K, 28.09.2022

Edukad vanad ja tundmatud uued: Tallinna linnaosavanemad said paika

Edukad vanad ja tundmatud uued: Tallinna linnaosavanemad said paika
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Linnapea Taavi Aas koos tulevaste linnaosavanematega.
Linnapea Taavi Aas koos tulevaste linnaosavanematega. Foto: Mihkel Maripuu

Kui Postimees küsis paari nädala eest Taavi Aasalt, miks kutsuti linnavalitsusse roheliste esindaja ning IRLi Tartu linnapeakandidaat, et kas oma erakonnas võimekaid inimesi pole, vastas Aas, et küll jõuab kätte ka omade aeg. Nüüd jõudiski.

Oma senises ametis jätkavad kolm linnaosavanemat: Maria Jufereva Lasnamäel, Raimond Kaljulaid Põhja-Tallinnas ja Marek Jürgenson Haaberstis. Neil kõigil on viimastelt valimistelt ette näidata korralik häälesaak.

«Kaljulaidil oli võimalus mõelda, mis positsioonil ta tahaks jätkata, ja kuna ta otsustas jätkata Põhja-Tallinna vanemana, siis see võimalus talle ka anti, sest tema tulemus valimistel oli muljet avaldav. Eriti arvestades seda, et ta polnud oma ametis kuigi kaua, aga suutis ometi leida väga hea kontakti linnaosa elanikega ja saavutada hea tulemuse,» rääkis Aas.

«Jufereva on juba kogenud linnaosavanem ja tegi valimistel samuti hea tulemuse. Nii et tema jätkamine Lasnamäel on igati õigustatud. Jürgenson on linna süsteemis olnud pikalt eri ametikohtadel ja teinud viimastel aastatel väga head tööd Haaberstis, mida ka valijad on märganud ja teda selle töö eest tunnustanud,» lausus Aas.

«Mustamäe linnaosa vanema kandidaat Lauri Laats on varemgi olnud Mustamäe vanem. Ei midagi vapustavalt uut, aga ta läheb linnaossa ikkagi uute mõtete ja ideedega,» kiitis linnapea.

Kristiine linnaosa vanema kandidaat Jaanus Riibe on olnud pikalt Lasnamäe linnaosavanema asetäitja ning ka linnaosavanema kohusetäitja. «Riibe on tegelenud sisuliselt Tallinna suurima linnaosa juhtimisega, nii et kogemusi on tal piisavalt. Leidsime, et tal on aeg edasi liikuda ja asuda juhtima Kristiine linnaosa,» lausus linnapea.

«Grete Šillis on hariduselt jurist. Töötanud Keskerakonna fraktsiooni juures riigikogus, viimasel ajal olnud riigikogu aseesimehe nõunik,» tutvustas Aas Nõmme linnaosavanema kandidaati.

«Tulevane Pirita linnaosa vanem Alina Tubli elab Pirital ning on Pirital ka töötanud, nii et Pirita oludega kursis. Ma arvan, et ta suudab edukalt edasi viia seda tööd, mida on teinud varasemad linnaosavanemad,» lausus Aas.

Kesklinna vanema kandidaat Vladimir Svet on Aasa sõnul ühtepidi Keskerakonnas vana olija, teistpidi uus. Nimelt pidi Svet õiguskantsleri kantseleisse tööle asudes parteist välja astuma.

Aasa sõnul on Lasnamäe linnaosakogu linnaosavanema kandidaadi juba heaks kiitnud ning seetõttu nimetatakse Jufereva tänasel linnavalitsuse istungil ametisse. Teised on esialgu vaid linnaosavanema kandidaadid, kelle peavad heaks kiitma ka linnaosakogud, kuid sealtpoolt tõenäoliselt mingeid üllatusi ei tule. Eile saidki kogus poolehoiu Laats (Mustamäe) ja Jürgenson (Haabersti).

Eile õhtul teatasid ka Haabersti ja Mustamäe linnaosavalitsused, et mõlemad linnaosakogud on pidanud oma esimese koosoleku, kus kiideti heaks ka Marek Jürgensoni ja Lauri Laatsi kandidatuurid linnaosavanemate kohtadele.

Jaanus Riibe (31), Kristiine

Jaanus Riibe on kuus aastat olnud Lasnamäe linnaosavanema asetäitja. «Olen lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonna tööstus- ja tsiviilehituse erialal. Kristiinesse võtan kaasa Lasnamäelt saadud suure kogemustepagasi. Kristiine peab jääma roheliseks linnaosaks. Seal on kuus parki, neid kõiki peab edasi arendama. Löwenruh’ pargis pakutakse ka tulevikus tasuta kultuuriüritusi ja vaba aja veetmise võimalusi linnaosa elanikele,» tutvustas ta ennast.

Kristiine linnaosavanema kandidaat Jaanus Riibe.
Kristiine linnaosavanema kandidaat Jaanus Riibe. Foto: Mihkel Maripuu

«Linnaosa peab toetama elanikke ja eelkõige ennetama toimetulekuraskusi. Minu soov on kahekordistada järgmistel aastatel linnaosa heakorra eelarve. Lisaks libedusetõrjele ja puulehtede äraveole kaalume ka oksapurustamisteenuse pakkumist linnaosas. Minu soov on ka see, et huvikool Kullo saaks renoveeritud ja selle juurde rajatud korralik kontserdisaal,» lisas ta.

Grete Šillis (26), Nõmme

Kuulub Keskerakonda alates 2015. aastast. Siiani töötas riigikogu aseesimehe Enn Eesmaa nõunikuna, enne seda oli Keskerakonna fraktsiooni nõunik. Õpib Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistriõppes. Äsjastel valimistel kandideeris Haaberstis ja kogus 24 häält.

Nõmme linnaosavanema kandidaat Grete Šillis.
Nõmme linnaosavanema kandidaat Grete Šillis. Foto: Mihkel Maripuu

«Nõmme on omapärane linnaosa nii keskkonna kui kogukonna poolest. Oluline on see, et oleks hästi korraldatud avalik ruum. Ma hindan kindlasti avatud ja läbipaistvat juhtimist. Soovin, et minuga saaksid arvestada nii ettevõtjad kui palgatöötajad, nii vanad kui noored, nii kortermajade kui eramute elanikud. Soovin oma eelkäijate loodud väärtusi edasi viia ja soovin, et Nõmme saaks oma rohelusega teistele linnaosadele eeskujuks,» rääkis Šillis endast.

Lauri Laats (36), Mustamäe

Endine sotsiaaldemokraat Lauri Laats sai Mustamäe linnaosavanemaks 2009. aastal. Kui sotsid tollasest koalitsioonist lahkusid, astus ta ametist tagasi. 2015. aastal jooksis linnavolikokku kuulunud mees Keskerakonda üle ja määrati linnavolikogu palgaliseks aseesimeheks.

Mustamäe linnaosavanem Lauri Laats
Mustamäe linnaosavanem Lauri Laats Foto: Mihkel Maripuu

«Hakkame töötama erakonna tegevuskava ja programmi «Positiivne Tallinn» järgi. Mustamäe prioriteedid on heakord, kvartalisisesed teed, parkimisprobleemide lahendamine. Aastavahetuse paiku avame Mustamäel uue polikliiniku, järgmisel aastal suure veekeskuse. On plaanis renoveerida veel kaks korda tegemata kooli, alustada lasteaedade renoveerimisega. Kõik pargid tuleb korda teha,» lubas Laats.

Maria Jufereva (38), Lasnamäe

Endine ajakirjanik ning Tartu Ülikooli ja Tallinna ülikoolide õppejõud Maria Jufereva sai Lasnamäe linnaosavanemaks 2015. aasta sügisel, kui eelmine linnaosavanem Olga Ivanova valiti riigikokku.

Maria Jufereva-Škuratovski.
Maria Jufereva-Škuratovski. Foto: Tairo Lutter

«Olen sellel kohal olnud kaks aastat ja võin kinnitada, et olen asjadega kursis. Tahan jätkata samas suunas. Parkimisprobleemide lahendamine, kvartalisiseste teede remont ja kindlasti parkide arendamine. Lasnamäel on palju tühermaid, mida oleks vaja korrastada,» rääkis ta.

Raimond Kaljulaid (35), Põhja-Tallinn

Kunagine Edgar Savisaare nõunik, endine reklaamiettevõtja Raimond Kaljulaid sai Põhja-Tallinna vanemaks pärast eelmise linnaosavanema Karin Tammemäe tagandamist 2016. aasta alguses.

Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid.
Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid. Foto: Mihkel Maripuu

«Põhja-Tallinnas on olnud tugev, uuendusmeelne ja aktiivne meeskond ja mul on hea meel, et see meeskond sai võimaluse jätkata. Oluline märksõna on kindlasti kaasamine, nii asumiseltside kui opositsiooni kaasamine, eriti olukorras, kus Keskerakond on linnaosakogus kerges vähemuses. Pelgulinna ja Kalamaja liiklus- ja parkimisküsimused, Vana-Kalamaja tänava uuendamise projekt, Balti jaama ümbruse korrastamine, mereääre jätkuv avamine, Stroomi uus rannahoone, uus sotsiaalkeskus ja polikliinik. Koplis parkide edasine korrastamine,» loetles Kaljulaid tegemist ootavaid töid.

Vladimir Svet (25), Kesklinn

Varem Keskerakonda kuulunud Vladimir Svet on juhtinud Tallinna noortevolikogu ja töötanud mitu aastat Kesklinna valitsuses. Möödunud aastal asus juristiharidusega mees tööle õiguskantsleri nõunikuna ning sellega seoses lahkus Keskerakonnast.

Kesklinna vanema kandidaat Vladimir Svet.
Kesklinna vanema kandidaat Vladimir Svet. Foto: Mihkel Maripuu

«Minu prioriteedid on lapsed, liiklus ja linnaruum. Viimased poolteist aastat olen tegelenud laste õigustega ja perekonnaõigusega ja selle valdkonna probleemidega. Linnaosavalitsus on see koht, kus peab tegema kõige rohkem tööd ja kus saab midagi ära teha nii laste kui perede jaoks. Ma ei räägi lastekaitsetöötajate reageerimisest, ma räägin ennetamisest. Sellest, et lapsed ja nende vanemad tunneksid ennast turvaliselt. Et neil oleks midagi teha mitte ainult vanalinnas või südalinnas, vaid ka teistes asumites,» lausus ta.

«Kesklinna elanikke ootab ees palju muutusi: Reidi tee, Peatänav, Gonsiori tänav. Need muutused puudutavad nii jalakäijaid, jalgrattureid kui ka autojuhte ja ühistranspordi kasutajaid. Tuleb tagada, et kõik saaksid aru, mis muudatused ja miks toimuvad ning millised on elanike võimalused mõjutada neid muutusi ja osaleda nende elluviimisel. Leida uusi võimalusi, et ühistransport oleks tõhusam, et jalgrattateed areneksid, et kesklinnas saaks rohkem jalgrattaga liikuma hakata. Ma ise ei oska rattaga sõita ja võtan endale üheks eesmärgiks hakata seda tegema,» lisas ta.

Alina Tubli (28), Pirita

Peaminister Jüri Ratase senine nõunik Alina Tubli on Keskerakonna liige olnud aastatel 2011–2013 ning alates 2016. aastast. Tema tähelend meedias algas skandaaliga, kui avalikkuse ette jõudis tema inetu kõnepruuk erakonnakaaslaste kohta sotsiaalmeedias. Tubli palus vabandust ning astus erakonna noortekogu juhi ametist tagasi, kuid jätkas tööd valitsusjuhi nõunikuna. Varem on ta töötanud Pirita linnaosavalitsuses ja Tallinna botaanikaaias.

Pirita linnaosavanem Alina Tubli.
Pirita linnaosavanem Alina Tubli. Foto: Mihkel Maripuu

«Lahkun oma praeguselt töökohalt natuke raske südamega. On olnud väga huvitav ja motiveeriv töötada peaministri büroos. Aga väga tore ja ka suur väljakutse on minu jaoks Pirita, mis on minu kodulinnaosa. Minu jaoks on see kõige toredam linnaosa, kus on kõige toredamad inimesed. Luban kindlasti jätkata eelkäija Tõnis Mölderi head tööd. Ja kuulata linnaosavalitsuse töötajad, samuti linnaosakogu liikmeid ja kindlasti ka linnaosa elanikke. Arvan, et Pirita elanike peamised mured ja samas ka ettepanekud võtab väga hästi kokku Tallinna positiivne programm, mille raames tehti sel kevadel küsitlus. Näiteks lasteaiakohtade puudus, mille loodetavasti lahendab Kose lasteaia ehitus. Kui sellest ei aita, siis saab mõelda Padriku lasteaia juurdeehitusele,» lubas ta.

Marek Jürgenson (40), Haabersti

Jürgenson on varem juhtinud kesklinna valitsust ja Tallinna ettevõtlusametit ning on alates 2011. aastast olnud Haabersti linnaosavanem.

Riigikogu liige Marek Jürgenson.
Riigikogu liige Marek Jürgenson. Foto: Mihkel Maripuu

«Lihtne on arvata, et vana olijana on hea Haaberstisse tagasi minna, aga töö, mis ees ootab, saab olema väga raske, sest elanike ootused on suured. Praegu käib Haabersti sajandi ehitusprojekt, Haabersti liiklussõlme ehitus, mis edeneb hästi. Probleemid on parkimine Õismäel ja Järveotsa piirkonnas, millega tuleb tõsiselt tööd teha. Kindlasti tuleb edasi tegeleda asumiseltsidega. Nii Veskimetsa kui Kakumäega, tuleb rohkem tähelepanu pöörata Tiskrele. Problemaatilisi kohti on Tiskre ja Astangu bussiliikluses. Õismäe sümbol on tiik, mis ootab parendustööd. Samuti ootavad Õismäe elanikud investeeringuid Harku järve randa,» rääkis ta.

Märksõnad
Tagasi üles