Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.11.2017
Eesti Antov: tasuta transpordist võidavad üksnes vedajad Simsoni bussiplaan ei kannata statistikat (51) Laevakaitsjad vabanesid vanglast Nelikõed said lõpuks haiglast koju Majandus Antov: tasuta transpordist võidavad üksnes vedajad Bitcoinipalavik läheb üha suuremaks (2) Välismaa Kas Läti kiirtoiduketi töötajad saavad elamiskõlblikud palgad? (1) KOHALIK VAADE. Süüria põgenik eksis eikellegimaale Indiaaniveterane võõrustanud Trump käitus taas ootamatult (1) PERSOON: Briti kuningaperre lisandub feminist (1) Arvamus Mart Raudsaar: ärge avage ust võõrastele (2) Olev Remsu: maakera pöördub itta Mart Luik: omavahelistes vestlustes peab Aivar Riisalu Ühistupanka mõttetuks Aivar Riisalu: Tallinna osalus mingis Eesti pangas oleks mõistlik Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus (5) Juhtkiri: bussijuht ei tööta tasuta (1) Postimees 1928. aastal: Inglise troonipärija ruttab Aafrikast koju Kultuur Teatrikiri New Yorgist: Broadway kui luksuskaup Sport Alar Varrak: noori pole mõtet kunstlikult edutada Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus (5) Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks? Kodu Näidiskorteri hind sõltub kliendi ja müüja kokkulepetest Tartu Menukast kesklinna lasteaiast kaob paari aastaga viis rühma Õpilasi pesema saatnud pedagoog sattus lapsevanemate põlu alla (53) Endise ööklubi majas avab peagi uksed kohvik Näitusemaja ostu plaan on jõus, kuid linna kannatus katkemas Kümnetuhandes lehenumber ilmus kullasäras Pildid: linnapiiril sai nurgakivi aianduskeskus, mis tahab olla üks moodsamaid kogu Euroopas Ajaloolist lugemist erilisest Edasist Tartu parimaks naissportlasteks valitud Julia Beljajeva: oli imeline aasta Indrek Hirv: Juss oli väike peremees Kaspar Koort: taome need rehvid atradeks. Enne kui on hilja Naiste saalihokikoondis ajastas tippvormi MMiks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus

2 min lugemist
Ott Järvela FOTO: SCANPIX

Venemaa Pyeongchangi 2018. aasta taliolümpiamängudelt eemaldamine – Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) juhtkond langetab vastava otsuse 5. detsembril – on maailma spordi ja olümpialiikumise jaoks enesehügieeni küsimus.

Aga nii saavad ju karistada ja peavad olümpiamängudelt kõrvale jääma ka sportlased, kes pole dopingu tarvitamises süüdi? Kuhu kaob süütuse presumptsioon? Samasse virtsamerre, kuhu alatu Venemaa on tirinud liigset kannatlikkust ilmutanud olümpialiikumise.

Kui allakukkuv lennuk on tabamas koolimaja, aga piloodil on võimalik suunata see laohoone pihta, siis on vastutustundlik seda teha, sest ohvreid oleks palju vähem. Jah, Venemaa eemaldamisega tehtaks liiga ka dopingusüüta sportlastele, aga see hind tuleb maksta, et kaitsta olümpiamängude usaldusväärsust ja kõiki ausaid atleete.

Lisaks 19-le viimase kuu jooksul Sotši olümpiamängudelt (2014) diskvalifitseeritud sportlasele, kellelt on kokku ära võetud 11 medalit (neist neli kuldset), on järeltestimise tulemusel tühistatud 18 Pekingi olümpial (2008) ning 32 Londoni olümpial (2012) võistelnud Venemaa sportlase tulemused. Venemaalt on ära võetud 14 Pekingi ja 13 Londoni olümpiamedalit.

Kokku tähendab see 38 (kahjuks arv ilmselt suureneb) petiste kaela riputatud autasu, mistõttu on vähemalt 38 korda jäänud puhastel sportlastel kogemata õiglane tunnustus ja elu üks tipphetki, mida olümpiamedali kaelasaamine kahtlemata on.

Lisaks spordisõpradesse külvatud äng, pettumus, kurbus, usaldamatus ja tülgastus. Miks tuleks olümpiamängudele hingega kaasa elada, kui hiljem tuleb petta saanud hinge kokku lappida? Eesti suusaspordi näitel teame paraku täpselt, et see on väga valus toiming.

Olümpialiikumisel tuleb end röövelliku Venemaa eest kaitsta ja nad ukse taha jätta. Pyeongchangis võistelda soovivate Venemaa sportlaste puhul tuleb käituda samamoodi, nagu talitati tänavusel kergejõustiku MMil – atleedid, kes suudavad tõestada oma dopingupuhtust, saavad startida olümpialipu all neutraalsete sportlastena.

Silmakirjalik «sport ja poliitika on kaks eri asja» pateetika on ummiktee. ROKi uurimiskomisjon tuvastas fakti: Venemaa käivitas Sotši olümpiamängudel vastaste petmiseks riikliku dopinguprogrammi. Enam otsesemalt poliitikat ja sporti siduda pole võimalik. Täpselt nagu kunagi Nõukogude Liidus, on tippsport ka Venemaal poliitilise režiimi tööriist, millega proovitakse õigustada oma võimul püsimist.

Nimetatu taustal on vaja Eestis lõpetada pea liiva alla peitmine ning möönda, et korvpalli Ühisliiga ja jäähokiliiga KHL kätkevad endas peale sportliku poole ka väga selget poliitilist aspekti – hoida elus ja meeles Nõukogude Liidu mõõdet. Neid mänge kaasa mängides teenitakse Kremli eesmärke.

Seotud lood
28.11.2017 30.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto