Sisukord
Uudised
Postimees
23.11.2017
Eesti Skandaalide pitser valitsuse esimese aastal (60) Ringkonnakohus mõistis tapmises süüdistatud politseiniku õigeks Ohtlikud grupid õhutavad Eesti koolilapsi vihale ja kättemaksule (2) Patsiendikindlustuse puudumine soodustab ravivigade peitmist ja varjamist Majandus Uber tunnistas üles üüratu andmelekke Uus maks tõstab ka piima ja leiva hinda (9) Välismaa ELi kaitsekoostöö vastu jäid iirlased ja Portugali kommunistid Laevameeskonnale tiksuvad viimased tunnid Kellele sangar, kellele süüdimõistetud roimar Singapur võitleb autorohkuse vastu karmide meetmetega Arvamus Vaido Padumäe: poodlemise tulevik Juku-Kalle Raid: aastase lapse kolm kangelasisa (1) Taavi Minnik: IRLi viimased päevad (9) Ahto Lobjakas: paradokside valitsus (12) Juhtkiri: istu, Jüri – mitterahuldav (9) Postimees 1931. aastal: piiritus olevat liiga kallis Kultuur «Õigluse liiga»: vaimuvaene ja lohakas lugu Flaami kino sürrealistlikud luuserid Rännak 1940. aastate maailma Jõulujazz toob Eestisse kümne riigi dzässitähed Sport Venemaalt võetud olümpiakuld kuulub nüüd Lätile Kommentaar: olukord enne korvpalli MM-valiksarja on mõõdukalt pessimistlik Eliitklubi peatreenerist saab lapsehoidja Uus peatreener Donaldas Kairys: olin Kalev/Cramo huvist meeldivalt üllatunud Tartu Patsiendikindlustuse puudumine soodustab ravivigade peitmist ja varjamist Valter Soosalu viisistab Betti Alverit Tartlastel tuleb tuubil täis busse kannatada vähemalt paar kuud (3) Opositsioon püüab ametist lahti kangutada vallavanem Soopi Noorte meeste loodud E-Sahver aitab kodu sügavkülmikutes ruumi säästa Ülehomme esietenduv «Hüljatud» räägib loo inimlikkusest ja empaatiast Peedu kool saab edaspidi elektrienergia päikeselt Volinikud proovisid keelata Laeva vallavanemal töötada Jõgeval Madis Lepajõe: kultuuripealinn ühendaks kõiki Vangerdused Tammekas teenivad laiemat eesmärki Meeleavaldus, mis võinuks uppuda verre Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peedu kool saab edaspidi elektrienergia päikeselt

2 min lugemist
Eelmisel nädalal sai Peedu kooli- ja kogukonnamaja katus 22 päikesepaneeli, mis toodavad juba veidi elektrit. FOTO: Kristjan Teedema

Kaks aastat tagasi valmis Elva külje all Peedu kooli- ja kogukonnamaja. Algkoolina tegutsev õppeasutus on Tartu Erakooli filiaal. Omanikud valisid kooli asukoha selle järgi, et majale langeks lõunapäike. Seda eesmärgiga, et tulevikus paigaldada katusele päikesepaneelid.

Esialgu ei jäänud pärast hoone ehitust omanikel paneelide jaoks raha. See leiti kaks aastat hiljem. 

Eelmisest nädalast ongi majal 22 paneeliga päikesejaam, mis suudab tunnis toota energiat 5,5 kilovatti.

Peedu kooli direktor Joosep Tosmin ütles, et paneelide idee ei tulnud küll otse temalt, kuid looduse rüpes paiknev kool kannab igal juhul taastuvenergia kasutamist soosivaid väärtusi.

Vahelduv pilvisus

Praegu tuleb Peedu kooli- ja kogukonnamaja kütta puudega. Ühe majaomaniku Tanel Luure selgitusel taheti paneele paigaldades ühendada meeldiv kasulikuga. Kui praegu on hoones puuküte, siis edaspidi on plaanis paigaldada õhksoojuspump, mis tavalahenduse korral kasvataks üsna palju elektriarvet. 

Kuna märtsist läheb väljas aina valgemaks, tuli otsus paneelid paigaldada enne tipphooaega. Päikesejaama paikapanek läks maksma 8000 eurot, lisaks käibemaks. Luure ütles, et paneelide paigaldamisega polnud peamine eesmärk, et kunagi ei peaks enam raha maksma, vaid soov oli vähendada puudega kütmist.

Eile oli Tartumaal valdavalt pilvine ja sombune ilm, korra tuli ka päike välja. Luure ütles, et teisipäeval  oli päikesejaama võimsust tunnis valdavalt 200 vatti.  Kui päeval korraks päike välja tuli, oli võimsus 1,7 kilovatti. Kui ilm on liiga pilves, võib juhtuda, et paneelid elektrit ei tooda. «Meile pole oluline, et see tasuvusperiood oleks viis või kümme aastat – fakt on see, et 2030. aasta lõpuks oleme igal juhul plussis,» lausus ta.

Kõige rohkem saab päikesepaneelidest elektrienergiat Luure kinnitusel vahelduva pilvisusega ilmaga: lisaks sellele, et päike paistab paneelidele, peegeldab see pilvedelt valgust tagasi. 

Päikesepaneelid toodavad alalisvoolu. Kuna paneelide toodetavat elektrienergiat ei saa otse seinakontaktidesse suunata, on paneelide ja kontaktide vahel seade, mida nimetatakse inverteriks. See seade teeb alalisvoolust vahelduvvoolu. Elekter, mille paneelid toodavad, läheb aga kohe kasutusse. 

Kui elektrienergiat jääb üle, liigub see tagasi võrku, mis tähendab, et ülejäägi  saab maha müüa. Selleks tuleb elektrimüüjaga sõlmida leping. 

Peedu kool pole Tartumaal sugugi ainus lasteastutus, mis saab osa vajaminevast elektri- ja soojusenergiast päikeselt. Kuus aastat on päikesepaneelid olnud kasutusel näiteks Kõrveküla lasteaias.

Kümme aastat

Peedu koolile paigaldas paneelid Tallinna külje all tegutsev ettevõte Naps Solar Estonia, mis samuti ise toodab paneele. Ettevõtte juhataja Ander Pukk ütles, et firmal pole vahet, kas paneelid saab mõni kaubanduskeskus, külmajaam või õppeasutus, paigaldamine käib igal pool ühtviisi.

Pukk arvas, et Peedu koolil läheb umbes kümme aastat enne, kui investeering paneelide paigaldamisse hakkab raha tagasi tooma. 

Pärast seda saab aga nautida tasuta elektrit.

Peedu kooli katus mahutab veel kaheksa paneeli. Seepärast ei välistanud Tanel Luure, et mõne aasta pärast pannakse neid juurde. Ühtlasi on tema sõnul mõeldud ka vesikütte katsetamisele. 

Seotud lood
22.11.2017 24.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto