Sisukord
Arvamus
Postimees
24.11.2017
Eesti Paradiisi paberites on mitu tuntud eestlast (1) Ahjukütjad peavad hankima uue anduri (23) Eestisse jõudis uus võõrliik (6) Politsei kokaiinipakkide äravedajaid kahtlusalusteks ei pea (4) Majandus Tehnoloogiamajanduse hoog on pidurdamatu (1) Talumees: Rail Balticu pärast see karjäär nüüd kasutusele võetakse (3) Välismaa Ukraina ja Gruusia tahavad rohkem, kui EL annab Kiiev kasutab ära segadust Luganskis Lääne-Euroopa pelgab ülemäärast heldust idapartneritega (1) Arvamus Lugeja kiri: kuidas Coop Viljandis panga avas Juhtkiri: alkoholipoliitika ei peaks olema naljanumber (1) Andrus Karnau: sihitu maksupoliitika (12) Jüri Laurson: riigiametnikel pärsivad kõrge palk ja võim mõtlemist (3) Postimees 1936. aastal: endine kuberner Bellegarde Tartus sünnipäevapaos Jüri Reinvere: kuidas Saksamaa katki kärises Jaak Visnap: idee ja eelarve duell – miks ainult esimese vereni? (1) Kuido Saarpuu: kaotasin kaalu – hammaste arvelt Kultuur Verepilastuse poeesia. Kas armastus saab olla kriminaalne? (2) «Võtsin seda raamatut alguses kui sahtliprojekti» Muutumised ja lagunemine on elu pärisosa Sport Latvala hoiatab Tänakut: uues meeskonnas on kerge varju jääda Ilves läheb olümpiahooaja avavõistlusele vastu enesekindlalt Vanuatut võideti kannatlikkusega Karu ärkas, ent kas liiga hilja? Miks algab Iisrael - Eesti korvpallimäng juba kell 14.00? Pyeongchang ootab talve ja publikut Raivo Alla olümpiaessee: võit iga hinna eest? Tartu Ehitustööd suure õnnetusriskiga teelõigul venivad kevadesse (2) Tiigi tänava vanas auruveskis käib jälle kibe töö Luunja ratsasportlane kerkis Euroopas kõrgesse mängu (1) Edward von Lõngus teose koopia müümisest Hiina portaalis: mu poolehoid kuulub piraatluse ideoloogiale (1) Kodanikupäeva aumärgi saavad kaks Tartu naist, kes väga hoolivad tulevikust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Laurson: riigiametnikel pärsivad kõrge palk ja võim mõtlemist

2 min lugemist
Jüri Laurson FOTO: Erakogu

Turismimaksu kehtestamine on kõike muud kui hea mõte, leiab elektriinsener Jüri Laurson.

Eesti uueks majanduse languse alguseks võib saada Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvarti uitmõte.

Munitsipaalväljaanne Pealinn kirjutab, et Mihhail Kõlvarti sõnul võiks Tallinnas tulevikus rakendada turismimaksu, muidugi kui see poolehoidu leiaks. Loodame, et ei leiaks. Suurem osa turistidest tuleb Eestisse Tallinna kaudu ja seega jääb turismimaksu kehtestamisel turiste vähemaks kogu Eestis.

Riigiametnikke on väikeses Eestis digiajastul palju ja nende palga kergitamine maksumaksja rahakotist, mis aga ei ole põhjatu, jätab oma jälje. Siinjuures peaks Kõlvartil ja ka valitsusel olema teada, et igasugused uued maksud ja põhjalikult analüüsimata pidevad aktsiisitõusud ei mõju meie majandusele ja riigi kasinale rahakotile hästi.

Uusi makse kehtestatakse ja aktsiise kergitatakse tavaliselt siis, kui maksumaksja raha enam ei jagu, et koalitsioonis olev valitsus saaks valijatele antud lubadusi täita. Maksud põhjustavad inimeste seas ainult rahulolematust ja vaenu ning tarbijale hinnatõusu. Turismimaks tooks kindlasti kasu asemel suurt kahju.

Planeeritav turismimaks meie vabariiki turiste juurde ei meelita, sest ka turistid oskavad raha lugeda. Turism täidab Eesti majandusarengus aga olulist rolli. 2017. aasta on rahvusvaheline jätkusuutliku turismi arendamise aasta, kus tõstetakse esikohale turismi suurt tähtsust ühiskondlikes protsessides ja vaesuse vähendamises.

Turismimaks aitaks muidugi kohalikel omavalitsustel saada tulu turismitaristu arendamiseks ja turismiga seotud kulude vähendamiseks, kuid suurendaks rahalist kulu turistidele ja vähendaks turistide voolu Eestisse nii Lääne-Euroopast kui ka Venemaalt. Tasub teada, et juba praegu moodustab turismist saadav tulu ligi seitse protsenti Eesti sisemajanduse kogutoodangust ning 27 protsenti teenuste ekspordist.

Turismimaksu kehtestamise tagajärjel kaotaks nii kaubandus- kui ka teenindav sektor – teisisõnu kogu Eesti majandus. Eesti turismi atraktiivsus väheneks. Väheneks külastajate arv majutusasutustes ja kaubanduskeskustes, kuna paljud turistid võivad meile tulemata jätta.

Enne maksude ja aktsiiside tõstmist tuleb teha põhjalik tasuvusanalüüs. Analüüsimiskogemusi ja ka analüüsidega möödalaskmisi peaks majandusanalüütikutel olema küllaldaselt.

Seotud lood
23.11.2017 25.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto