimesed lihtsalt läbi (3) Edasi 1990. aastal: Balti välisministrid visati Pariisi konverentsilt välja Vaata Postimehe Trehvunksi Mihkel Mutt: ahistamise hullud päevad (31) Mait Metspalu: Kaljulaid ei eksinud (75) Kultuur Spektraalmuusika suurteos peagi Tallinnas PÖFFil esilinastub kaks uut Eesti mängufilmi Põhja-Tallinn: ellujäämiseks ei pea end ära müüma Kreutzmatsin püüdis mõelda kure moodi Sport Kalevile hooaja inetuim kaotus Ott Tänaku hüvastijätt lõppes teise kohaga Klavan võitis taas, Vassiljev naasis Ralf Aron saavutas Macaus kolmanda koha Ott Tänaku hinded 2017. aasta MM-rallidel: mitu viit, üks kaks Eesti koondis kinkis igale fännile isikliku värava. Peaaegu Teadus Eesti ja Norra teadlased: Alzheimeri ravi võib peituda mälumolekulides Tartu Lauluisa vaimsus elab uigapoistes edasi Lugu tüdrukust, kes alustas söömist Tartu vald otsib konkursiga plekitut vallavanemat Tehnopargi arendaja: seisak lõppes, majanduskasv on Lõuna-Eestisse jõudnud Paunveres tuli suuri plaane ümber mängida Märt Meesak: kui kaua me kollektiivsel riigivargusel toimuda laseme? (5) Jüri Ginter: volikogu valis viis politrukki Nagu kaks tilka vett: vastne Peipsiääre vald ja vana Kallaste rajoon Vana primadonna lugu torkab ka koduvägivalla valupunktile Meie oma ameeriklane peegeldab Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vana primadonna lugu torkab ka koduvägivalla valupunktile

2 min lugemist
Liina Tennosaar kehastab lavastuses «Öökuninganna» endist ooperilauljat, Martin Tikk teda abistavat noort sotsiaaltöötajat. Nende rabedalt alanud suhtes tuleb ette nii mõndagi. FOTO: Kristjan Teedema

Karlova teatri eesruumis teatavad pimedaks puhutud küünlad oma peenõrna suitsuvinega «Öökuninganna» algusest. Eesruumi soojus lookleb katkematu niidina lavale, kus jätkub külluslik kodune atmosfäär: nurgas lösutab tikitud patjadega diivan, lava ees pitslaudlinikuga kaetud laud ja lava troonib puitraamis peegel (kunstnik Maarja Pabunen). Tõotab tulla õdus õhtupoolik lavastusega, mis sobib parasjagu pimedate novembriõhtute mööda saatmiseks.

Etteruttavalt tuleb see naiivne soovunelm siiski lõhkuda, sest Piret Jaaksi samanimelisel tekstil põhinev Helen Rekkori lavastus pakub ootamatuid pöördkäike, kuni publik näitlejad tagasi lavale plaksutab.

Elu ei tohiks olla vaevaline teekond hauda hästisäilinud kehas. See peaks olema seiklus, sigaret ühes ja veiniklaas teises käes! Selline on Karlova teatris lavastunud «Öökuninganna» peategelase, Elli Heidelbergi (Liina Tennosaar), elunautleva endise ooperitähe ellusuhtumine.

Vananev keha, noor hing

Lavasärast eemale tõmbunud primadonna, kes otsib abilist, kohtub noore sotsiaaltöötaja Jakobiga (Martin Tikk). Musterpoiss Jakob täidab püüdlikult daami iga soovi. Noormehe omakasupüüdmatud žestid uinutavad vaataja kriitikameele ning panevad Jakobile omal moel kaasagi tundma, sest poisi kannatuse panevad proovile primadonna teravad-torkivad kommentaarid ja neurootiline käitumine. 

Rabeda alguse valguses areneb tegelaste suhe aga üha usalduslikumaks. Elli repliigid ja kommentaarid, mis algul tundusid krehvtised, muutuvad ajapikku pigem nöökavateks. Samal ajal kooruvad kiht kihi haaval lahti naise hingehaavad: vananev keha on nooruslikule hingele taak, kunagine särav seltskonnaelu on asendunud äärelinna üksildusega, minevikus juhtunud (kriminaalsed) sündmused ei lase olevikku nautida ja tasahilju hakkab pead tõstma soov olla viimast korda armastatud. 

Jakobi areng on etenduse jooksul justkui Elli arengule vastupidine. Algul viksi ja viisaka, lausa kannatava tegelase varjust hakkavad välja piiluma deemonlikud ideed. Ootamatu pöörak, mis etenduse lõpus segaduse lahendab, annab ninanipsu Jakobile ja paneb publiku kergendatult ohkama. 

Vananeva ooperilaulja elu köögipoole näitamise kõrval on «Öökuningannas» ka väga terav eluline teema – naistevastane koduvägivald. Jakob peab äkitselt töölt lahkuma, et minna oma ema aitama, kuid kui ta järgmisel hommikul sinise silma ja verise käega tööle ilmub, on selge, et tegelikult läks noormees hoopis ema tolle vägivaldse mehe eest kaitsma. 

Elli, tundes sidet Jakobi emaga, saadab naisele tuhat eurot tingimusel, et too kaabaka mehe juurest jalamaid lahkuks. Sel hetkel muutub Elli tegelane inimlikuks ja haavatavaks, traagelniitide vahelt paistab naiseks olemise raskus, mis paljastub muu hulgas kunagise vägivaldse lähisuhtena.

Palju kõnekaid teemasid

Et lavastus on kõnekatest teemadest tulvil, libisetakse mõnestki neist ehk liiga järsult üle ega mängita lõpuni. Tekib küsimus, kas näiteks Elli surnud lapse mainimine on tarvilik, kui loo kulg sellest ei muutu. Näitlejate mäng vajaks sujuvuse nimel veel sisseharjumist, kohati paistab ebalevust ja duo sümbioosi tekib esimeses vaatuses pigem harva. 

Lavastatud ülemängimised esmapilgul häirivad, ent etenduse käigus tuleb nendega harjuda ja melodraamale kalduvat laadi tõlgendada lavastusliku taotlusena. Sama kehtib ka üliemotsionaalsete reaktsioonide kohta, mis laval nähtuna ei tundu orgaanilised ja mõjuvad ebasiiralt. 

Lavastaja soov ühendada eri põlvkondade inimesed oleks mõne teise teksti abil ehk paremini väljendunud, ent «Öökuninganna» lavastus sobib oma atmosfääri ja põneva sündmustikuga igati praegusesse kalki novembrisse. 

ESIETENDUS

• Autor Piret Jaaks 

• Lavastaja Helen Rekkor 

• Kunstnik Maarja Pabunen 

• Helilooja Ardo Ran Varres 

• Laval Liina Tennosaar ja Martin Tikk 

• Esietendus 16. novembril 2017 Karlova teatris 

Seotud lood
18.11.2017 21.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto