Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.11.2017
Eesti Skandaalide pitser valitsuse esimese aastal (60) Ringkonnakohus mõistis tapmises süüdistatud politseiniku õigeks Ohtlikud grupid õhutavad Eesti koolilapsi vihale ja kättemaksule (2) Patsiendikindlustuse puudumine soodustab ravivigade peitmist ja varjamist Majandus Uber tunnistas üles üüratu andmelekke Uus maks tõstab ka piima ja leiva hinda (9) Välismaa ELi kaitsekoostöö vastu jäid iirlased ja Portugali kommunistid Laevameeskonnale tiksuvad viimased tunnid Kellele sangar, kellele süüdimõistetud roimar Singapur võitleb autorohkuse vastu karmide meetmetega Arvamus Vaido Padumäe: poodlemise tulevik Juku-Kalle Raid: aastase lapse kolm kangelasisa (1) Taavi Minnik: IRLi viimased päevad (9) Ahto Lobjakas: paradokside valitsus (12) Juhtkiri: istu, Jüri – mitterahuldav (9) Postimees 1931. aastal: piiritus olevat liiga kallis Kultuur «Õigluse liiga»: vaimuvaene ja lohakas lugu Flaami kino sürrealistlikud luuserid Rännak 1940. aastate maailma Jõulujazz toob Eestisse kümne riigi dzässitähed Sport Venemaalt võetud olümpiakuld kuulub nüüd Lätile Kommentaar: olukord enne korvpalli MM-valiksarja on mõõdukalt pessimistlik Eliitklubi peatreenerist saab lapsehoidja Uus peatreener Donaldas Kairys: olin Kalev/Cramo huvist meeldivalt üllatunud Tartu Patsiendikindlustuse puudumine soodustab ravivigade peitmist ja varjamist Valter Soosalu viisistab Betti Alverit Tartlastel tuleb tuubil täis busse kannatada vähemalt paar kuud (3) Opositsioon püüab ametist lahti kangutada vallavanem Soopi Noorte meeste loodud E-Sahver aitab kodu sügavkülmikutes ruumi säästa Ülehomme esietenduv «Hüljatud» räägib loo inimlikkusest ja empaatiast Peedu kool saab edaspidi elektrienergia päikeselt Volinikud proovisid keelata Laeva vallavanemal töötada Jõgeval Madis Lepajõe: kultuuripealinn ühendaks kõiki Vangerdused Tammekas teenivad laiemat eesmärki Meeleavaldus, mis võinuks uppuda verre Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: istu, Jüri – mitterahuldav

2 min lugemist
Stenbocki maja. FOTO: Robin Roots / Õhtuleht

Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ja IRLi koalitsioon võiks oma esimese tööaasta eest pälvida nõrga «rahuldava», aga ei pälvi. Kui Eesti õpilased ajaksid PISA testides niisugust udu, ei saaks keegi unistada maailmatasemel tulemustest.

Peaminister Jüri Ratase tunnustuseks tuleb öelda, et mitmes olulises küsimuses, nagu näiteks julgeolekupoliitika ja e-riik, on valitsus hoidnud Eesti pikaajalises vaates mõistlikul kursil. Samuti oleme saanud hakkama euroliidu eesistumisega, aga paljuski tänu ametnikkonna pingutustele.

Muus osas jätab valitsuse tegevus mulje, et üritatakse võtta ette utoopilisi radu katse ja eksituse meetodil. Kodanikele tähendab see segadust, ettevõtjatele puhast peavalu.

Poliitiline otsus, ka vasakpoolsest maailmavaatest kantud, peaks olema läbimõeldud ja avalikkusele põhjalikult arutatud-selgitatud. Keskerakond on pealinnas ainuvõimul olles harjunud silmanähtavalt teistsuguse otsustusloogikaga, mis aga riigi tasandil, riigi vastutuse juures ähvardab kaosega.

Alguses võeti sihiks mitmesugused maksud (nt suhkru-, pakendi- ja panditulumaks), mille ümber kõvasti lokku löödi, aga mis jäid siiski tulemata. Vaprad seletused stiilis «avame julgelt aastaid suletud olnud valdkondi» võiksid ju olla mõistetavad, kui ideed oleksid põhjendatud. Kujukas näide on tasuta maakondlikud bussiliinid, mille kohta puudub riigil analüüs, miks seda vaja on ja millise mõju see kaasa tooks.

On majandusruumiga arvestamata otsused, nagu riiklike üürimajade kava ja Haapsalu raudtee ehitus. Viimast tuleks pealegi teha vähendatud turvanõuetega – säästuprojektina. Kavandatud alkoholiaktsiis ähvardab suure puudujäägiga eelarves. Nagu tehtud-mõeldud asjade puhul sümptomaatiline, tekib segadus, et mida siis nüüd ette võtta.

Tuleva aasta tulumaksumuudatused pole inimestele veel kohale jõudnud, seda tunnistatakse koalitsiooni sees ja peaministri erakonnaski. Peaministri visa selgitus, et võita on rohkem kui kaotada, kõlab nagu Potjomkini külas. Fassaadi taga muutub riik keerukamaks ja bürokraatlikumaks – kulu kannab maksumaksja. Ka seesama maksumaksja, kellele lubatakse mõnikümmend eurot lisaraha kuus.

Edgar Savisaare jätnud peaministripartei on muutunud vaid väliselt. Põhjused, mis viisid riigihalduse ministri Mihhail Korbi väljavahetamiseni (avaldus NATO liikmesuse vastu), on nagu paise, millele plaastritükk peale kleebitud. Paiguti väärtuskonfliktis IRL püüab ellu jääda, sotsid on võimuliiduga ilmselt enim rahul.

Paljudest hädadest hoolimata püsib valitsus praegu koos. Samas mõtlevad kõik erakonnad, kaasa arvatud sisevõitluses ridu sättiv opositsiooniline Reformierakond, 2019. aasta riigikogu valimistele. Positsioonivalik võib poliitilise kaardipaki segi lüüa, sobiva ajendi puudust pole.

Seotud lood
22.11.2017 24.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto