Sisukord
Uudised
Tänane leht
22.11.2017
Eesti Edukad vanad ja tundmatud uued: Tallinna linnaosavanemad said paika (2) Reformierakonna armutus sisetülis on vastamisi Pevkur ja Michal (16) Hõre bussiliiklus sunnib tööinimest poes aega surnuks lööma (1) ÜKS KÜSIMUS: Kas tasuta transport maakondades on hea mõte? (1) Maakonnad pannakse tasuta busside fakti ette (1) Majandus Uuest aastast muutub võimsama tööauto kasutamine kallimaks (8) Tankistideks muudetud e-residendid, nime vahetanud kelm, juhtide haihtumine – paljastub üllatav petuskeem (5) Välismaa Bosnia lihunik saab teada kohtuotsuse KOHALIK VAADE. Bosnia noortel sai mõõt täis Juškin: täiemahuliseks vastasseisuks USAga ei jätku Venemaal raha (3) Venemaalt saabunud tuumapilve allikas on siiani mõistatus Venemaa lähenemiskatsed Kuubale muutuvad aina jõulisemaks Arvamus Erkki Bahovski: pantvangis toimetaja Lugeja kiri: Jüri Ratas eksib – alkohol on esmatarbekaup! (13) Uwe Gnadenteich: liiga noor ja mujalt pärit (1) Juhtkiri: torm Saksamaa poliitika veeklaasis Edasi 1980. aastal: külas käis endine dessantlane Mari Järvelaid: «ma olen laisk» Kultuur Sein klassikalise balleti ja kaasaegse tantsu vahel? Kaks vanameest valel ajal vales kohas Hulkurite reiv küpressimäe jalamil Sport Andres Sõbra korvpallikommentaar: Eesti koondise edu sõltub tagaliinist Kas 2003. aasta NBA meister saab Varraku asemel Kalev/Cramo peatreeneriks? Blogi: Juventus hoidis Barcelona kuival, United sai üllatuskaotuse Tallinn Edukad vanad ja tundmatud uued: Tallinna linnaosavanemad said paika (2) Kodu Galerii: ühe Eesti pere aastaid valmimist oodanud taluköök (2) Tartu Hävimisohus olnud tõugja populatsioon hakkas teadlaste abil kosuma Riik loob uue seaduse jõul ühistu igasse kortermajja (4) Kitarrisangar Jimi Hendrix elab oma lugudes edasi Firmad jagavad õppimise innustuseks stippi Millisena kirjeldab koalitsioonilepe teile Tartu tulevikku? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riik loob uue seaduse jõul ühistu igasse kortermajja

3 min lugemist
Ühe asumina, kus ühistuid on loodud väga vähe, tõi Eesti korteriühistute liit välja Tartus Tulbi tänavas asuva kortermajade rühma. Uuest aastast loob riik neile ühistud, mida elanikel tuleb endil hakata juhtima. FOTO: Kristjan Teedema

Paljusid Eesti kortermaju, kus seni pole ühistut loodud, ootab uuest aastast ees suur muudatus. Nimelt jõustub uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus ja kui seni polnud elanikud pidanud ühistu loomist vajalikuks, siis uuest aastast loob neile ühistu riik ise.

Sellise muudatusega soovib seaduseandja parandada korter­elamute haldamist ja kehtestada kõigis neis samad reeglid. Asjatundjad peavad iga korter­elamu juurde juriidilise keha tekkimist asjaajamise suhtes mõistlikuks, kuid tõdevad, et ühistu juhatustesse pole liikmeid leida just lihtne.

Valitsemine ühtsemaks

Kui majas on juba korteriühistu olemas, ei too seadusemuudatus endaga kaasa suuri muutusi. Ühistu põhikiri ja nimi tasuks siiski üle vaadata, soovitas Eesti omanike keskliidu juhatuse esimees notar Priidu Pärna.

Veidi alla pooltes Eesti kortermajades aga ühistu puudub ja neile loob riik need nüüd tasuta, annab mittetulundusühingule nime ja kannab selle registrisse.

Miks seda vaja on? «Ühistu on võimalus, mitte õnnetus,» rõhutas Pärna. Ühistuta peaksid elanikud ise ükshaaval sõlmima kõiki teenusepakkujate üldlepinguid, sõnas ta. Riik aga soovib viia kortermajade juhtimise ühtsetele alustele. Muu hulgas pole uuest aastast ka kinnisvaraarendajail enam võimalik arendusprojekte teha, ilma et kortermaja juurde oleks loodud ühistu.

Kogemus näitab, et ilma ühistuta kulgeb kortermaja juhtimine senikaua hästi, kuni inimesed ei lähe omavahel tülli.

Kui majas on kuni 10 korteriomandit või kuuluvad kõik korteriomandid ühele isikule, siis ei pea omanikud juhatust valima ja registrit teavitama, selgitas Pärna. Korteriomanikud esindavad ühistut sel juhul ühiselt või mõnele omanikule antud volikirja alusel. «Soovitav on siiski ka väikestes majades juhatus valida ja see registrisse kanda,» märkis Pärna.

Ta rõhutas samas, et kuni 10 korteriomandiga elamu ühistu võib pidada kassapõhist raamatupidamist ja ei pea esitama majandusaasta aruannet juhul, kui juhatust pole registrisse kantud.

Ühistut ei looda, kui kinnistu on kaasomandis. Kui maja haldamiseks olid korteriomanikud varem nimetanud valitsejaks haldusfirma või kellegi omanikest, siis uuel aastal satub too selles majas automaatselt juhatuse ülesannetesse.

Seadusemuudatuste ja nende nüansside tutvustamiseks on omanike keskliit juba korraldanud üle Eesti hulga infotunde. Mõned on veel ka tulekul. Küsimuste korral ja lisainfo saamiseks soovitatakse pöörduda keskliidu poole e-kirjaga omanikud@omanikud.ee või helistada telefonil 642 7020.

Ehkki paljudele võib ühistu tulek tekitada muremõtteid, on selles palju häid momente, leidis Eesti korteriühistute liidu lõuna regiooni esinduse juhataja Dagmar Mattiisen. «Inimesed kardavad, et mis nüüd saab, ja algus võibki olla natuke raske, aga ajapikku teeb see elu lihtsamaks,» kinnitas ta.

Kogemus näitab, et ühistuta kulgeb kortermaja juhtimine senikaua hästi, kuni inimesed ei lähe omavahel tülli. Paraku kipub ikka mõni elanik jääma võlgu või on kellegagi seotud mõni teine probleem. Võlgnikult on raha kätte saada väga keeruline, eriti siis, kui omavahelisi kokkuleppeid pole sõlmitud seaduste järgi, märkis Mattiisen.

Tartus on korteriühistuid vanemates majades loodud aktiivselt, kuid uuemates majades kasutatakse pigem haldusteenust ja ühistuid pole. Kinnisvarafirmad eelistavad pärast maja valmimist ja korterite müümist jääda kas ise või tütarfirma kaudu maja haldajaks, sest haldusteenus on nende leib.

Paarsada maja

Mattiiseni sõnul pole Emajõelinnas praegu ühistut umbes paarisajas, peamiselt uuemas majas. Ühelt poolt on uuemad korterelamud atraktiivsemad noortele, sest neisse eluaseme soetamiseks saab kergemini laenu. Teisalt on näha, et nooremad inimesed ei soovi enam ühistuga tegeleda.

Pankade laenupoliitika soodustab uuselamuid, ja see omakorda muudab raskemaks vanemate kortermajade olukorda, sest need entusiastlikud inimesed, kes omal ajal ühistu lõid, hakkavad vanemaks jääma, nentis Mattiisen. Ka Tartus on tema sõnul ühistu juhatustesse väga raske inimesi leida, rääkimata väiksematest kohtadest.

Seotud lood
21.11.2017 23.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto