Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
29.11.2017
Eesti Antov: tasuta transpordist võidavad üksnes vedajad Simsoni bussiplaan ei kannata statistikat (51) Laevakaitsjad vabanesid vanglast Nelikõed said lõpuks haiglast koju Majandus Antov: tasuta transpordist võidavad üksnes vedajad Bitcoinipalavik läheb üha suuremaks (2) Välismaa Kas Läti kiirtoiduketi töötajad saavad elamiskõlblikud palgad? (1) KOHALIK VAADE. Süüria põgenik eksis eikellegimaale Indiaaniveterane võõrustanud Trump käitus taas ootamatult (1) PERSOON: Briti kuningaperre lisandub feminist (1) Arvamus Mart Raudsaar: ärge avage ust võõrastele (2) Olev Remsu: maakera pöördub itta Mart Luik: omavahelistes vestlustes peab Aivar Riisalu Ühistupanka mõttetuks Aivar Riisalu: Tallinna osalus mingis Eesti pangas oleks mõistlik Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus (5) Juhtkiri: bussijuht ei tööta tasuta (1) Postimees 1928. aastal: Inglise troonipärija ruttab Aafrikast koju Kultuur Teatrikiri New Yorgist: Broadway kui luksuskaup Sport Alar Varrak: noori pole mõtet kunstlikult edutada Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus (5) Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks? Kodu Näidiskorteri hind sõltub kliendi ja müüja kokkulepetest Tartu Menukast kesklinna lasteaiast kaob paari aastaga viis rühma Õpilasi pesema saatnud pedagoog sattus lapsevanemate põlu alla (53) Endise ööklubi majas avab peagi uksed kohvik Näitusemaja ostu plaan on jõus, kuid linna kannatus katkemas Kümnetuhandes lehenumber ilmus kullasäras Pildid: linnapiiril sai nurgakivi aianduskeskus, mis tahab olla üks moodsamaid kogu Euroopas Ajaloolist lugemist erilisest Edasist Tartu parimaks naissportlasteks valitud Julia Beljajeva: oli imeline aasta Indrek Hirv: Juss oli väike peremees Kaspar Koort: taome need rehvid atradeks. Enne kui on hilja Naiste saalihokikoondis ajastas tippvormi MMiks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaspar Koort: taome need rehvid atradeks. Enne kui on hilja

2 min lugemist
FOTO: Margus Ansu

Aasta eest 2. detsembril olin üks ajakirjanikest, kes olid kogunenud Tartu külje alla endise Raadi sõjaväelennuvälja serva, et oma silmaga üle kaeda, mil moel hakkab välja nägema sinna aastate jooksul kuhjunud rehvimägede sundkorras likvideerimine ehk ametlikus kõnepruugis asendustäitmine. 

Olin neist rehviväljadest kuulnud varemgi, ise nägin esimest korda. Piirkonda oli kirjeldatud kui «apokalüptilist» ning olin pidanud seda ilukirjanduslikuks liialduseks, ent avanenud vaatepilt just selline oligi. Apokalüptiline.

Kitsuke tee viis kohta, kuhu rehvipurusti püsti oli pandud. Seda ümbritsesid rehvimäed. Autorehvid ja bussirehvid. Veokirehvid ja traktorirehvid. Vanad rehvid, mida enam keegi ei vaja. Kokku nii 14 000 tonni. 

Rehvid oli territooriumile kogunud nüüdseks maksejõuetuse tõttu likvideeritud OÜ Rubronic. Õigemini pidi see ettevõte rehvid ümber töötama, põhiliselt andsid neile vanarehve üle OÜ Rehviringlus ja AS Kuusakoski. Paraku ei suutnud Rubronic kohustust täita. Riik läks asendustäitmise teed. Riigihanke kaudu leitud asendustäitja sai tänavu veebruariks 1635 tonni rehve purustatud. Maksumaksja raha kulus selleks 300 000 eurot. 183 eurot tonn  – seega kogu õuduse likvideerimine läheks maksma veel pea 2,2 miljonit eurot.

Ent juba üheksa kuud pole purustatud ühtegi rehvi, sest tegevus on takerdunud kohtuvaidluste rägastikku. Nimelt teatas keskkonnainspektsioon veel enne esimese rehvi jahvatamist, et kulud nõutakse Rubronicult, Kuusakoskilt ja Rehviringluselt välja.Kaks viimast sellega ei nõustunud, ettekirjutused vaidlustati halduskohtus ning see leidis, et rehve käitlejale üle andnud ettevõtetelt pole alust sunniraha nõuda.

Riik keskkonnainspektsiooni isikus ei nõustunud omakorda selle otsusega ning asi jõudis ringkonnakohtusse. Millal lahendus tuleb ning kes seejärel riigikohtusse pöördub, näitab aeg. Kohtuvaidluste taustal on Tartu ja Luunja vald alale kehtestanud detailplaneeringu, mis lubab rajada päikeseenergia tootmise pargi. Plaan on ilus ning selle käigus nähakse ette ka vanarehvide nõuetekohane käitlus, kuid millal sellega tegudeni jõutakse, teab vaid jumal taevas. Riigi seisukoht on, et kulud peavad katma ikka Rehviringlus ja Kuusakoski.

Seni kõrguvad rehvimäed Raadil kurjakuulutavalt edasi. Kole mõeldagi, kui põlema peaks minema. Päästeautod ei pääse sinna kuigi hästi ligi ega jaguks kustutusvett, vajalik voolikuliin tuleks kohale vedada Annelinna Prisma juurest. Annelinna elanikud tuleks aga ilmselt evakueerida.

Kiiret lahendust ei paista kusagilt, kuid seda oleks hädasti vaja. Musta suitsu mattunud Tartu oleks rehvimägedest veelgi apokalüptilisem vaatepilt.

Seotud lood
28.11.2017 30.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto