Sisukord
Kultuur
Tänane leht
24.11.2017
Eesti Paradiisi paberites on mitu tuntud eestlast (1) Ahjukütjad peavad hankima uue anduri (23) Eestisse jõudis uus võõrliik (6) Politsei kokaiinipakkide äravedajaid kahtlusalusteks ei pea (4) Majandus Tehnoloogiamajanduse hoog on pidurdamatu (1) Talumees: Rail Balticu pärast see karjäär nüüd kasutusele võetakse (3) Välismaa Ukraina ja Gruusia tahavad rohkem, kui EL annab Kiiev kasutab ära segadust Luganskis Lääne-Euroopa pelgab ülemäärast heldust idapartneritega (1) Arvamus Lugeja kiri: kuidas Coop Viljandis panga avas Juhtkiri: alkoholipoliitika ei peaks olema naljanumber (1) Andrus Karnau: sihitu maksupoliitika (12) Jüri Laurson: riigiametnikel pärsivad kõrge palk ja võim mõtlemist (3) Postimees 1936. aastal: endine kuberner Bellegarde Tartus sünnipäevapaos Jüri Reinvere: kuidas Saksamaa katki kärises Jaak Visnap: idee ja eelarve duell – miks ainult esimese vereni? (1) Kuido Saarpuu: kaotasin kaalu – hammaste arvelt Kultuur Verepilastuse poeesia. Kas armastus saab olla kriminaalne? (2) «Võtsin seda raamatut alguses kui sahtliprojekti» Muutumised ja lagunemine on elu pärisosa Sport Latvala hoiatab Tänakut: uues meeskonnas on kerge varju jääda Ilves läheb olümpiahooaja avavõistlusele vastu enesekindlalt Vanuatut võideti kannatlikkusega Karu ärkas, ent kas liiga hilja? Miks algab Iisrael - Eesti korvpallimäng juba kell 14.00? Pyeongchang ootab talve ja publikut Raivo Alla olümpiaessee: võit iga hinna eest? Tartu Ehitustööd suure õnnetusriskiga teelõigul venivad kevadesse (2) Tiigi tänava vanas auruveskis käib jälle kibe töö Luunja ratsasportlane kerkis Euroopas kõrgesse mängu (1) Edward von Lõngus teose koopia müümisest Hiina portaalis: mu poolehoid kuulub piraatluse ideoloogiale (1) Kodanikupäeva aumärgi saavad kaks Tartu naist, kes väga hoolivad tulevikust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edward von Lõngus teose koopia müümisest Hiina portaalis: mu poolehoid kuulub piraatluse ideoloogiale

2 min lugemist
Edward von Lõnguse «Kanna­habe ja nõiakütt» Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi hoovimaja tänavapoolsel seinal praegu. Lisanduseks on tekkinud kondenspiimapurgi kujutis ja sinine tähesodi. FOTO: Sille Annuk

Aprillis 2014 tekkis Toomemäel Kuradisilla juures endise sünnitusmaja, TÜ praeguse ühiskonnateaduste instituudi hoovimaja seinale tänavakunstiteos, mille koopiaid pakub nüüd müügiks Hiina veebikaubamaja Aliexpress. Teose autorilt Edward von Lõnguselt ei ole selleks luba küsitud.

«Hiinlaste poolt ametlikult piraaditud saada on oluline eduloo verstapost,» kommenteeris Edward von Lõngus meilitsi Tartu Postimehele.

Ta lisas, et jääb pikisilmi ootama valesti kirjutatud signatuuridega imitatsioone. Samas märkis ta, et veebikaubamaja pakutavate koopiate tegemiseks on kasutatud Vikipeedia fotograafi tehtud pilti tema taiesest.

«Kui ma õigesti mäletan, siis Vikipeedia minu käest kunagi küsis isegi luba selle avaldamiseks. Vastasin ka neile, et mul on hea meel näha teoseid oma elu elamas,» märkis ta. «Üldiselt kuulub minu poolehoid piraatluse ideoloogiale, sest ideid ei saa omada. Autoriõigus oma praegusel kujul on aegunud nähtus, mis pigem kahjustab kultuuri arengut.»

Hiina veebikaubamaja müüb Edward von Lõnguse teose koopiaid kõrvuti selliste kunstnike nagu Vincent Van Gogh, Andy Warhol ja Salvador Dalí koopiatega. Olenevalt suurusest maksab meie tänavakunstniku teose imitatsioon 9,08 kuni 24,27 eurot. Eile õhtuks oli müüdud 16 koopiat. 

Aliexpress on välja pannud fotosid «Kannahabe ja nõiakütt» koopiast kodukujunduses. FOTO: Kuvatõmmis

Edward von Lõnguse teosel «Kannahabe ja nõiakütt» on Edgar Valteri loomingust tuntud Sammalhabe, kellel politseimundris mees on väänanud käed selja taha ja pannud raudu. Mundrimehe rinnas on nimesilt Nõia Kütt. Looduslähedasel vanamehel kasvab habemes kanep. Teos tekkis Toomele tänavakunstifestivali Stencibility eelõhtul aprillis 2014.

Novembris 2015 tekkis politseiniku nokamütsi ette šabloontehnikas tekst «Iga narkodiiler on meie ühiskonnale ja noortele surmav ... Ka selline piilupardinokaline habemik!» Ja sealsamas ristidest kujundatud rea all on lisatud: «Kiidusõnad meie valvsale politseile!»

«Kõik, mis juhtub teosega, saab osaks sellest,» kommenteeris tänavakunstnik toona. Ja lisas, et tegemist on laiema ühiskondliku debati lokaalse ilminguga. «Uimastipoliitika diskussiooni on Eesti ühiskonnas hädasti tarvis ning tervitan kõiki selle vorme. Kui keegi juba niimoodi otsa lahti tegi, kutsun üles ka teisi seda mõttevahetust jätkama.»

Tookordne lisandus kaeti üsna kiiresti värviga. Tänavu suvel tekkis Kannahabeme ja politseiniku pildi juurde paberkleebisest kondenspiimapurgi kujutis. Selle etiketile on kirjutatud venekeelne sõna, mis tähistab ametlikult keelatud kirjandus- või kunstiteost.

Edward von Lõngus lõpetas mõni päev tagasi Eesti Vabariigi kultuuriministeeriumi lähetusel oma missiooni Kopenhaagenis, tema järgmiseks tänavakunstiloomingu sihtpunktiks on kahe nädala pärast Pariis. Nüüd saab ka Prantsusmaa pealinn näha saja-aastaste eestlaste kujutisi, millele annab lisaväärtust vaatamine koos e-rakendusega,

Saja-aastaste eestlaste Euroopasse eksportimise idee sündis Edward von Lõngusel koos Kadri Uusi ja Andra Orni kunstimüügivahendus- ja korraldusfirmaga NOAR. Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva välisprogrammi konkursil leidis see žürii heakskiidu ning arvati 150 Eesti kultuuri, teadust, infoühiskonda ja ettevõtlust tutvustava ürituse hulka. Kunstniku originaaltöid pakub seesama firma müüa veebis aadressil NOAR.eu.

Hiina veebikaubamaja Aliexpress avalehekülg internetis. FOTO: Kuvatõmmis
Seotud lood
23.11.2017 25.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto