Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.11.2017
Eesti Edukad vanad ja tundmatud uued: Tallinna linnaosavanemad said paika (2) Reformierakonna armutus sisetülis on vastamisi Pevkur ja Michal (16) Hõre bussiliiklus sunnib tööinimest poes aega surnuks lööma (1) ÜKS KÜSIMUS: Kas tasuta transport maakondades on hea mõte? (1) Maakonnad pannakse tasuta busside fakti ette (1) Majandus Uuest aastast muutub võimsama tööauto kasutamine kallimaks (8) Tankistideks muudetud e-residendid, nime vahetanud kelm, juhtide haihtumine – paljastub üllatav petuskeem (5) Välismaa Bosnia lihunik saab teada kohtuotsuse KOHALIK VAADE. Bosnia noortel sai mõõt täis Juškin: täiemahuliseks vastasseisuks USAga ei jätku Venemaal raha (3) Venemaalt saabunud tuumapilve allikas on siiani mõistatus Venemaa lähenemiskatsed Kuubale muutuvad aina jõulisemaks Arvamus Erkki Bahovski: pantvangis toimetaja Lugeja kiri: Jüri Ratas eksib – alkohol on esmatarbekaup! (13) Uwe Gnadenteich: liiga noor ja mujalt pärit (1) Juhtkiri: torm Saksamaa poliitika veeklaasis Edasi 1980. aastal: külas käis endine dessantlane Mari Järvelaid: «ma olen laisk» Kultuur Sein klassikalise balleti ja kaasaegse tantsu vahel? Kaks vanameest valel ajal vales kohas Hulkurite reiv küpressimäe jalamil Sport Andres Sõbra korvpallikommentaar: Eesti koondise edu sõltub tagaliinist Kas 2003. aasta NBA meister saab Varraku asemel Kalev/Cramo peatreeneriks? Blogi: Juventus hoidis Barcelona kuival, United sai üllatuskaotuse Tallinn Edukad vanad ja tundmatud uued: Tallinna linnaosavanemad said paika (2) Kodu Galerii: ühe Eesti pere aastaid valmimist oodanud taluköök (2) Tartu Hävimisohus olnud tõugja populatsioon hakkas teadlaste abil kosuma Riik loob uue seaduse jõul ühistu igasse kortermajja (4) Kitarrisangar Jimi Hendrix elab oma lugudes edasi Firmad jagavad õppimise innustuseks stippi Millisena kirjeldab koalitsioonilepe teile Tartu tulevikku? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uwe Gnadenteich: liiga noor ja mujalt pärit

2 min lugemist
Uwe Gnadenteich FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Keskerakond tegi teisipäeval teatavaks linnaosavanemate kandidaadid, mille peale läks sotsiaalmeedias kohe andmiseks: enamik kandidaate on liiga noored ja pole üldse kohalikud. Tegelikult pole noored linnaosavanemad sugugi keskerakondlik kaubamärk.

Nii näiteks kutsus 1997. aastal Koonderakonna ridades linnapeaks saanud Ivi Eenmaa Tallinna kesklinna valitsust juhtima 27-aastase parteitu kinnisvaramaakleri Hannes Kuhlbachi, kes tagatipuks elas Keilas. Aasta varem olid avalikuks tulnud legendaarsed vanalinna korteritehingud, kuhu oli segatud isegi linnapea, rääkimata kesklinna vanemast ja tema asetäitjatest. Kuhlbach suutis määritud mainega ametnikest suurema kärata vabaneda ja juhtida linnaosa valitsust ilma skandaalideta.

Reformierakondlane Taavi Rõivas sai Haabersti linnaosavanemaks 25-aastaselt, olnud enne seda rahvastikuministri nõuniku-büroojuhataja ametis. Tema parteikaaslane Remo Holsmer tõusis 24-aastaselt Kristiine linnaosavanemaks. Holsmeri varasem töökogemus piirdus ühe aastaga abilinnapea nõuniku ametis. Mõlemad said hoolimata noorusest ja vähestest kogemustest oma tööga hakkama.

Tollane keskerakondlane Rainer Vakra sai Nõmme linnaosavanemaks 24-aastaselt, reformerakondlane Urmas Paet oli Nõmme vanemaks saades 25 ja Hanno Pevkur 26. Tõsi küll, nemad kõik on Nõmme elanikud. Ja valimistulemuste põhjal võib arvata, et nad said oma tööga hästi hakkama. Nii nagu ka eelmainitutega sarnaselt Nõmmelt riigikokku läinud Tiit Terik.

Seevastu ei ole Nõmme valijad kuigi kõrgelt hinnanud pisut vanemate ja kogenumate Nõmme linnaosavanemate saavutusi. Ei Erki Korp ega Tiia-Liis Jürgenson hiilanud erilise häältesaagiga.

Nüüd pannakse Nõmmet juhtima 26-aastane naisterahvas, ja juba kostab pirisemist. Kui pirisejatelt küsida, keda nemad eelistaksid, siis vaevalt sealt selget vastust tuleks. Ja muidugi see vana jutt, et jälle keegi, keda rahvas pole valinud. Sellega on nii: äsja ülisuure häältesaagiga abilinnapea ametisse asunud Tõnis Mölder sai enne Pirita linnaosavanema ametikohta valimistel vaid 41 häält. Partei pani ta aga linnaosavanemaks ja isegi kõiketeadev Google ei näita tema kohta midagi kompromiteerivat.

Mis haridusse puutub, siis näiteks 12 aastat tagasi juhtis Mustamäe linnaosavalitsust keskhariduseta inimene. Tõsi küll, tollase Rahvaliidu poliitiku ametiaeg kestis vaid neli kuud. Sellised kurioosumid on tänapäeval loodetavasti välistatud.

Pisut kummaline on kuulata, kuidas keegi räägib 21. sajandil täiesti tõsiselt sellest, et linnaosavanemaks sobib vaid inimene, kes elab vastavas linnaosas. Eriti just Nõmmelt kostab hääli, et seal peaks sõnaõigus olema vaid neil, kes seal terve elu elanud. Aga ei ole nii. Võtke või jätke.

Seotud lood
21.11.2017 23.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto