Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
24.11.2017
Eesti Paradiisi paberites on mitu tuntud eestlast (1) Ahjukütjad peavad hankima uue anduri (23) Eestisse jõudis uus võõrliik (6) Politsei kokaiinipakkide äravedajaid kahtlusalusteks ei pea (4) Majandus Tehnoloogiamajanduse hoog on pidurdamatu (1) Talumees: Rail Balticu pärast see karjäär nüüd kasutusele võetakse (3) Välismaa Ukraina ja Gruusia tahavad rohkem, kui EL annab Kiiev kasutab ära segadust Luganskis Lääne-Euroopa pelgab ülemäärast heldust idapartneritega (1) Arvamus Lugeja kiri: kuidas Coop Viljandis panga avas Juhtkiri: alkoholipoliitika ei peaks olema naljanumber (1) Andrus Karnau: sihitu maksupoliitika (12) Jüri Laurson: riigiametnikel pärsivad kõrge palk ja võim mõtlemist (3) Postimees 1936. aastal: endine kuberner Bellegarde Tartus sünnipäevapaos Jüri Reinvere: kuidas Saksamaa katki kärises Jaak Visnap: idee ja eelarve duell – miks ainult esimese vereni? (1) Kuido Saarpuu: kaotasin kaalu – hammaste arvelt Kultuur Verepilastuse poeesia. Kas armastus saab olla kriminaalne? (2) «Võtsin seda raamatut alguses kui sahtliprojekti» Muutumised ja lagunemine on elu pärisosa Sport Latvala hoiatab Tänakut: uues meeskonnas on kerge varju jääda Ilves läheb olümpiahooaja avavõistlusele vastu enesekindlalt Vanuatut võideti kannatlikkusega Karu ärkas, ent kas liiga hilja? Miks algab Iisrael - Eesti korvpallimäng juba kell 14.00? Pyeongchang ootab talve ja publikut Raivo Alla olümpiaessee: võit iga hinna eest? Tartu Ehitustööd suure õnnetusriskiga teelõigul venivad kevadesse (2) Tiigi tänava vanas auruveskis käib jälle kibe töö Luunja ratsasportlane kerkis Euroopas kõrgesse mängu (1) Edward von Lõngus teose koopia müümisest Hiina portaalis: mu poolehoid kuulub piraatluse ideoloogiale (1) Kodanikupäeva aumärgi saavad kaks Tartu naist, kes väga hoolivad tulevikust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: alkoholipoliitika ei peaks olema naljanumber

2 min lugemist
Alkoholiaktsiis FOTO: Karikatuur: Urmas Nemvalts

Alkoholipoliitika ja -aktsiisi üle peetav vaidlus võtab üha koomilisemaid ja üksiti kurvemaid vorme. Ometi on teema tõsine nii rahvatervise kui riigieelarve seisukohalt ja seda ei peaks naljanumbriks muutma.

Eile valitsuses sündinud poliitiline kompromiss on, et nad ei tõsta aktsiisi nii palju, kui alguses lubasid. On edasiste analüüside teema, millised mõjud on plaanitust väiksemal tõusul.

Eestil saab olla kasu sellest, kui meie inimeste tegelik alkoholitarbimine väheneb, mitte aga maksutulu lõunanaabrite juurde kolimisest, salaviinale turu tekitamisest või hoobi andmisest meie turismimajandusele (s.t olulisele osale ekspordist). Alkoholiaktsiis on küll väga oluline, ent siiski vaid üks alkoholipoliitika tööriistadest.

Eesti alkoholipoliitika roheline raamat (2014) määratleb kolm tunnust, millega mõõdetakse eesmärkide saavutamist: alkoholi tarbimine on püsivalt alla kaheksa liitri absoluutset alkoholi elaniku kohta aastas; alkoholi esmatarvitamise iga on tõusnud, alkoholi tarvitanud ja purjus olnud noorte osakaal on langenud; alkoholist tingitud vigastuste ja vigastussurmade arv on langenud.

On selge, et alkoholitootjad esindavad alati oma huve ning õigupoolest on nii ajakirjanikud kui Postimehe lugejad nende argumentide ning vaidlusviisidega tuttavad igast korrast, kui aktsiisimäära on tõstetud. Muidugi oleme harjunud, et nemad võimendavad alati maksutõusu karisid.

Mis on aga viimastel aastatel ja eriti kuudel olnud uus, on sotsiaaldemokraatide täiesti üle võlli läinud vaidlusviis. Viimastel päevadel on neil näiteks õnnestunud solvata enam-vähem kõiki maainimesi, kuigi eesmärk oli ilmselt ironiseerida oponentide väidete üle (vt Barbi Pilvre «Kui maaelu seisneb kodulähedases joomises ja mugavas suitsupopsimises, olekski ehk parem, kui tühjenev Eesti jääks loomadele», EPL 21.11). Tavakodaniku suust kõlanuks selline lause ju päris naljakana, ent riigikogulase sõnu võetakse teistmoodi hinge.

See on kusjuures kõigest üks näide väga kummalistest mõttekonstruktsioonidest, millega sotsiaaldemokraadid ülikiire aktsiisitõusu kaitsele viskusid.   

Poliitikute ülesanne on siiski otsida maksustamise optimaalset taset, pidades korraga silmas nii alkoholi tarvitamisega seotud kahjude piiramist kui ka riigile maksutulu kogumist. Silmas tuleb pidada rahvatervise eesmärke, mitte nui neljaks kaitsta üksikuid vahendeid nende saavutamiseks isegi siis, kui need ilmselgelt ei tööta. Kui vinti on üle keeratud, siis tuleb olla valmis seda ka natuke tagasi keerama. Kas seni väljareklaamitust väiksem tõus on optimaalne lahendus, on aga omakorda järgmiste vaidluste teema, mis võiksid eelistatult olla vähem emotsionaalsed ja rohkem mõistuspärased.

Seotud lood
23.11.2017 25.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto