Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.11.2017
Eesti Elmar Vaher usaldusest, naabritest ja traditsioonilise pere kaitsest (26) Seadusemuudatuse toonud pere ema pärjati tiitliga (12) Abilinnapead tutvusid tunneli projektiga Karude peod ühekorraga Andreas Lehmann - tabas K-punkti Alar Varrak - liiga hea südamega mees Välismaa Kardetud skandaali asemel lõppes tippkohtumine naeratustega Majandusteadlane näeb idapartnerite tulevikku süngetes toonides Liibüast on saanud seadusetu orjarannik (21) Ratas ja Mikser: idapartnerlus pole laienemispoliitika Christian Lindner - Saksamaa poliitkaosesse kukutanud liberaal Arvamus Postimees 1995. aastal: kallis viiul ununes auto katusele ja kadus Mihhail Lotman: lihtne riik (49) Eero Epner: meie ja riik (22) Juhtkiri: õppetund, mis tuli Albaaniast (1) Marti Aavik: vandenõu viina ja õllega (2) Daniel James Colli veste: miks ma siin olen? (10) EKI keelekool: riik ja rikkus Kultuur Daniel James Colli veste: miks ma siin olen? (10) Eero Epner: meie ja riik (22) EKI keelekool: riik ja rikkus Sport Mart Soidro: kui vaim on väeti, kas keha on terve? Äkki lõppeb jõud õlgade juures ära? (2) Mart Seim on kõva, konkurendid ülikõvad Iisrael sai USA toel Eestist jagu (1) Tarbija Must reede on haaranud ka Eesti (1) Kuidas erineb vinguandur suitsuandurist? (1) AK Mitu luuletust mahub vabariigi juubelisse? Vikerkaar loeb. Uus vana Eesti ajalugu Väärikas kingitus vabariigi sünnipäevaks Lydia Koidula igavene taastulek (3) Üks karikatuur võib öelda rohkem kui sada uudist (3) Matti Maasikas: ametnik – riigi juht, kaval kammerhärra või tölp sulane? (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: kaitseväe hea maine nimel (1) Andres Adamson: Maanõukogu suveräänsuskuulutusest iseseisvusdeklaratsioonini (2) Arter VIDEO: Hei, maakas, sa oled moes! Elina Reinold: kõike, mis kirja pandud, ei saa võtta tõe pähe Neljarattaline versus neljajalgne ehk Kuidas Newton Nissanit katsetas Justin Petrone: november nagu unenägu (1) Juudi köögi noodid Matkaja raske elu läheb tasapisi kergemaks Kanepi ja Kontaveit - kütkestav kahevõitlus Estraadilauljast hotellihaldjaks Moskva talent tuli uude koju. Eestisse Kaks head põhjust: Volkswagen T-Roc ja Polo sihivad oma klassi tippu VIDEO: Topeltlõug? Dogipõsed? Näovõimlemine pühib need minema Katastroof koidab! Kas tõesti? (3) Filmiarvustus "Mõrv Idaekspressis": kaks pinevat tundi mõrvarongis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Üks karikatuur võib öelda rohkem kui sada uudist

4 min lugemist
Juba Eesti kümnendal sünnipäeval sündis kuvand riigi peamisest julgeolekuriskist, mis pole kadunud ka saja-aastases Eestis. Täna tundub ettekuulutus Hitleri ja Stalini lähenemisest geniaalselt lihtne, aga 1936. aastal ei olnudki Goril nii lihtne selle peale tulla. FOTO: Repro

Kahe ilmasõja vahel ei ole meie lähinaabrite hulgas teada ühtegi maad, kus karikaturistide kontsentratsioon olnuks nii kõrge kui Eestis, kirjutab ajaloolane Eero Medijainen. Karikaturistid Gori (Vello Agori ehk Georg Tõnisson), Redo Randel (Felix Randel alias Felix Johansen), Otto Krusten, Jaan Jensen, Romulus Tiitus ja teisedki jõudsid sel ajal oma töödega maailmatasemele ning leidsid ka vastavat tunnustust.

Tellijale Tellijale

Meie esimene iseseisvusaeg kestis vaid 22 aastat. See on olnud paljude ajaloolaste lemmikaeg. Siiski vajavad arvukad teemad ja eriaspektid veel uurimist, analüüsi ning üldistamist. Üks niisugune valdkond, mida tasub meenutada ja kõrgelt väärtustada, on karikaturistid ning nende töö.

Isegi Nõukogude Eestis ei unustatud nende nimesid, kuigi meenutama pidi neid läbi parteilise kõverpeegli. Eesti tuntumaid karikaturiste võis mäletada kui võitlejaid reaktsiooni, kodanliku korra, sotsiaalse ebavõrdsuse, imperialismi, sõjaõhujate, fašismi jms vastu. Nõukogude Eestis eelistati mäletada ja rõhutada karikaturistide sisepoliitilisi, terava sotsiaalse alltekstiga ja iseseisva vabariigi raskeid probleeme käsitlevaid pilapilte. Osaliselt võib seesugune käsitlus olla isegi õigustatud, eriti kui meenutame karikaturistide kaasaminekut nõukogude võimuga 1940–1941. Juba siis pandi ajalehe Sirp ja Vasar juures alus tavale avaldada pilapilte.

24.11.2017 27.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto