Sisukord
Muusika
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Reigo Ahven tahab luua New Yorki Eesti kultuuriesindust

4 min lugemist
Eesti Muusikaauhindade õhtujuht on trummar Reigo Ahven. Pilt on tehtud Tallinnas Tatari tänava klubis Philly Joe's. FOTO: Rene Jakobson

Reigo Ahvena plaan on ambitsioonikas: komandeerida Tallinna džässiklubi Philly Joe’s aastaks-pooleteiseks Manhattanile ja teha sealsest klubist Eesti Vabariigi 100. sünniaastal New Yorgis meie kultuuri (ja ettevõtluse) saatkond.

1. jaanuaril nelja-aastaseks saav džässiklubi Philly Joe’s asub otse Tallinna südames Vabaduse väljaku naabruses Kawe Plaza taga. Paljudele on ta ent seni täiesti tundmatu paik, sest sinna minekuks peab teadma, et klubi leiab õue pealt keldrist. «Kõik ei peagi seda teadma,» arvab üks klubi omanikke, löökpillimängija Reigo Ahven. «Aga need, kes teavad, tulevad siia uuesti tagasi.» Ning mitte üksnes publik, vaid ka džässmuusikud kogu maailmast.

Tallinnas klubi avades olid Ahvenale eeskujuks Manhattani džässibaarid, nagu Village Vanguard, mis samuti sügaval keldris elamusi pakub. «Need kõik on analoogklubid nagu meiegi oma,» ütleb Ahven, kes näib armastavat sõna «analoog», ta kordab seda üsna sageli. Lahtiseletatult: ei midagi kõrgtehnoloogilist – väike ruum, väike lava, live-muusika, suurema võimenduseta, ning publik ja muusikud peaaegu koos, nagu džässiklubides alati on olnud.

Tuleva aasta 2. jaanuaril kustutatakse Kawe Plaza taguses 80 inimest mahutavas õdusas saalis aga lõplikult tuled. Hoone, kus baar tegutseb, müüdi maha ja seal avatakse hotell. Reigo vaatab nüüd aga sinnapoole, kust ise kunagi inspiratsiooni sai: veebruari lõpus plaanib ta Philly Joe’si pop-up-baari avada Manhattanil. Päris ajutine pop-up see muidugi ei tule, sest klubi tegutseks vähemalt aasta, ehk isegi poolteist. «Siis tulen kindlasti tagasi, sest lapsed peavad Eesti koolis käima ja eestikeelse hariduse saama,» on Ahven veendunud.

New Yorgis on plaan selline: üürida ruumid Manhattanil (trendikas Tribeca naabruskonnas on need juba leitud) ja sisustada need Eesti arhitektide kavandite järgi Eesti mööbliga. Aknale tuleb suur videoekraan, mis loob virtuaalse silla Eestiga. («Kui keegi meie külastajatest otsustab aknal nähtud pildi ajel Eestisse sõita, on see meie võit – need otsused langetatakse tänapäeval murdosa sekundi jooksul,» ütleb Ahven.)

Reigo Ahven Tallinnas Tatari tänava klubis Philly Joe's. FOTO: Remo Tõnismäe

Samas pakutakse Eesti parimate restoranide toite ja suuresti Eestist toodud toorainest. Aga mitte ainult. «Kõige värskemaid porgandeid ei ole meil ju mõtet sisse lennutama hakata, vaid osta need ikkagi kohalikelt farmeritelt,» seletab muusikaärimees. Just nii kavatsetakse teha ka muusikaga: Eestist saabuvate muusikute jaoks on meie lava alati lahti, aga et õhtust õhtusse rahvast saali saada, hakkavad peamised esinejad olema ikkagi New Yorgi oma ja ka maailma džässitipud.

«Ma ise tunnen juba vähemalt sadat maailma džässi parimat, küll osa neist meilegi esinema tuleb,» märgib Ahven. «Aga me tõesti ei taha aknale panna silti «Estonia», sest see seaks liiga kindlad raamid. Aknale kirjutame «Philly Joe’s», mis on ameeriklastele kutsuvam.»

Tallinna ja varsti siis ka New Yorgi baari nimi on kummardus džässi legendaarsele löökriistamehele, kelle kodanikunimi oli Joe Jones. Kuna sama nimega muusik juba oli džässilaval, otsustati, et vanemast tegijast saab Papa Joe ja noorem, Philadelphiast pärit mees on Philly Joe.

Eelmisel aastal oli Ahven Saksamaal muusikamessil ja seal otsisid ta üles Ameerika muusikud, kes olid siirad tänulikud Philly-mehele seesuguse auavalduse eest. «Ja et Ameerika patendiameti info järgi ei ole riigis teisi samanimelisi baare, tuleb New Yorki «Philly Joe’s» Tallinnast», räägib Ahven õhinal, luues haaravalt pildi eesti kultuurisaarekesest New Yorgis.

Otsustan kerisele jääd visata, meenutades talle, et New Yorgis armastatakse pööraseid ideid enamasti vaid siis, kui need ka suurt raha sisse toovad. «Cash is king» («sularaha on kuningas») on kuldreegel, mis maksab ka siis, kui baariruumide omanik on suur džässifänn. Lõpuks ootab ta ikkagi üürimakset ning see ei ole väike.

«Jahmusin ka ise algul, kui kuulsin, mida Manhattanil üüriks küsitakse,» tunnistab Ahven. Esmalt pakuti talle üht ruumi sõbrahinnaga ja see oli 12 000 dollarit kuus, mis tundus hullumeelne. Ringi vaadates sai ta aru, et see oligi, jah, sõbrahind. Sihikul olevate klubiruumide eest hakatakse maksma kümneid tuhandeid kuus. Seepärast ongi oluline, et publikumagnetitena oleksid laval maailma džässitipud, kelle muusikat ümbritseb siis kõik Made-in-Estonia. Et sama maja keldris juba tegutseb džässiklubi, ei ole see džässipublikule tundmatu aadress ning kaks klubi saavad oma programmme ja esitusaegu koordineerima hakata, mis on suur pluss.

Ahvena projektil on tegelikult väga ameerikalik joon: selle peafinantseerijatena näeb ta oma toodangut New Yorki viia soovivaid Eesti firmasid, kellele oleks baar hindamatu reklaamivõimalus. Eesti riigilt on ta küll ka toetust küsinud ja jaatavaid vastuseidki saanud, kuid EASi ja teised riiklikud panused kavatseb ta panna reservfondi, mis avatakse üksnes juhul, kui baar oma käibest tõesti arveid kiirelt maksta ei suuda.

«Ei, und ma selle projekti tõttu kaotanud ei ole ega ärka öösel mõttega, et milline hullumeelsus,» ütleb trummipulki kindlalt käes hoidma harjunud Ahven. «Proovima peab. Ja New York on minu jaoks olnud alati selline koht, mis annab otsekui teraseproovi, näidates, kui tugev tegelikult oled.»

Tallinna kultuuripildist Philly Joe’s uuest aastast siiski päris ära ei kao – silmapiiril on uued ruumid. Ja huvitavaid plaane jätkub veelgi, näiteks rõhutada Eesti kübervõimekust. «Me ise sageli siin ei saagi aru, milline maine meil maailmas selles vallas on,» leiab Ahven, kes kavatseb luua interneti vahendusel Tallinna ja New Yorgi vahele džässisildu.

Õhtune kontsert Tallinnas oleks Manhattanil hea pärastlõunane kuulamine. «Ja kui New Yorgis täielikult lõpetame, on Philly Joe’s täiega tagasi Tallinnas,» lubab Ahven. «Maailma džässiringkondades on seda nime juba otseselt ikkagi Eesti pealinnaga seostama hakatud.»

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto