Sisukord
Kultuur
Postimees
20.11.2017
Eesti Ladusam jutt – parem palk (4) Sotsiaalkindlustusamet vajas võimekat juhti (1) Eestis ei peeta juhti autoriteediks (13) Riigiameti juhile tuleb maksta väärilist tasu (3) IRLi sõnakus jääb pinnavirvenduseks (5) Majandus Tesla üllatas sportautoga​ Välismaa Eelarve lõppmäng kell neli öösel Zimbabwe võimupartei hülgas Mugabe Katalaanist Hispaania minister usub, et iseseisvuslaste mõju kahaneb (3) Ametite jagamine kisub bürokraatide eurovisiooniks Arvamus Juhtkiri: veel ühe diktaatori lõpp (5) Arved Breidaks: Riia õlu (8) Jaanus Karilaiu vastus Marti Aavikule: valitsuse vahetus pole enamuse tahe (38) Peeter Järvelaid: Eesti teadussüsteemis põlevad inimesed lihtsalt läbi (3) Edasi 1990. aastal: Balti välisministrid visati Pariisi konverentsilt välja Vaata Postimehe Trehvunksi Mihkel Mutt: ahistamise hullud päevad (31) Mait Metspalu: Kaljulaid ei eksinud (75) Kultuur Spektraalmuusika suurteos peagi Tallinnas PÖFFil esilinastub kaks uut Eesti mängufilmi Põhja-Tallinn: ellujäämiseks ei pea end ära müüma Kreutzmatsin püüdis mõelda kure moodi Sport Kalevile hooaja inetuim kaotus Ott Tänaku hüvastijätt lõppes teise kohaga Klavan võitis taas, Vassiljev naasis Ralf Aron saavutas Macaus kolmanda koha Ott Tänaku hinded 2017. aasta MM-rallidel: mitu viit, üks kaks Eesti koondis kinkis igale fännile isikliku värava. Peaaegu Teadus Eesti ja Norra teadlased: Alzheimeri ravi võib peituda mälumolekulides Tartu Lauluisa vaimsus elab uigapoistes edasi Lugu tüdrukust, kes alustas söömist Tartu vald otsib konkursiga plekitut vallavanemat Tehnopargi arendaja: seisak lõppes, majanduskasv on Lõuna-Eestisse jõudnud Paunveres tuli suuri plaane ümber mängida Märt Meesak: kui kaua me kollektiivsel riigivargusel toimuda laseme? (5) Jüri Ginter: volikogu valis viis politrukki Nagu kaks tilka vett: vastne Peipsiääre vald ja vana Kallaste rajoon Vana primadonna lugu torkab ka koduvägivalla valupunktile Meie oma ameeriklane peegeldab Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Meie oma ameeriklane peegeldab Eestit

2 min lugemist
FOTO: Kristjan Teedma

Justin Petrone (38) on tuntud kui Eesti elu peegeldav ameeriklane. Kolm tema väikest raamatut on ilmunud ühise pealkirjaga «Minu Eesti», samamoodi vaatab meie tegelikkus vastu tema teostest «Kirju Eestist» ja «Misjonäripoos». Eesti seljas ratsutab ameeriklane ka värskes artiklikogumikus «Peegelmees».

Lugemisel hakkas silma, et humoorikas autor teeb teravmeelseid tähelepanekuid. Tihtipeale kumab läbi tema Ameerika päritolu. Nõnda on huvitav lugeda, mida võõramaalane suudab märgata ja peab vajalikuks kirja panna erinevat sellest, mida paneb tähele Eestis kasvanud ja õppinud kirjamees.

Kaks peategelast

Eesti kõrval on nii vanade kui ka uue raamatu peategelane Justin Petrone ise. Lugeja saab teada tema päritolust, terviseprobleemidest, lastest ja natuke ka abielulahutusest.

Raamatu esimene kolmandik tekitas kõhklust: kas autor teeb nalja oma kehakaalu langetamise ja hea väljanägemise saavutamise nimel ette võetud toitumisharjumuste muutmisega? Aga mida edasi, seda selgemaks saab, et tal on tõsi taga.

Ta loobub magusast ning alkoholi ja kofeiini sisaldavatest jookidest, ta keedab ingverist, küüslaugust ja kookos­­õlist nn nõiajooki. Samas teeb teda murelikuks, et kookospähklite korjamiseks kasutatakse ahve ja sunnitakse neid nagu orje päevast päeva puu otsa ronima. Kole küll! 

Siiski jääb kõige rohkem raamatust meelde Justin Petrone soolestikus vohav pärmseen, mis tekitab talle vaevusi, kusjuures puuksutamine on neist kõige leebem.

Ausad kirjapanekud

Niisuguste intiimsuste kirjapanek lubab arvata, et autor ei taha midagi varjata. 

See lubab tema väiteid ja arvamusi lugemisel vastu võtta usalduslikult ka siis, kui teemad ulatuvad kaugemale isiklikust soolestikust, näiteks Arvo Pärt, Toomas Hendrik Ilves ja teised presidendid, Andrus Ansip, Eesti Vabariigi lühiajalugu endise abikaasa vanaisa elu taustal, eestlaste lõunamaa, eesti keel ja teised keeled, Viljandi folk jpm.

Mitmel korral märgib Justin Petrone, et ta on kirjanik, ja mitut puhku mainib, et ta on geenitehnoloogia ajakirjanik või lihtsalt teadusajakirjanik. Küll oleks vahva lugeda eestikeelse kogumikuna ka tema teaduslugusid.

Seotud lood
18.11.2017 21.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto