Sisukord
Arvamus
Postimees
28.11.2017
Eesti Aasta kodaniku tiitli pälvis Rasmus Rask Metsast saab veel ämbrite kaupa seeni Laevakaitsjate lähedased ei julge hõisata Teehooldajate kinnitusel on võimatu libedust prognoosida Välismaa AJA PEEGEL. Vene spioon, kelle tööd ei peatanud ka trellid KOHALIK VAADE. Poola valitsus teeb uue katse justiitssüsteemi muuta Berliini jõuluturg avati terrorihirmust hoolimata külastajatele Bali vulkaanihoiatus tõsteti kõrgeimale tasemele Arvamus Lugeja kiri: Ratase valitsus päästab eestimaalased vaesusest (39) Tõnis Oja: väärakas tulumaksusüsteem ehk Mis ministril viga praalida (30) Lugeja Taavi Aasale: kes kaitseks lasnamäelase huve? (2) Mihkel Mutt: eliit ja rahvas – nagu meri ja tuul (19) Janar Ala: kuidas hipid kohtusid fašistiga Juhtkiri: laevakaitsjad jõuluks koju? (2) Postimees 1929. aastal: vali mind, saad uued pastlad! Arnold Rutto: ärgem surugem Abhaasia eestlasi Venemaa kodanikeks (11) Kultuur Kontsert ootushorisondi kõrgusel Vahel veab. Ka muusikasõbral. (1) Sport Nurmsalu: Kristjan Ilves on kõva mees, et sama kaugele hüppab kui langevarjurid Kelly Sildaru viibib taastusravil Austria tippkeskuses Legendid asuvad Pärnu JK-d oma käe järgi vormima Eesti võttis ühtsusega ilusa võidu Venno: naiste võrkpalli käiakse Türgis tänu napile riietusele rohkesti vaatamas MK-sarja valitseja sai võidumaitse suhu Nuustakul Tartu Kuulutused, 28. november 2017 Eestis haruldane merelind tiirutas sisemaal Lubatud kiirrongipeatust tuleb Tabivere rahval veel oodata Mahlatööstus tahab mahetoodetega välisturule pressida Muusikakooli helistuudio üle tunneks uhkust professionaalidki Tiia Teppan: keegi ei tohi jääda abita (1) Hobiküpsetajatest Tartu naised pürgivad parimaks pagariks Läti kunstnikule pakkus inspiratsiooni bussisõit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: väärakas tulumaksusüsteem ehk Mis ministril viga praalida

2 min lugemist
Tõnis Oja FOTO: TOOMAS TATAR/PM/SCANPIX BALTICS

Edgar Savisaar on Keskerakonna eesotsast küll läinud, aga uue juhtkonnaga ja väidetavalt teistsugune Keskerakond viib Savisaare lubadused järjekindlalt ellu. Olgu need tasuta bussiliiklus, Tallinna televisioon, ühistupank, mupo ja lipo – kõik on Savisaare ideed, mida Keskerakond edendab nii linnas kui ka riigis.

Eriliselt vääraka vormi on võtnud Keskerakonna peamine valimislubadus – astmeline tulumaks, mis nüüd koos sotsiaaldemokraatide ja isamaaliitlastega kehtestati. Kui Savisaar ja Keskerakond hakkasid astmelise tulumaksu ideoloogiat propageerima, mõeldi minu teada ikka seda, et suuremat tulumaksu peaksid maksma ühiskonna kõige jõukamad inimesed – need, kelle sissetulek võrdub vähemalt mitme keskmise kuupalgaga.

Ma ei ole astmelise tulumaksu pooldaja, aga kui valijate soovil oleks tulnud see siiski kehtestada, oleks tulnud seda teha nii, et kõrgema sissetulekuga inimeste maksumäär on kõrgem, mitte sellisel perverssel moel, nagu nüüd välja on kukkunud.

Järgmisest aastast jõustuva maksusüsteemi järgi jääb proportsionaalne tulumaks alla 1200 euro ja üle 2100 euro kuus teenivatel inimestel. Astmeline tulumaks kehtestatakse keskmise sissetulekuga inimestele ehk neile, kelle kuusissetulek jääb nende kahe summa vahele.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kirjutas möödunud nädalal sotsiaalmeedias, et maksab hea meelega mõnikümmend eurot tulumaksu rohkem, et paljud saaksid suurema summa kätte.

«Kõigi eest kindlasti ei räägi, aga mina maksan küll hea meelega järgmisel aastal 36 eurot igakuiselt riigile rohkem, et enam kui poolele miljonile (!) töötajale jääks 64 eurot igal kuul rohkem kätte,» kirjutas minister Facebookis.

Muidugi. Mis viga ministril praalida, kui tema umbes 5000 euro suurusest kuusissetulekust, millest peaaegu viiendiku moodustab maksuvaba esinduskulu, on 36 eurot vaid 0,7 protsenti. Aga Ossinovski haldusalas tegutseva hambaravikliiniku osanikust arstil, kelle palk on umbes Eesti keskmine kuupalk ja kes on võtnud kliiniku asutamisel riski ning soetanud omal ajal kümneid tuhandeid eurosid maksva aparatuuri, läheb iga dividendidena saadud eurost 56 senti täiendava maksu alla. Nii rõõmus selle lisamaksu üle kui minister ta ilmselt ei ole.

Kui ettevõtja võttis omal ajal riski ja soovib nüüd selle äratasumisel veidi ka dividende võtta, karistab riik teda nende dividendide eest topelttulumaksuga. Lisaks ettevõtte poolt talle juba makstud maksule peab ta maksma iga dividendieurole 11,4 senti lisaks.

Seotud lood
27.11.2017 29.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto