Sisukord
Kultuur
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (22) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (9) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (32) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (19) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (4) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tähesärases lasteraamatus kohtub rõõm tõsidusega

1 min lugemist
Osa joonistusest, mis illustreerib luuletust «Tähesära» samanimelises Heiki Vilepi raamatus. FOTO: Kuvatõmmis

​Heiki Vilepi uusimat raamatut «Tähesära» tutvustades tuleb alustada tõsisel toonil. Tõsidust on 25 luuletuse hulgas küll vähe, kuid teose päris alguses on napid read, mis teevad lausa kurvaks. Nimelt on autor pühendanud raamatu üheksa-aastasele lapselapsele Eva-Mariale, kes hukkus oktoobri alguses Lähte lähedal liiklusõnnetuses.

Surm on teemaks värsikogu nimiluuletuses, kus laps uurib, kuhu läheb ema pärast surma. Tõsimeelne, kurb ja ilus. Mõtlik ja tõsine, aga samal ajal helge on ka luuletus «Jõulurahu». Kuid tooni annavad Vilepi uusimas raamatus siiski lust ja rõõm koos õpetlike ivadega ning värsside looja ei karda neidki sõnu, mida tõsimeelsed pedagoogid väldivad.

Näiteks luuletuses «Härrasmees» käib tegevus saunalaval. 

Poeg küsib isalt, kas härrasmees on see, kes kannab lipsu. «Poja, lips ei ole tähtis, sorav jutt vist pole ka. Härrasmehed saunalaval salaja ei pussuta,» vastab isa.

Kõige naljakam tundub siinsete ridade kirjutajale luuletus «Bluus», kus loomad otsustasid teha ansambli. Ja kohe tuli ka kontsert, kus «ööbik laulis, rähn lõi trummi, karu jõuras bassi, südantlõhestavaks sooloks venitati kassi» ja mis «lõppes kähmlusega, tehti palju kära, elevant sai pasunasse, lammas pöeti ära». 

Need värsid peaksid loomakaitsjaid küll ajama tagajalgadele.

«Tähesära» tiraaž valmis läinud nädala keskel. Samal päeval teatas Tartu linnavolikogu, et Indrek Hirv (EKRE) peatas oma volikogu liikme volitused 20. märtsini 2018 ja volikogus asendab teda Heiki Vilep. 

Vastses värsikogus on luuletus «Kratt poliitikuks», kuid lugeja saab kohe aru, et siinkohal ei ole Vilep isiklikku tegevust värsistamisel aluseks võtnud.

 

RAAMAT

Heiki Vilep «Tähesära»

Illustreerinud autor

Kujundanud ja küljendanud Aivo Blum

Tartu 2017

«Tähesära» esikaas. FOTO: Kuvatõmmis
Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto