Sisukord
Arvamus
Postimees
25.11.2017
Eesti Elmar Vaher usaldusest, naabritest ja traditsioonilise pere kaitsest (26) Seadusemuudatuse toonud pere ema pärjati tiitliga (12) Abilinnapead tutvusid tunneli projektiga Karude peod ühekorraga Andreas Lehmann - tabas K-punkti Alar Varrak - liiga hea südamega mees Välismaa Kardetud skandaali asemel lõppes tippkohtumine naeratustega Majandusteadlane näeb idapartnerite tulevikku süngetes toonides Liibüast on saanud seadusetu orjarannik (21) Ratas ja Mikser: idapartnerlus pole laienemispoliitika Christian Lindner - Saksamaa poliitkaosesse kukutanud liberaal Arvamus Postimees 1995. aastal: kallis viiul ununes auto katusele ja kadus Mihhail Lotman: lihtne riik (49) Eero Epner: meie ja riik (22) Juhtkiri: õppetund, mis tuli Albaaniast (1) Marti Aavik: vandenõu viina ja õllega (2) Daniel James Colli veste: miks ma siin olen? (10) EKI keelekool: riik ja rikkus Kultuur Daniel James Colli veste: miks ma siin olen? (10) Eero Epner: meie ja riik (22) EKI keelekool: riik ja rikkus Sport Mart Soidro: kui vaim on väeti, kas keha on terve? Äkki lõppeb jõud õlgade juures ära? (2) Mart Seim on kõva, konkurendid ülikõvad Iisrael sai USA toel Eestist jagu (1) Tarbija Must reede on haaranud ka Eesti (1) Kuidas erineb vinguandur suitsuandurist? (1) AK Mitu luuletust mahub vabariigi juubelisse? Vikerkaar loeb. Uus vana Eesti ajalugu Väärikas kingitus vabariigi sünnipäevaks Lydia Koidula igavene taastulek (3) Üks karikatuur võib öelda rohkem kui sada uudist (3) Matti Maasikas: ametnik – riigi juht, kaval kammerhärra või tölp sulane? (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: kaitseväe hea maine nimel (1) Andres Adamson: Maanõukogu suveräänsuskuulutusest iseseisvusdeklaratsioonini (2) Arter VIDEO: Hei, maakas, sa oled moes! Elina Reinold: kõike, mis kirja pandud, ei saa võtta tõe pähe Neljarattaline versus neljajalgne ehk Kuidas Newton Nissanit katsetas Justin Petrone: november nagu unenägu (1) Juudi köögi noodid Matkaja raske elu läheb tasapisi kergemaks Kanepi ja Kontaveit - kütkestav kahevõitlus Estraadilauljast hotellihaldjaks Moskva talent tuli uude koju. Eestisse Kaks head põhjust: Volkswagen T-Roc ja Polo sihivad oma klassi tippu VIDEO: Topeltlõug? Dogipõsed? Näovõimlemine pühib need minema Katastroof koidab! Kas tõesti? (3) Filmiarvustus "Mõrv Idaekspressis": kaks pinevat tundi mõrvarongis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: kaitseväe hea maine nimel

2 min lugemist

Võidupühal möödus 20 aastat päevast, mil Kaitseväe Lahingukoolis Meegomäel Võrumaal reservohvitseride I ja II kursuse läbinud 25 entusiastlikku reservohvitseri asutasid Eesti Reservohvitseride Kogu (EROK).

Vabatahtlike reservohvitseride kursustele kogunesid enamikus 28–40-aastased mehed, kes olid läbinud sundajateenistuse Nõukogude armees või saanud väljaõppe ülikoolide juures sõjalise õpetuse kateedrites. Asutajate hulgas olnud tuntud inimeste, riigiametnike ja seltskonnategelaste osalemise ja nende emotsionaalse häälestatusega loodeti kaitseväeteenistuse vastu tekitada enam huvi ja selle mainet ühiskonnas tõsta.

Huvitav on nüüd, mil Eesti Reservohvitseride Kogu (EROK) koondab üle 350 tegev- ja 38 toetajaliikme, heita pilk asutajaliikmete nimekirjale. Sealt leiab Kaido Pihlakase, Tõnis Arro, Lauri Einre, Jaanus Pikani, Arti Hilpuse, Olari Koppeli, Eerik-Niiles Krossi, Madis Millingu, Üllar Talviste, Peeter Tali, Vallo Toometi, Aavo Koka, Indrek ja Kaarel Tarandi jpt nimed.

Üldkoosolekuni oli ametis ajutine juhatus ning valmistati ette ühenduse põhikirja.

EROK kogunes oma esimesele üldkoosolekule Sakala keskusesse 29. novembril 1997.  Mittetulunduslikku EROKsse kuulumine oli vabatahtlik ja kinnitatud põhikirja järgi sobis liikmeks vaid see reservohvitser, kes oli andnud Eesti kaitseväe tõotuse.

Oma panuse soovisid anda ka 52 liikme seas olnud eakamad reservohvitserid, veteranid ja soomepoisid. Üldkoosolekul arutleti selle üle, kuidas kaasata reservohvitsere riigikaitsega seotud probleemide lahendamisse ja paremini propageerida noorte seas kaitseväes teenimise tähtsust.

Juhatuse esimeheks valiti vandeadvokaat Kaido Pihlakas ja aseesimeheks lastekirurg Lauri Einre. Juhatuse liikmeteks olid ka loodud 7 toimkonna juhid. EROK olid tervitama saabunud kaitseväe juhataja Johannes Kert ja reservohvitseride juhid Soomest, Rootsist, Norrast ning Taanist.

Kerdi sõnul olid reservohvitserid sillaks tegevarmee ja tsiviilühiskonna vahel.

Seadnud oma sihiks Eesti kaitsevõime tõstmise, olid EROK ülesannete hulgas ka reservohvitseride enesetäiendamine ja sotsiaalne ühendamine ning koostöö sarnaste organisatsioonidega välismaal.

Reservohvitseride kogu paremaks avalikkuse ees tutvustamiseks korraldati samal päeval avaüritusena heategevuslik ball Sakala keskuse vanas majas. Õhtu kulud kaeti sponsorite abiga. Ballile kutsuti ligi 500 inimest kaitseväest, piirivalvest, veterane, soomepoisse ja diplomaatiline korpus. Reservohvitserid toetasid üritust 1000-kroonise sponsoripiletiga.

Tasuta sissepääs oli diplomaatilise korpuse ja välismaa reservohvitseride esindajatel, samuti veteranidel ja kaadriohvitseridel. Külaliste seas olid ka  kaitseväe juhataja Johannes Kert, nõunik Rein Helme, kaitseminister Andrus Öövel, riigikogust Peeter Lorents, väliskülalised jpt. Loodeti, et ball muutub edaspidi traditsiooniks.

Seotud lood
24.11.2017 27.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto